Warcraft III
aa är det en hit eller?...har hört rykten om att det ska vara omöjligt typ? är det värt att köpa?
battle.net? du...jag är inte så hajj på såna där grejjer förklara dig?!
warcraft 3 är det bästa strategi spelet(syftar mest på sånt man ser uppifrån, RTS eller vad det heter). skit kul spel, helt klart värt att köpa ! det är ju roligast att spela på battle.net(internet) med elelr mot andra :) kostar ju bara en hundra lapp nu oxå... så KÖP det :D
Forumsignatur:
Starcraft: Brood War låter titlen tala för sig själv
är det bättre än command&conquer generals?
spelet är underbart! både kampanjen, custom game och battlenet! det är svårt men absolut inte omöjligt! KÖP DET!!!
a nigga with knowledge is more dangerous than a nigga with gun// they make the guns easy to get and try to keep niggas dumb//
Zorgonic P14 är skolan inte rolig?? :P
Noice P17 :: ja det är jävligt mycket bättre !
Forumsignatur:
Noice jag har lirat det och klarat av hela spelet på hard. Några uppdrag lackar man på då dom är riktigt svåra men det är tokroligt... Alla gubbar har sina styrkor och svagheter så om du ska lira på battlenet bör du först ha riktigt bra koll på hur du använder gubbarna samt hur du bygger upp din bas... Med tanke på priset som är nu så finns det ingen anledning att inte köpa det...
-=Lek med livet så leker livet=-
det är roligast multiplayer. single player är väl också rätt soft, men inte i närheten av multi !
Zorgonic P14 sakta ner ditt skrivande så man ser vad du skriver innan du börjar skriva snabbt xD
"I Sverige talar man Svenska, i Finland Finska och i Ryssland Ryska... Det blir lätt så!" / En lodis på stan som hade nåt klokt att säga :P | Ååh, jag bara älskar att klappa händerna!
WarCraft III är faktiskt ganska bra. Grafiken är inte den bästa men spelet är rikt och brett. Många karaktärer och varelser (4 raser) och storylinen är intrigerande. Det är inte det bästa strategispelet hittills men mycket bra och väldigt underhållande. Angående svårighetsgrad så är det inget problem för vana RTS spelare. Positivt är att det tar lite tid att klara spelet. Skulle ge spelet en 8:a av 10.
Förstår inte vad som är omöjligt med det. Det finns ingen bana på single player som är ordentligt svår och battle.net är självklart svårare i dom flesta fallen men det är ruskigt bra uppbyggt och det är inte ofta man möter totalt överlägsna spelare när man själv är nybörjare
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
RPG maps e ju ljuvligast
Det finns ingen genväg till det perfekta ljudet<br>The Power Of Christ Compells You!!<br>http://www.myspace.com/miomusik
Men om du vill ha tips på bättre spel inom RTS så säg bara till, :)
Har inte testat rpg mapsen till wc3 men det måste vara på tok mkt bättre än på starcrafts iaf ;) Jag gillade iofs orc kampanjen i frozen throne med lite d2 stuk som FAN!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
wc3 e BRAA!! spelar de varje dag,,, men jag spelar bara single player, inte hunnit testa multi player än,, måste lära mig NIGHT ELF först,,,, som btw är den bästa rasen ;)
jajust ja. om man stänger av msn så kommer dom eller hur? då kommer dom och biter, river, spottar på en. Jag hatar dom.....och är rädd för dom...
Noice P17 Många påstår att Humans är starkast och bäst men smaken är väl som baken skulle jag misstänka?
Age of Mythology av Ensemble Studios är nog det vassaste RTS lir du kan köpa idag. Det är nästan komplett på alla plan och snyggt som bara den. Det har kommit nyare spel men inga av dem är lika tighta som detta som jag anser vara det bästa RTS spelet efter StarCraft.
Du väljer att spela under antingen den nordiska, den grekiska eller den egyptiska mytologin. Var och en av dessa mytologier har tre olika civilisationer som tillber olika gudar inom religionen. Det finns massvis med kända hjältar som akilles, Odysseus mfl. Och du kan använda dig av otroliga krafter som jordbävningar och meteoritnedslag för att krossa dina fiender via den Gud du tillber. Massvis av mytologiska varelser kan frambesvärjas av mäktiga shamaner såsom Hydror, Kentaurer och t.o.m. Nidhogg, den mäktiga asadraken. Över 30 uppdrag i singelkampanjerna såsom att bl.a. inta Troja med hästen (En av favoriterna definitivt) och det finns expansionpaketet "The Titans" som bjuder på mer av det goda. Multiplayer fungerar utmärkt och är skitkul.
För mer information se:
www.microsoft.com
hmm de låter hett ede bättre en wc3?
Age of mythology är som GAIA säger det vassaste, även fast det har typ ett år på nacken... finns ett expansionpack som är så jääävla kul... sen så äger det på internet.. finns fan inge roligare... tvåa kommer C&C generals med Zero Hour expansion... utan ZH så är generals ganska tråkigt
"I whistled for a cab and when it came near, there was a hispanic in the car with lice in his hair"
Man får ju själv se vilken ras som passar än bäst liksom. Jag gillar människornas healers och undeads slaktlust
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Noice P17 Smaken är som baken men jag rankar AOM högre än WC3, lätt, :) Det är snyggare, större, har grymmare storyline och coolare varelser, magier etc.
Jag tycker Night Elf är bäst, bra spellcasters m.m.
Du kan hitta mycket smått & gott på:
www.wc3net.com
Infidel P18 Stackars pojke, helt vilsen...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
GAIA ja köpte AOM idag...skitkul fast har inte spelat SÅ mycket än. =P
Noice P17 Najs dude! Är det en hit om man får fråga? :)
GAIA a det är en hit...vilket "lag" tycker du e bäst?
Noice P17 Hmm... Först och främst är det nog grekerna med Hades som gud. Sen vill jag ha Minotaurus, Manticores och Colossus. Men det är en svår fråga då det hela tiden ändras, :)
okej men wc3 blir de nog nästa gång :)
Noice P17 Javisst, har det med, ett utmärkt spel, :)
Warcraft III är en av historians bästa spel (tycker jag) och snart kommer World of Warcraft.. kan inte vänta!!!!!
Älskar också Warcraft. Men det är så segt ibland. Alltid samma buildorder, starting hero etc. Inte mycket "strategi" i det hela
nja snarare struktur
"I Sverige talar man Svenska, i Finland Finska och i Ryssland Ryska... Det blir lätt så!" / En lodis på stan som hade nåt klokt att säga :P | Ååh, jag bara älskar att klappa händerna!
men asså vaddå va ere som e så speciellt med warcraft då?...vad är det som gör det så bra?
Noice P17 Allt! :) Om du inte prövat de, GÖR DE FORT! Du kommer förstå vad jag menar då ;)
warcraft 3 e grymt kul
ARE U READY FI DI ROAD
har du inte fått tillräckligt med positiva svar ellr? köp det nu! =)
Men var e skillsen med att få oändligt med resurse och non-pop limmit? Då kan man bara campa upp sig i basen tills man har maxad arme. Ser ingen som helst mening med det.
nAggAn P20: håller med, det ska inte va så att det ska ta timmar för att spela en match, det ska gå snabbt!
war3 e bara en sämre kopia av starcraft:broodwar, så spela det istället fast campain e rätt skojj^^
"Och Paris Hilton skulle kanske valt att hålla sig borta från bioduken. Hennes insats i "House of whacks" gav henne en Razzie Award för årets sämsta kvinnliga biroll. "
warcraft och starcraft är helt olika saker, en orc och ett rymdskepp är inte samma sak :P och det e klart att det typ samma sårts spel för att det är blizzard som har gjort båda två. och så är warcraft snyggare och fler som spelar det
sotarpojken Förutom "storyn" tycker jag inte det är mycke skillnad på war3 och starcraft, förutom att war3 totalt saknar macro. Skiter i om war3 är snyggare, och jag tvivlar nästan på att det är fler som lirar war3 än starcraft
"Och Paris Hilton skulle kanske valt att hålla sig borta från bioduken. Hennes insats i "House of whacks" gav henne en Razzie Award för årets sämsta kvinnliga biroll. "
när man har tröttnat på att spela vanliga matcher på WC3 så kan man alltid köra costum game.. där finns massa kul spel =)