fuck that, jag är hardcore. jag kan ligga hur länge som helst i min egen avföring och vänta på nån Dieallot
Detta med att Tekken 6 kommer till Xbox 360 har jag bara gått och väntat på att de skulle bekräfta, men däremot att Tekken 6 inte kommer förräns hösten 2009 det gör mig lite förbannad.
Trassla inte till saken genom att komma dragande med fakta.
Varför runkar alla 360- fanboys när ett ps-exclusive släpps till rrod360? Borde de inte vara tvärt om?
I stick my dick in your ear - and fuck what you heard
Tekken är ju det bästa fightingspelet så klart man hurrar :) sen är det alltid lika kul när bill trollar och fixar exklusiva spel som var orsaken till köp av ps3 Jag är fanboy!
fuck that, jag är hardcore. jag kan ligga hur länge som helst i min egen avföring och vänta på nån Dieallot
riktigt surt
Mike, Mike, where's your head? Even without it, you're not dead!
Det är synd, hade hellre sett det exklusivt till Xbox. Gillar inte multiplatformsspel.
jagvillocksåhaenblog.com
Skivsamlare
2008-10-13 15:14
Som ps3-ägare så kan jag bara gratulera xbots till en fin spelserie, varför allt detta gnäll om exklusiva spel? FF lär dra in jävligt mycket mer cash än om dom hade hållit sig till ps3, vilket kommer resultera i en fetare budget till nästa spel.
fair enough..
Som ps3-ägare så kan jag bara gratulera xbots till en fin spelserie, varför allt detta gnäll om exklusiva spel? Eftersom det är ps3-ägare som får lida av att utvecklarna blir tvungna att begränsa spelet om det är multiplatform så att båda versionerna ser lika bra ut och har lika mycket content.
Utvecklare som gör konsoll-exklusiva spel, varesig det är till 360 eller ps3, behöver inte ta någon hänsyn till porteringar och limitations utan kan utnyttja konsollens kraft till max.
Hade också hellre sett att tekken 6 var ett exklusivt spel, 360 eller ps3, spelar ingen roll.
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.
Det jag sett hittills av det ser ju fan inte bättre ut än 5an... Sen tycker jag personligen att det måste spelas på en ps-kontroll. Men det är klart, största downsiden är ju att det måste som ni säger tas hänsyn till multiplattform, vilket alltid suger.
du är kär i mig.
Ett spel som Tekken är ändå ganska enkelt uppbyggt att det inte finns något hinder att sprida till fler kontroller. Men annars kan multiplattform alltid vara en risk. Framför allt vad gäller prestanda (iofs något senare bekymmer, tror inte några spel är i närheten av att utnyttja Ps3ans maximala prestanda än direkt) och kontrollmöjligheter. Men som sagt, tror inte direkt Sixaxis är något man tänker på när man lirar Tekken. Iofs, undrar om MGS4 hade varit annorlunda om det tvingats till 360 också.
The president has been kidnapped by ninjas. Are you a bad enough dude to rescue the president?
Evolution P24 Det är många som kör fightingspel med d-pad och inte spak(det är mer förlitligt för fightingspel) och xbox kontrollens d-pad har fått mycket klagomål.
Fast de har gjort ny kontroll nu med förbättrad d-pad :)
Länk till http://xbox360.ign.com/articles/901/901990p1.html Ang multiplatform så är det som du säger att det finns inte många spel som utnyttjat ps3ans prestanda till max utan den största skillnaden hittils har handlat om lagringsutrymme på skivorna blandat med diverse regler som microsoft har gällandes hur mycket ett spel ska ha som krav att installera på hårddisken.
Hårddisk är ju inte standard för alla xbox 360 versioner så alla har ju inte det. Därför har de vissa regler gällandes hur mycket ett spel "måste" installera på hårddisken. Grundtanken är väl att folk inte ska vara "tvingade" till att köpa hårddisk för att kunna spela ett spel.
Att lägga spel på flera skivor är inte en lösning som funkar i varje fall när det handlar om detta. Spelutvecklare har börjat utnyttja det här med att installera delar av spelen för att minska laddningstider och förbättra prestanda på det sättet. Det är något de bara kan utnyttja på ps3 för tillfället.
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.
marvingaye Ah, speciellt Tekken ska spelas med d-pad :) Det är inte möjligt att göra nåt annat, blir på tok för svårt. Och så länge spelet i sig inte påverkas av olika krav på lagring/lägga spel på skiva har jag inga särskilda invändningar mot fler plattformar. Men tyvärr lär det ju påverka... om inte nu så väldigt snart.
The president has been kidnapped by ninjas. Are you a bad enough dude to rescue the president?
Tycker det är tråkigt att sony är så usla på att hålla på sina licenser. Visst är det bra för 360 ägarna att det kommer fler spel till konsolen, men Sony gör ju bara sin egen konsol mindre och mindre attraktiv för potentiella köpare. Det finns liksom nästan ingen anledning att välja konsolen som inte får i närheten av lika många högprofilstitlar till sig, eller ut lika mycket av spelen de har (t ex exklusivt DLC osv.) och ju sämre det går för playstation desto sämre kommer det i slutändan bli för dess ägare.
Skivsamlare
2008-10-15 10:40
marvingaye Ok, trodde inte att utvecklarna behövde kompromissa när dom gjorde multi. tji fick jag..
fair enough..
Fyfan kan jag bara säga. Tekken ska vara till ps inte till kukXbox haha.
www.myspace.com/verbalvandalmuzic
kommer FF och Tekken till Xbox me? Re:5? köpa ps3någon? helt nytt,mgs4,fifa09,uncharted 2kontroller :)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Bwahahaha, viste jag gjorde rätt val när jag köpte en 360 och inte en PS3.
I sexrådgivningsspalten står det att man ska vara sig själv. Omöjligt! Om folk anade bara en tiondel av vem jag egentligen är skulle jag dömas för brott mot mänskligheten. -Arne Anka
Resident evil spelen kommer inte till båda formaten också läste jag någonstans för att konami inte orkar förlora pengar på att bara släppa det till 1 format.
fuck that, jag är hardcore. jag kan ligga hur länge som helst i min egen avföring och vänta på nån Dieallot
whu?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Lägg på minnet att tekken 6 och FF kommer att porteras från ps3 till 360, förhoppningsvis är square och namco bättre på att portera spel än EA(de gjorde som känt ett jävligt halvtaskigt jobb med orange box till ps3). Jag har läst att i båda fallen så var spelen nästan färdigutvecklade för ps3 när det bestämdes att de skulle gå multiplat och det är därför det är en sån fördröjning. Tekken 6 har ju funnits väldigt länge nu på arkad så det var lite av ett mysterium för folk varför ps3 versionen tog så lång tid, men så fick vi ju alla svaret till slut.
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.
Det handlar ju inte om att Sony förlorar exklusivitet utan att utvecklare inte har råd att stödja plattformsexklusivitet längre. Visst Sony kan slänga pengar men de måste prioritera. Det är ju tydligt att Sony lägger sina stålar på sina egna studios och slänger ut riktigt grymma spel. Killzone 2, LBP, MS2 etc... Men visst, multiplattform suger, men det är något man kommer vara tvungen att leva med den här generationen...