I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   

2004-07-20 04:07

Xbox modchip.

Undrar vilket modchip som rekommenderas i dagsläget, har tittat lite på Xenium Xbox på dvdirect.net och tycker det verkar prisvärt, är det så?

Har tänkt att använda boxen för spel, emu och lite film. Så vill jag ha ett chip som går att stänga av för möjlig framtida xblive spel.

Har ni något tips på nått chip som funkar fint för det och det finns mycket guider, tips och hjälp för montering till?

njut

2004-07-20 04:10
Hmm såg Alladin Advance Pro nu också, ganska så mycket billigare än Xenium, funkar de lika bra till det jag tänkt mig eller? Hur kommer det sig att Alladin är så mycket billigare?
njut

2004-07-20 04:11
skulle behöva chipa vår xbox me... men då åker garantin... eller hur?
-Dear Ken, I'm in pieces. Why the cold shoulder? Love, Barbie

-Barbie, be patient. One day we'll share a cold one.

2004-07-20 04:15
kaneida okaj... vet du priser eller så?
-Dear Ken, I'm in pieces. Why the cold shoulder? Love, Barbie

-Barbie, be patient. One day we'll share a cold one.

2004-07-20 04:26
ok. tackar så extremt mycket! vill d så gärna. ska kolla me pojkvännen o prata om d. vi har funderat på d ganska länge nu. hehe
-Dear Ken, I'm in pieces. Why the cold shoulder? Love, Barbie

-Barbie, be patient. One day we'll share a cold one.

2004-07-20 05:16
Men om jag skulle köpa typ Alladin chipet och köra nått bios som får plats på det, så kommer jag kunna köra alla spelen och sånt? Varför skulle man annars behöva olika bios till boxen, förstår det inte riktigt?
njut

2004-07-20 05:43
Hittade en rätt så intressant länk som hjälper en hel del med val av chip, http://forum.psxcare.com/support/showthr ..
Kollar man den så klarnar en del saker samt skillnader mellan olika chip.
njut
Groupie

2004-07-20 14:39
aladin chippen lägger typ av efter nåra månader.. bättra att bara löda
(,_____(ò_Ó)____,) this big

2004-07-23 14:35
eh köp itne från psxcare...beställ 5-10 från kina istället och sälj dom du inte behöver på blocket...tjänar du dig en hacka...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.