I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   

2006-02-08 09:12

Guild Wars

Jag började spela Guild Wars i förrgår. Är lvl 8 och det är massor jag inte fattar.

Till exempel; hur använder jag mina skillpoints? Står att jag kan gå till en tränare och köpa skills för dem men hitills har jag inte hittat nån tränare som jag kan köpa skills hos. Har bara fått göra quests för nya skills.

Jag är Ranger/Monk. Hur ska jag sätta mina attribute points och vilka skills är värda att köra på? Ska jag satsa på Markmanship/Smiting prayers? Eller ska jag kanske bara försöka satsa på en skill som tex Marksmanship och sen bara använda de skillsen som blir bättre av det? Finns så mycket att välja på ju.. får beslutsångest :|

 

2006-02-08 09:53
GAH!! fråga runt i staden!!
har du kommit ur n00b världen ännu??
Geez

2006-02-08 10:24
Tror om han frågar i Guild Wars så får han väl ungefär dessa svar på sin fråga: "n00b!!!111" "lol u retard"!!!!1111"
Men, du kan ju kolla här http://guildwars.ogaming.com/forum/
http://www.last.fm/user/Ayanamii/

2006-02-08 10:40
Jag började spela för en månad sen kanske och är lvl 14 necro/ranger.

Vad jag vet så kan man inte köpa skills utan man får dom igenom quests och en del sällsynta får man tydligen av att få dom på sig eller liknande.

Då jag inte kör med ranger delens skills alls förutom för pet'en så har jag ingen aning.
Men du får väll välja det du känner att du vill vara bra på. Alla saker har ju en bra beskrivning om man sätter musen över.

Du borde nog försöka sprida ut skillsen någolunda, pet'sen e jävligt bra att ha.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-02-08 11:56
Hitills tycker jag mitt pet har varit i det närmaste värdelös. Man kan ju inte säga åt den att attackera en speciell fiende (såvitt jag vet). Om jag kunde bestämma vilken fiende den ska attackera och ha den som tank vore det ju en annan femma.

Men alltså det jag undrar mest över är det där med skillpointsen man får varje lvl. Snackar inte om Attribute points nu alltså, utan skillpointsen. Om man håller musen över texten står det att man kan gå till en trainer och spendera dem på skills ju. :s

Resten med attribute points kan jag ju bara testa mig fram med. Tänkte bara om någon hade lite tips på hur jag INTE ska göra :-)
 

2006-02-08 17:23
Jorå pet'en lyder, anfaller du en gubbe så anfaller den me så kan du byta till en annan så håller den sig på den första.
Jag har då ingen aning om vad skillpoints är isånnafall ;)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-02-19 15:33
Asså ja har spelat guild wars sen den kom ut..
Men tröttna och gick över till wow för nån vecka sen..
MEn man kan visst köpa skills..
Allt beror ju på va du vill köra för taktik"?
Aggresiv lr defensiv:)
Längre fram i spelet så kan du ändå köpa alla skills i spelet för just din proffesion i ön som heter Ring Of fire..
Nog 4e primary mission innan slutet av hela spelet:)
 

2006-02-19 18:10
Jo har märkt att man kunde köpa skills, men alla skills får man ju istortsätt endå igenom quests så bättre att göra dom.

Blir lvl20 ikväll iaf och kommer nog får de skit tråkigt efter de.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-02-19 20:09
Empire P21

Varför det? Gillar du inte att göra missions?

2006-02-19 22:03
köpa skills e juh typ dumt de kostar juh skill points,... gör alla uppdrag istället så får du dem.
" Ska vi ... vad är det ni brukar säga? spöa en höna? "

2006-02-19 22:10
Det var ju det jag menade, totalt onödigt att köpa skills förutom signet of capture eller vad de heter.
Jag gör alla quests.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-02-19 22:14
har i gjort villany of galrath eller va de heter PHET svårt asså, jag har gjort allt annat me en poolare men detta e jesus crist helt omöjligt,...
" Ska vi ... vad är det ni brukar säga? spöa en höna? "

2006-02-19 22:29
Är det inte den när man möter typ 30 av dom där enormt störiga monstren på ett fält efter typ 10minuter och istortsätt alla dör och man får börja om?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-02-19 22:36
jooo,... precis där!
helt jävla otroligt men de ger 4000 xp så man vill juh inte skita i de,.... jag får krupp asså gjort de säkert 20 gånger å jag e ändå på lvl 18 har jag för mig poolarn ocxså men vi har inte en suck,... å hur får alla jävlar på tyå lvl 12 cpbra armor? kommer kutande som vörsta plåtburkarna å jag ser fortfarande ut som jag jobbar på hooters,...
" Ska vi ... vad är det ni brukar säga? spöa en höna? "

2006-02-19 22:40
hahahaha.
Man sparar ju pengar från sin första gubbe till dom andra, därför man möter lvl 10 gubbar när man själv är 19 på missions.
Ne det var ett värt mission helt klart, skönt att ha klarat det.
Det var typ det jobbiaste hitils förutom white mantle nissarna som kommer sen.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-02-19 22:55
men grejjen e den att jag har typ phet me cash de e inte de jag vet bara inte var man köper de nån stans,..
" Ska vi ... vad är det ni brukar säga? spöa en höna? "

2006-02-20 01:26
Du borde kolla med NPC's i städerna som har rubriken ARMOR efter sitt namn ;)
Oftast så är dom väldigt billiga rent penga mässigt men det behövs crafting items också och det kostar en del om man inte får det billigt av nån.

Annars finns det ju alla collectors utspridda över banorna med olika saker på sig.
En del har vapen och en del sitter på armor delar.


Man kan hitta allt möjligt i städerna, iaf dom större.
Har aldrig köpt vapen från nån mpc iofs, kör bara med saker jag hittar.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-02-20 02:26
jojo,... men grejjen e dem att de har fortfarande inte lika pheta grejjer som endel folk har, jag brukar typ alltid tjacka den bästa armoren när jag kommer till en ny stad,... men de fett irriterande när nån som e typ 5 lvls under en kommer glidande å ser ut som typ robocop,...
" Ska vi ... vad är det ni brukar säga? spöa en höna? "

2006-02-20 13:00
haha sant, en av dom riktigt feta armorna finns iaf igenom collectors vet ja.
Har inte orkat sätta mig in i hela super armor/vapen etc gräjjen än, vill klara spelet först.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-02-20 23:43
ÅHH! Jag klantade mig rejält idag. Körde en quest med en grupp. Sen skulle jag fixa lite i inventoryn, och då råkade jag av någon anledning slänga iväg mitt vapen.

Ojdå, tänkte jag, och skulle ta upp den igen. Men jag hann knappt tänka det försen en snubbe plockade upp den.

Så jävla störande.. för den här killen vägrade ge tillbaks den. Trots att den var Customized. Han sålde den till en vendor istället för att bara ge tillbaka den, och sa att jag var en "jävla n00b" och att jag skulle tänka mig för innan jag kastade iväg mina vapen.

Killen heter Devil Rave. Skulle råda er att inte spela med honom. Kan tillägga att han stack från partyt mitt under questet eftersom han redan hade gjort delen vi höll på med och bara behövde hjälp att komma till ett ställe och lämna in skiten.

Finns det inget sätt att få tillbaka vapnet på? Finns det inga Game Masters eller någe som i WoW man kan skriva till? Hade ju fan betalt 3k för den där bågen. :(
 

2006-02-21 00:24
Jag gör samma sak om jag inte hjälper low lvl nissar, hoppar ur när jag fått mitt klart.

Finns inga game masters vad jag vet iaf.
Men får väll hålla han på ett sätt, du får ju skylla dig själv ;)
Jag skulle iaf gett tillbaka den, står vid mitt ord när jag spelar mkt bättre i längden.


Privva mig nån gång om ni behöver hjälp eller har tråkigt.

Scandal one
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-02-21 01:05
Alltså.. man kan ju inte bara lämna partyt mitt i ett uppdrag bara för man är klar? Han hade ju inte sagt något om det innan..

Om vi hjälpte han ska väl han hjälpa oss?

Han var ju på samma quest som oss. Det var bara det att han redan gjort första delen. Man skulle springa snubbe A, sedan till snubbe B, tillbaka till A och sedan tillbaka till B igen och han hade redan gjort de 3 första och behövde bara snacka med B för att få questen gjord, så när vi kom fram till honom så bara stack han.

Sen visst får jag skylla mig själv att jag kastade bågen, men det är ju jävligt dålig stil att ta upp den och sälja den till vendor istället för att ge tillbaks den. Vad kan han ha fått? 100g?..
 

2006-02-22 00:52
Ja jo självklart var det dålig stil av honom att inte ge tillbaka den då han inte tjänade ett piss, du skulle säkert ge mer för att få köpa tillbaka den.

Men JAG skulle inte bry mig ett piss om mitt party om det inte var folk i guilden med när det gäller missions/quests.
Jag kör mitt race.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-02-22 10:49
Kostar det att spela i månaden ?
Fezk Unot! ><((((º>
MiToO

2006-02-22 13:14
Nope helt gratis och även relativt billigt att köpa.
Helt underbart å slippa alla 12åringar också.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-02-22 14:27
aiit joo jag sog att det kostar typp 300 kr bara . . . jag o typ 3-5 polare ska köpa d så vi ses la där :P haha PEace
Fezk Unot! ><((((º>
MiToO

2006-02-23 00:03
lirar alla på european servrar?
" Ska vi ... vad är det ni brukar säga? spöa en höna? "

2006-02-23 01:19
Ja självklart, och bara på nr1.
Väljer alltid nr1 så har man mkt folk att spela me.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-02-23 01:23
Jag gav Guild Wars en chans men fastnade aldrig. kom till typ lvl 12 eller något. Anarchy Online var roligare.
cva ?

2006-02-23 17:20
Okej okej , jag säger såhär.
Jag hjälper alla nya Guildwars spelare gratis.
Ni får hjälp med allt osv. Bara adda mig och säg att ni kommer från whoa.nu.

Name : Sephiroth Supernova
BIG MAC......

2006-02-23 21:20
När du klarat allt
Spara till 15k armor:D
Den finns i camp rankor och grotto i think.
Sista armorn finns i Fow
Men hela armorn tillsammans kostar typ 1milionk lr vare nu va:D
 

2006-02-24 15:33
Finns ju items som är relativt lätt att hitta som går för över 10k men kommer inte ihåg vart...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-03-03 02:49
Ja, äntligen en Guild Wars tråd!
Jag har lirat sen det kom ut, och lirar i princip varje dag..

Den bästa sidan jag hittat hitills, när det gäller information är
www.guildwiki.org
sen finns www.guildwarsguru.com också

Om någon vill är det bara adda Prince Jammy, hjälper till med vad som helst
I´m kind of a big deal...I have many leather-bound books and my apartment smells of rich mahogny

2006-03-03 04:18
Just det, det här med skill points..
Man kan få många skills från quests, men inte alla.
Alltså vissa skills går bara att köpa från trainers..kolla guildwiki
länken ovanför under skills så står det hur man kan få tag på dem.

Sen att man skulle ha det tråkigt efter level 20 är inte sant
enligt mig iallafall. Pvp finns ju, du kan lira guildbattles, samla
till en cpdyr armor, en del missions och quests finns kvar att
göra efter lvl 20, o.s.v..
Sen släpps snart expansionen också, Guild Wars: Factions

Står mer här:
www.guildwars.com
I´m kind of a big deal...I have many leather-bound books and my apartment smells of rich mahogny

2006-03-03 12:53
En del skills måste du väll dra från bossar också med capture signet?

Jo men factions ska ju kanske kosta pengar, och då blir ju WoW värdare.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-03-03 15:02
Ja, elite skills måste man ta från bossar..

Du kommer ju få pröjsa för Factions som för vilket spel som
helst. Någon månadsavgift har jag inte hört talas om, om det
är det du menar?
Sen måste man inte ha factions heller, man kan fortsätta spela
med vanliga GW, bara att man får ju inte tillgång till de nya
yrkena, ställena, o.s.v.
I´m kind of a big deal...I have many leather-bound books and my apartment smells of rich mahogny

2006-03-03 15:15
Ne men factions är ju då så mkt värdare när det gäller att kunna spela spelet.
Men vad jag förstod så kan det komma en månads avgift.
Men kan mkt väl ha fel, om de är gratis kommer jag självklart fixa det istället.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-03-03 15:25
Det står inget om någon månadsavgift i Factions FAQ iallafall
jag tror knappast att dom lägger till en avgift heller, eftersom
dom har kört ganska hårt på att låta det vara gratis..
I´m kind of a big deal...I have many leather-bound books and my apartment smells of rich mahogny

2006-03-06 12:54
Ahhh nice du måste det bara varit jag som nojjade upp mig.
Tror de stod samma sak om månads avgift på faction som de står på wow på webhallens sida.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-03-06 16:33
Usch, jag har inte spelat på två veckor nu. Tröttnade kanska hårt efter att jag kom till lvl 20. Tycker det finns så lite vapen att välja på. De har ju ändå en max dmg så det spelar ju inte sådär jättemycket roll vilket man har heller..

Finns det inga pvp arenor för lvl 20? Jag har letat men inte hittat någon :S.
 

2006-03-06 22:40
Jag tyckte också de blev tråkigt efter lvl20, har kört med 3vapen totalt igenom hela spelet och kände att de blev tråkig i öken.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-03-07 11:52
Nej de är fett kul när det går bra precis som alla andra spel ;)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-03-07 12:30
Lewl, när du köper Guild wars och dylika "MMO's" så får du en liten söt bok till. Som visar hur du lägger dina combat points och talents. Som i D2 lod, FF spelen. WoW osv. Sen får du en liten historia bakom spelet i denna söta bewk. Läs boken!!!111ettone!!1
 

2006-03-07 12:47
detta spelet e rätt whack men jag ska fan varva det

2006-03-08 05:55
peterpan P0:
Det finns två arenor för folk under lvl 20, det är väl dom jag
antar att du har hittat. Om du kollar kartan nära Lion´s Arch
så finns det en skepp symbol där. Tryck på den så kommer du
till arenorna för lvl 20. Det finns flera: en random, en vanlig
(där du får välja vilka du ska vara med) och Heroes Ascent
där man lirar pvp turneringar 8 mot 8 för att vinna favour..
Du har säkert sett "blablabla has won favour of the gods in
the hall of heroes" komma upp när du spelar. Då är det någon
som vunnit hela skiten..sen finns det några challenges, men det
är mot datasnubbar.

Vapen finns det rätt gott om annars..kanske inte 2588456473st
men man behöver inte gå vapenlös iallafall. Det är väl inte
främst max damage som är det viktigaste när man kommit långt
utan bonusarna. Kolla upp gröna vapen, dom är rätt bra oftast.
Lite överprisade ibland dock..

Sen om man tycker det är tråkigt..vafan, smaken är som baken..
Lira nåt annat då..
I´m kind of a big deal...I have many leather-bound books and my apartment smells of rich mahogny

2006-03-14 13:55
Man betalar ju för kvalite oftast iofs.

Körde nyss igenom dragons lair men jävla retardes sumpade bonusen.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-03-15 00:43
Empire P21
det är ju inte precis världens lättaste bonus det där heller..
I´m kind of a big deal...I have many leather-bound books and my apartment smells of rich mahogny

2006-03-15 18:56
SÅ jävla svår verkar den inte vara, jag körde den en gång till igår och precis som första gången fick vi ner henne till under namnet.
Första gången så dog vi då och den här gången hoppade en i partyt ut då lackade en efter en och började hoppa ut.


Vägen dit är ju inte svår alls, bara irriterande när folk springer in i teleportarna innan man användt cap.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-03-16 15:33
Jag har klarat bonusen flera gånger och det är faktiskt inte så
svårt om man vet hur man ska göra.
Du måste ha någon som interruptar (svengelska is the shit)
drakens skills. Pröva också med en warrior som plockar upp
ett av äggen, draken kommer då att bara attackera honom.
Ha en monk som lägger bonds och helar honom medans alla
anda attackerar glint.
I´m kind of a big deal...I have many leather-bound books and my apartment smells of rich mahogny

2006-03-16 16:34
Ahhh det var jävligt smart iofs...vågar aldrig röra sånna där items man blir total slaktad av sånt.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-03-16 21:49
Empire P21
Adda mig så kan jag hjälpa dig med bonusen om du vill.
Jag är 1337!!!11!1! n00b KiLlErzz pR0!!!!1!!!1!1!11shift+ett

Nej men seriöst, adda Prince Jammy

Jag har 3 snubbar så jag kan vara vad som helst i princip.
I´m kind of a big deal...I have many leather-bound books and my apartment smells of rich mahogny