I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

[360] Den här generationens bästa b-spel!?

Hobby & Fritid - Konsol & PC-Spel

   

2011-12-19 11:10

[360] Den här generationens bästa b-spel!?

Jag spelar just nu Deadly Premonition och inser att jag verkligen njuter av riktiga b-spel. Dels av nostalgiska själ, eftersom dom påminner om en tid då spel var spel och inte interaktiva filmer. Dels pga underhållningsvärdet i det dåliga, animationer, dialog, ljudeffekter etc. Och av någon anledning kan jag leva mig in mer i b-spelens värld än storspelen.

Jag tänkte därför att den här tråden kan va en tipstråd på dom mest underhållande b-spelen.
Här är mina tips:

Deadly Premonition


Earth Defence Force: 2017

Uppföljaren Insect Armageddon var helt ok men inte alls lika underhållande som 2017.

Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-12-19 15:35
hahah skön tråd. Håller med 100% om ovanstående spel. Riktigt sköna jävla B-spel de där. De må vara oslipade som satan men man märker att mycket kärlek gick in i projekten :)

Vet inte om nya Driver SF riktigt räknas som B-spel, men storyn och upplägget är som en otroligt skön B-film och grafiken är dogshit medans gameplayet är kul som fan (likt Earth Defence Force spelen)

Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.

2011-12-19 17:26
Shaq Fu!

Thats right, shaquille o'neal och kungfu i en av dom skummaste symbioserna någonsin

JKIBMM

2011-12-19 18:07
Bara måste skaffa mig Deadly Premonition nu, verkar ju hur ball som helst!

Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-12-19 22:50
marvingaye
B-spel innebär väl egentligen att det är låg budget men det känns som att dom har kört lite på Grindhouse-grejen, att dom vill få en b-filmskänsla över spelet. Inte riktigt vad jag var ute efter men det är ju väldigt subjektivt vad man menar så alla tips är välkomna.
Ska hålla utkik i rea-korgarna :D

Kitti
Fast Shaq Fu är väl inte ens roligt att spela? Och det är ju inte direkt den här generationen heller. Tanken med tråden är att tipsa om spel som pga att dom inte marknadsförs lika hårt som storspelen kanske flyger under radarn men ändå är spelvärda. Så vitt jag har förstått det så var Shaq Fu ändå ett storspel bara att det var fruktansvärt dåligt.

Vanilla
Jag lovar, det är svårt att slita sig ifrån det när man väl börjar spela. Upptäckte idag att man kan fiska, vilket också är hur skumt som helst. Man kastar spöt och sen väntar man. Nappar det trycker man snabbt på A (på 360) och då kommer det fram en remsa med bilder på typ fiskar, presenter, ammo, medkits etc. och så stoppar man den genom att trycka igen och då stannar den sakta, som ett lyckohjul liksom och så får man upp det den stannar på. Allt är så random men så klockrent att man undrar om dom som gjorde spelet faktiskt är genier och att det som är "trasigt" med spelet faktiskt är med flit.

Jag laddade f.ö. ner Deadly Premonition på marketplace där det kostar 199 så det är ungefär samma pris som man hittar det i butiken. Det känns lite småtråkigt iofs för det är såna här spel man känner sig stolt över att ha i hyllan men jag ville ha det snabbt. Det ryktas om att det ska komma ut en ny, polerad version med ny grafik och så så då får man väl köpa det istället.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-12-19 22:52
Vanilla skrev:
Bara måste skaffa mig Deadly Premonition nu, verkar ju hur ball som helst!


hahaha, sånt där händer i varje cutscene typ.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-12-19 23:02
Deadly premonitions verkar sjukt fett. har för första gången någonsin njutit av att kolla på en lets play, sjukt underhållande... första gången någonsin som personen som gjort lets play'en desutom inte är irriterande(jag finner väldigt sällan folk irriterande IRL.. men folk som gör lets play(s?) verkar alltid lyckas vara sjukt irriterande)
om man inte har xbox så tipsar jag starkt om att kolla igenom supergreatfriends lets play av Deadly premonition.
i början så påmminde spelet mig lite om skräckspelet sanitarium från 98(så knappast denna generations b-spel... och fanimig inte ett b-spel heller för den delen)

2011-12-19 23:03
älskar förövrigt när man åker runt i bil och han snackar om massa olika 80-tals rullar. har sett till att skaffa några av dom som jag ska avnjuta under veckan :)

2011-12-19 23:06
Watakushi
Finns inte DP (haha, skön förkortning) till PS3? Eller du kanske menar om man inte spelar på konsol över huvud taget. Sanitarium var riktigt bra! Spelade det när jag var typ 12, sen upptäckte jag att jag saknade en skiva så jag kunde aldrig spela klart det. Undra om det går att ladda ner till Mac nu... Har för mig att jag läste att dom (några fans) höll på att jobba med det för något år sedan.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-12-19 23:08
Watakushi skrev:
älskar förövrigt när man åker runt i bil och han snackar om massa olika 80-tals rullar. har sett till att skaffa några av dom som jag ska avnjuta under veckan :)

Ja, det är grymt. Hur ofta händer det i spel att huvudrollsinnehavaren är en schizofren filmnörd och FBI-agent dessutom liksom?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-12-19 23:33
Funkenteller P26
tyvärr finns inte DP tills ps3... har iof endå inte ps3, har bara mitt gamla wii och en rejäl speldator. känns försent att köpa nu också med nästa generations konsoler runt hörnet(hoppas dom är bakåtkompatibla!)
jag vet att jag spelade om sanitarium på windows vista för några år sen funkade bra... att köra en windows emulator på mac borde funka. kollade på google efter det där projektet du nämnde, openasylum verkar vara det du menade. verkar inte ha blivit klart tyvärr :(