Jim Merrick: Let's just say we have more surprises in store. Revolution låter bättre o bättre bara
amen synthare då, fyra bögar och en dator est. 1986
Ser schysst ut. Det jag ser fram emot mest är nog FPS:en med den kontrollen. Det blir som Time Crisis fast aktivt! Tror det kan bli hur bra som helst. Sen hoppas jag på att det också kommer något som gör om kontrollen till en vanlig kontroll och att det ska finnas valmöjligheter i de flesta spel hur man ska kontrollera dom.
Married to the money, fuck the world, that's adultery
Att dissa nintendogs, ds och andra "konstiga" saker och sånt är bara dumt. Försäljningssiffrorna talar så mycket emot vad några haters har att säga. Ni som är skeptiska, tycker ni inte Nintendo gör en bra sak som vill locka nya personer till tvspelen? Som vill ge ett så brett utbud som möjligt med både enkla spel och mer komplexa äventyr?
Ser förävlig ut, jag vill gilla den men det går inte. Det här kommer bli slutet för Nintendo, förjävlit. De kommer gå i graven precis som Sega var med sitt Dreamcast, jävligt mycket före sin tid. RIP Nintendo
UTE EFTER SVENSK HIPHOP VINYL! KOLLA MIN PROFIL!
DS skulle ju skicka Nintendo i graven också enligt många. jag vet inte om jag har missat något.. men gjorde den det? Den sålde mer än PSP och PS2 TILLSAMMANS i Japan under förra månaden.
PUNGEN SKA MED IN ANNARS KAN DU GLÖMMA DET!
Kan även lägga till Xbox där med.. men den säljer ju inget i Japan som vi alla vet.
PUNGEN SKA MED IN ANNARS KAN DU GLÖMMA DET!
PS. Your cunt is in the sink
kazie: Fan vilken fresh kontroll! En vit wavebird. Den kontrollen är ju den ultimata!
PUNGEN SKA MED IN ANNARS KAN DU GLÖMMA DET!
hade dom inte fixat nåt sånt som en sån mer vanlig kontroll så hade varit en jävla risk att ta. jag vill inte hålla på o vifta o peka o ha mig när jag spelar spel. notera att den där kontrollen dom visar bara är en tänkbar så som dom på ign tror den kommer kunna se ut.
bara vända den lodrät så är det helt plötsligt en vanlig kontroll. en vit NES kontroll o hur kul är det me dagens spel...nej..fortfarande skeptisk. bättre det än att ha för höga förväntningar. blir mer positivt om det visar sig att man gillar den.
skrattade som fan när min brossa visade mig den, tycker den e löjlig och hade det inte vatt för att nintendo gjort den (och gillar att testa nya saker) så hade ja ALDRIG ens tänkt på att köpa den
www.enrichopic.spreadshirt.se YOU wont be disapointed.
nintendo rockar
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
ja..men säkerligen får man inte den till..enbart för att sälja mer. dom är ju inte dumma.
BMAN P24 ...fast jag vet inte jag, jag tycker den här kontrollen verkar mycket vettigare än både eyetoy och donkey konga, den känns mer logisk och genomtänkt. Jag förstår hur du tänker, det gör jag verkligen, men ptja...jag tycker den verkar jättekul. ...sen så kommer man ju kunna använda sig av en "vanlig kontroll" om man så önskar.
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?
jag håller med krigare.
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?
Designen är så jäkla fresh så det lär bli värsta trendgrejen kring det också
PUNGEN SKA MED IN ANNARS KAN DU GLÖMMA DET!
läste nått om att den skulle kosta runt 200 dollar, på gamespot tror jag det var.. kontrollen verkar förövrigt jeflit skojj, lite annorlunda ^^
zooozzzo..
helt klockrent, har de några schyssta titlar vid launch så är detta fan mitt förstaval för ny konsoll, nått jag aldrig skulle trott förra månaden. Testade ett arkadspel som använder liknande, (fast får jag hoppas sämre) teknik i vilket man anväder ett svärd med sensorer för att slåss med och det var gubbkul.
Så jäkla grymt gjort av Nintendo. Hoppas verkligen de lyckas nu, för de förtjänar verkligen det. Fjärrkontrollen var också väldigt clean och fin. Fint att ha på TV-bordet :) Väntar med spänning tills jag får se riktiga speldemos! Blir en PS3 och NR för mig!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
ingen som vet ungefär när den släpps?
360 GT: Beezwaax
innan sommaren 2006 kanske..?
Jag väntar och ser. Men det är RIKTIGT intressant! PS3 och Xbox 360 känns inte alls lika spännande längre.
www.shumway.se - världens softaste webzine
Tror att fps-spel som metroid kommer att funka hur bra som helst med denna kontroll. Tänk er att se omkring genom att röra den ena och använda dess knappar för att skjuta och hoppa medans du rör karaktären med den andra. Ser ut som nintendo närmar sig en mer ultimat fps-stil än mus och tangentbord faktiskt. Detta känns faktiskt otroligt fräscht och verkar fungera bra även i praktiken, tycker inte det känns som att det kan gå särskilt snett, så jävla konstig är den inte, mest bara cool.
Straight from the Suarn!
nintendo för mig är Zelda, Mario..inte fps. o till såna spel tror jag inte de funkar..jag låter väldigt negativ till det här..jag vet det.
Guerrillero ; Inte lika spännande? haha, kom igen nu. Liksom, PS3:an är otroligt kraftfull har oförskämt bra grafik och animationer. Xbox : 360 har ett genomarbetat och världsomspännande onlinesystem. Nintendo Revolution har en dvd-dosa, liksom.. Vafan? :P
någon som har sett videon? den e så tung..!
Enigma has spoken!
Ser ju förbannat ful och jobbig ut iofs men, får vänta och se.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Omen Med det där uttalandet visade du precis att du missuppfattat precis allt Nintendo vill göra med sin konsoll. Vad spelar det för roll om tex ps3 kan erbjuda den fetaste grafiken och animationerna om spelen som kommer fortfarande är samma sak som förut? Sen har väl revolution rätt genomtänkt onlineförslag också med sin möjlighet att, kanske gratis tom, ladda ner massa klassiker från alla deras tidigare format. Plus onlinespel och sånt då.
LittleJohnny det komme rinte vara gratis att ladda ner gamla nintendotitlar, däremot kommer man kunna ladda ner demos och liknande gratis.
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?
Källa på det? Senaste uttalandet var ju att det än så länge inte är bestämt om de ska ta betallt eller inte.
värkar som att de anpassar Revolution för Japaner =P
LittleJohnny ; En kraftfull Konsol ger större möjligheter för längre, snyggare och mer avancerade spel. Det nintendo vill göra med sin konsol? Peka lite på skärmen? Alltså, visst, det KAN vara ett bra system för ett FPS spel, men lycka till med att köra t ex ett fightingspel med den där kontrollen.. :P
tycker det verkar askrångligt att hålla på o koppla ihop den med delar så man använda den til latt spela tex gc-spel med... verkar klumpigt och jobbigt. sen kommer man väl få fiske-arm om ma nska sitta o köra med hela armen när ma nspelar. nu räcker detinte med knapptryckningsfinger, nu får ma nförslitningsskador i hela armen. typ musarm :P wtf. tycker det verkar jobbigt. krångligt. me ndet kansek blir skikul. ma nfår väl vänta o se.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Bara för att den är utformad som en fjärrkontroll så behöver det inte betyda att du behöver ha armen utsträckt hela tiden, som om du skulle byta kanal.
PUNGEN SKA MED IN ANNARS KAN DU GLÖMMA DET!
LittleJohnny tror det var på TGS det sades, ska försöka snoka upp källa.
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?
det var iaf Mr Iwata som sa det...
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?
det kommer en 'vanlig kontroll' också det bästa vore ju att man får en sån till..vilket inte lär bli fallet..dom vill ju tjäna pengar.
HenkO P24 hade de varit så jäkla giriga hade de väl snarare slängt in alla tillbehör i grundpaketet och sålt det till högre pris? nu kan man ju välja vilka tillbehör man vill ha, och låta bli att köpa de man inte behöver, och därigenom spara pengar.
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?
Jag hade iofs inte förväntat mig att dom skulle skänka bort dom äldre spelen till konsollen, tycker det är helt ok att sätta pris på dom. Sen skrev dom nått att dom kanske ska sätta in de som nån bonus när man köper spel vilket jag tycker verkar riktigt vettigt. Iwata also said all games published by Nintendo will cost no charge to play online Det här var riktigt bra och kommer förhoppningsvis få XBOX att tänka om. According to the latest issue of Famitsu, Nintendo will release a wireless USB network adapter that can be hooked up to the PC and act as an access point for the DS and Revolution Också jävligt skönt och mycket smidigt.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
men den vanliga kontrollen lär ju användas till mer spel än va nåt av de andra tillbehören lär göra. eftersom dom kommer utveckla särskilda tillbehör till särskilda spel.
Omen22: "En kraftfull Konsol ger större möjligheter för längre, snyggare och mer avancerade spel." Det är just det som känns så tråkigt. Det enda Sony och Microsoft gör i nästa generation är "längre, snyggare och mer avancerade spel". Och visst, det är väl lockande, men i mitt tycke är en helt ny generation inte rättfärdigat om det enda som görs är "uppdatering" av nuvarande generationens konsoler. Mellan "16-bitsgenerationen" och "32+64-bitsgenerationen" introducerades 3D-grafik. Att bygga vidare på det med längre, snyggare och mer avancerade spel var helt OK för en generation till (den nuvarande generationen). Men det är inte lika kul för ÄNNU en generation. Det Nintendo gör med Revolution är verkligen att ta nytta av nästa generations hårdvara och skapa något nytt, utan att bry sig om försäljningssiffror och "spela tryggt" som Sony och Microsoft. Det ska Nintendo fan ha respekt för.
www.shumway.se - världens softaste webzine
KRIGARE men de e ju den man får till :)
nåt jag e rätt säker på e att grafiken är MINST lika bra som ps3 eller 360..beror ju på spelutvecklarna..men kolla på Gamecube..va den maskinen kan göra. Nintendo kan de där.
Guerrillero ; Så du tror alltså att ingenting nytt inom spel kommer att göras till PS3 eller XBOX? Inga nya koncept kommer testas, inga nya idéer kommer genomföras.. Det tycker jag är ganska insnöat att tro..! Sen, det finns kanske en anledning till att spelen är som de är idag. Det är kanske så att de spel vi har idag är gjorda för att det är sånna spel vi vill ha. Jag menar tekniken med att använda t ex ljuspistoler och sånt har ju funnits länge, men det har ju inte blivit så värst stort. Visst, nintendo vill prova nånting nytt. Det är väldigt bra. Men jag tror att de stänger in sig lite när de gör något som annars skulle vara ett tillbehör till en huvudkontroll med.. fler tillbehör... Och sen, inte bry sig om försäljningssiffror. Alltså, man måste ju köpa fler och fler tillbehör till den där grejjen för att överhuvudtaget kunna spela spel. Liksom, det känns lite girigt tycker jag. Fast iofs kan det bli rätt svårt för dem att få konverterade spel. hmm.. Ja, men man får vänta och se på resultatet helt enkelt. Jag tycker däremot som första intryck att nintendo gör det onödigt svårt för sig.
omen22: än så länge har man inte fått se något sånt. palla sitta och hoppas 360 är snart här. nu tycker jag nintendo är den abslout mest intressanta maskinen.
Fundera ett tag på persiljan. Och medan du gör det står jag här borta och går igenom dina saker
"Playstations skapare, Ken Kutaragi, intervjuas i senaste numret av speltidningen Super Play säger han att tevespel inte är konst, utan ett sätt för honom och Sony att tjäna pengar." Har svårt att säga Nintendo är giriga om man tittar på hur hjärndöda de andra företagen är. Det där tycker jag visar på också just varför det inte kommer vara i närheten av lika många innovativa spel till ps3 eller xbox 360. Men ingen vet än hur många tillbehör man kommer behöva verkligen köpa och sånt för att spela de flesta spelen. Men får väl se.
LittleJohnny ; Men det är ju inte Sony som gör spelen. De gör maskinen. Det är massa andra spelföretag som gör spel åt konsolen...
Jag tycker det är jävligt ballt av nintendo att göra en sån här grej. Men jag är lite kluven till det. De spelen nintendo själva tillverkar kommer säkerligen bli jävligt roliga att spela men jag tvivlar starkt på att det kommer hoppa på särskilt många trdjepartstillverkare. Jag hoppas verkligen att Nintendo lyckas med det här, men jag vettefan om det blir någon succé. De allra flesta vill trots ha gammal skåpmat i ny förpackning känns det som, tråkigt men sant. Man får hoppas att de inte gräver sin egen grav. Men jävlar vad sugen jag är på att testa skiten. Speciellt en 1st person shooter, och det nya mariospelet hur det nu är utformat