I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Går det snabbare utan crackat???

Hobby & Fritid - Konsol & PC-Spel

   

2005-12-19 23:24

Går det snabbare utan crackat???

Jag undrar om spelen går bättre om man inte kör det crackat, alltså att jag kör det med skiva.
För jag tänkte att nu när jag kör crackat så kanske datorn måste jobba mer, men om jag kör med skiva så jobbar cd-romen också eller???

Jag kör nu GTA SA crackat och ibland stannar det bara så jag måste starta om datorn =(

 

2005-12-19 23:33
nja cd-romen jobbar väl i regel långsammare än hård-disken om jag vet rätt men den största fördelen med att inte köra crackat är väl att cracksen ibland kan vara lite dåligt gjorda så de får spel att krascha osv.
Min blogg: http://emilmolin.wordpress.com

2005-12-19 23:38
mja tror inte det kan bli nån stor skillnad för du måste väl fortfarande ha en cd image mountad eller? visserligen är det snabbare att mounta men de lär inte bli nån märkvärd skillnad. fast testa själv e ju bäst :}

2005-12-20 00:29
Kör du med seg cdläsare så kan vissa spel blir pain in the ass.
Det problemet händer ju inte om du kör med crack, därmed inte sagt att du inte kan få problem.

2005-12-20 03:48
sen så gör väll ett crack inte alltid att du slipper skivan
asiwouldsay
AHB AHB

2005-12-20 04:15
En crackad EXE till ett spel är i 99% av fallen till för att man ska slippa cdskivan, nu är det så att i dagsläget så laddas ingenting från cd:n under speltiden när man kör utan crack utan den finns bara där för att verifiera att du har en laglig version av spelet. Så det enda en crack gör är alltså att se till att du slipper ha cd-skivan i. Tyvärr är många cracks instabila och de flesta kommer inte ens i närheten av de ocrackade original orginalprogrammen. Mitt råd är som vanligt: gillar du spelet? om ja: köp det!
Det är inget fel i att ha roligt så länge man bara skadar andra!

2005-12-20 15:25
Nuförtiden så är det ju ingen som släpper nocd-crack längre. Minidisc fosho!
Walking the street of dreams

2005-12-20 16:15
Naizo

kommer ju nocd till alla spel som släpps ju
Det finns ingen genväg till det perfekta ljudet<br>The Power Of Christ Compells You!!<br>http://www.myspace.com/miomusik

2005-12-20 17:31
kallemio P21: Jag sa fel, det jag menade var .exe crack. Alltså crack som man ersätter orginal .exe'en med.
Walking the street of dreams

2005-12-20 19:18
Men om jag kör då t.ex. GTA SA med skiva så kör jag ju det ocrackat. För när jag installerar det så står det att jag måste sätta in en skiva för att spela, om jag då bränner det på en skiva och kör det med skiva, då e det väl exakt som originalet bara att jag har samma keygen som någon annan.

För nu kör jag ju med en crackad .exe fil och som någon sa blir det instabil. För spelen man laddar ner är väl kopierade från original skivor? bara att någon har gjort en egen .exe fil som man inte behöver köra med skiva.