alltså jag blir alltid lika förvånad när jag läser meddelandena gällande spelningar på pustervik... det är fan värt att gå på endast för den fina presentationen.
- NK Zeljeznicar Sarajevo - The Maniacs´87 - whoa = ZOG.
vafan är topastorget? knytkalas? Jag kommer!
| Axel | Xeilon Productions | Laxmacka Crew | DJ Yxmördarn | www.xeilon.com | www.mofetajerre.se | www.ismen.se
oh gäss...nu e det inte långt kvar to da shit :D synes där....även om jag inte vet vilka ni e :P
what u eat don´t make me shit
uuuh va varmt d va där inne. ja såg att rakaa å en annan snubbe ur publiken började tjaffsa lite efter konserten. va va d om? blev jävligt nyfiken? d va en som trodde att ja va evidence åxå! hehe ja blev stolt!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Konsertbesökare
2005-04-29 04:37
give it up for rakaa and babuuuuuu!
http://enemtee.tumblr.com - Musik och kultur går hand i hand.
Fet najs yo, Scratch Unit once again bringin da rakkas ta all ya gbg mafakkas. Synd bara att folk inte riktigt släpper loss o partar på lite mer. Tyckte att det var väl många som bara stog o "tittade på" istället för att köra ringdans typ, som Rakka sa: "This is not a concert, it's a paaaartyyyyy", sanningen ligger väl någonstans där i mellan. Vet inte om det berodde på att det var torsdag och folk inte krökat tillräckligt eller om det helt enkelt är så att riktigt stora artister som DP/Preemo mfl har sån j*vla status hos folk att man hellre vill stå o glo på dom hela kvällen. Eller så är det så att hip hop headsen är för coola för att dansa på helt enkelt, eller så är det så att jag är fett störd som sitter o lipar över masssa BS efter ett grymt event! Kanske bara jag som upplevde det så MEN jag måste juh säga att stämningen var helt ok när dom körde sina Dilated låtar, speciellt 'Worst comes 2 worst' och 'This way', like a fuckin tornado up in herrrrrre! Babu cuts in to Alchemist instrumentals (live oxå änna!) Babus 'Blind Alley rutin' är så fett klassisk att den borde ingå i hiphop-skolans kurslitteratur för lågstadie-homeboys. Andra gången han kör den i gbg, första var på Nef för x antal år sedan. Big up till Scratch Unit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! // Sandarnas tröttaste
Måste bara tillägga att det var mad najs när 'Gun Shot - Interception Squad' spelades. Var det Sid som satte på den, mad props till Borås/Swedens finest turntablist, men det var knappast han som hade med sig skivan va? Måste varit nån av de äldre herrarna.................... // Alkaline
DjNode: Vadå stod stilla? Haha, jag och Hunden hoppade mer än Stefan Holm och Kajsa Bergqvist tillsammans. Men om jag ändå stod still någon gång berodde det nog mest på att jag hade en galen tröttfylla. Var dyngig och i hjäspande tillstånd samtidigt, skitjobbigt. Men big upp till Scratch som vanligt. Fast var e brudarna? Du måste göra något åt det nu Adam. Ta hit Lady Soverign så har jag åtminstone en brud att stöta på =) En annan sak som är ordentligt rövigt är att Slum Village och Wildchild är bokat på samma dag. Känns inte som Göteborgs klubbliv pallar två feta amerikanska artister på en torsdag, min hjärna blir överhettad. Vafan jag såg inte att det var Sid. Han måste tyckte det var underligt att jag stod bredvid utan att hälsa. Hälsar nu istället dÅ: Hej! Snygg frisyr digguh, mer än man kan säga om min. Xeilon = Gay som går på småchicks. Phil = Gay som inte dricker något. Blizzak = Gay som går på små blondiner. Bagheera, Fredzon, Hundt = Straighta som vad?! Dags att sova lite till alltså... Snurrar lite fortfarande... //Hunden says SHUT THE FUCK UP!
Phil = pimpar alla hoes på scratch like what!!!!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
o fy fan. vanligtvis när jag e så här jävla bakfull så brukar jag säga "jag ska fan aldrig mer supa" men igår var det så jävla skoj att jag knappt kan hålla mej tills ikväll när man suger i sej första ölen innan fatmilk...om jag får tag i någon biljett... riktigt skoj o se att rakaa verkligen brydde sej om sina fans också. stod och skrev autografer och småpratade med folk en bra stund efter. och babus cuts fick man fan ribba till. fan jag trodde sånt där var omöjligt. bästa showen sen dj premier. till och med i klass med dj premier.
Flärtfärs
bästa showen sen dj premier. till och med i klass med dj premier. mmm, jag kan knappt vänta tills ikväll (sthlm spelningen)!!
Rhetoric 1. the art of speaking or writing effectively 2. skill in the effective use of speech
Rhetoric P20 jaså ska dom köra i stockholm också. fan det hade nästan vart värt o dra dit o kolla en gång till.
Flärtfärs
Jeffyboy japp... 400kr för standby flyg (tur + retur) 100kr för biljetten 0kr för boende (du ska ju ändå sova me en brud) har du råd så e det ju lugnt!
Rhetoric 1. the art of speaking or writing effectively 2. skill in the effective use of speech
Rhetoric P20 men då missar jag ju looptroop sen. jobbigt det där.
Flärtfärs
Jeffyboy äh, looptroop kommer ju spela i gbg snart igen liksom!
Rhetoric 1. the art of speaking or writing effectively 2. skill in the effective use of speech
"En annan sak som är ordentligt rövigt är att Slum Village och Wildchild är bokat på samma dag. Känns inte som Göteborgs klubbliv pallar två feta amerikanska artister på en torsdag, min hjärna blir överhettad." Enkelt val dock - Wildchild. ...bästa showen sen dj premier. till och med i klass med dj premier... Alltså, Premiere var inge kul när han kom utan MC eller sidekick, bara en massa cuts som han proddat eller feta 12"-klassiker. Inget extra, inga feta scratch/mixes = ingen bra dj show. Så Babu å Rakaa slog Premo med andalusiska hästlängder. Antar att när man är så gammal i gamet och så respekterad, så behöver man inte bevisa nå´t längre varpå han (Premo) inte bjöd på sig mer. Trist i jämförelse med allt annat som varit så mästerligt bra på klubb Scratch. Igår var riktigt bra. Tack Scratch och Fred-Chicken. /Falkenberg
"Understandable smooth shit that murderers move wit´ The thief's theme, play me at night, they won't act right The fiend of hip-hop has got me stuck like a crack pipe"
herrejävlar, det var tungt som en kvarnsten. är galet trött fortfarande och måste vila upp mig för ännu en kväll i ölens tecken.. big-ups rakaa,babu,dom som räknade ner i kön!!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
vilka låtar förutom worst come 2 worst och this way rockade dom?
Rhetoric 1. the art of speaking or writing effectively 2. skill in the effective use of speech
Fan vad grymt det var igår! ... det var ju inte helt fel att hamna på gästlistan heller bara för att man är snygg :)
MrsLuke snälla, säg aldrig så igen.
Rhetoric 1. the art of speaking or writing effectively 2. skill in the effective use of speech
The-Ape-Wonder P27: Men jag tyckte att Dj Premier var riktigt skoj. Även om han inte hade nån sidekick med sej och även om han inte scratchade sönder stället så tyckte jag att det röjde riktigt fett ändå. Men stämningen och bara veta vem det var som stod där två meter ifrån, det gjorde hela grejen magisk. Och jag kunde tyvärr inte jämföra med något annat eftersom jag bara varit på scratch 2 gånger. Premier och igår. men skit i Premier nu. Babu o Rakaa rockade skiten ur scratch igår.
Flärtfärs
Premier var bra men det här var bättre! Club Scratch is THE bomb, telling you. Jag hade verkligen ap-kul hela kvällen! Ser fram emot DJ Format nu, hoppas att det blir en grym show, kan inte tänka mig nåt annat. Big up till Scratch som än en gång lyser upp Götlaborgs hiphop-scen!
"I ain't haitin, I just heard better" J5
MrsLuke "Fan vad grymt det var igår! ... det var ju inte helt fel att hamna på gästlistan heller bara för att man är snygg :)" ja, och ni var inte diskreta med att låta oss andra i kön att få reda på det heller. om det var ni som var dem två störiga brudarna som kvittrade om nån gästlisteplats i sjuhundra år dvs..
baeng
made_in_japan.. haha word. nån informerade sannerligen samtliga i kön om att hon fått hålla en låda. men jag förstår mycket väl, så no disrespect till mrsluke om d nu va du. grym show annars. big up för det enormt feta ljudet! scratch possen är verkligen fanbärarna på göteborgs klubbscen just nu.
www.Bassline-Express.com
jantelagen.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
ah sheit... jag va så full... haha! var det fett?! haha! ba skoja... Jag minns lite...
BIG UP! det var riktigt fett! men lite plats på dans golvet så det fick bli i fönstret...hahhahhahahha
vi har bara jorden till låns,så lämna den i bra skick till nästa generation!
Dilated Peoples - work the angles (den heter d eller hur?) "i work the angles sharp and precise"
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Konsertbesökare
2005-04-30 00:39
pay attention funkade ju urbra live. egentligen en ganska soft låt på skivan, men live blev den ju värsta festlåten plötsligt. när babu körde shimmy shimmy ya fram o tillbaka va skönt, folket var på o sjunga just den refrängen ^_^
http://enemtee.tumblr.com - Musik och kultur går hand i hand.
fett nice hälsar landalapöjkarna
Node såklart var det jag som hade med mig skivan 'Gun Shot - Interception Squad' Hijack och Gun shot är riktig musik
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
fan.. ännu en gång på splash där man knappt kommer ihåg att man var där! galet roligt var det nog i alla fall... Minns lite dansgolv, mycket dricka och sid i nya rolls minns jag typ också! haha.. niceness.. ber om ursäkt för allt jag inte minns i alla fall.. jag ångrar inget..
| Axel | Xeilon Productions | Laxmacka Crew | DJ Yxmördarn | www.xeilon.com | www.mofetajerre.se | www.ismen.se
xeilon, kommer du ihåg när du skrek önskade meningar i kön utanför?:D "JAG BATTLAR RAKAA"
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
11e maj är de format å wildchild. murda!
Red Motion Music
riktigt najs va det.....alltså man kan ju inte jämföra detta med primo....va ju två helt olika shower.....shit va man stod o hoppa ibland.....thanx scratch fo doin dis shit :D
what u eat don´t make me shit
frostiee P-1: varför kan man inte jämföra två olika shower för?
Flärtfärs
mainec din gamla irc mupp,
Format har med sig sina båda mc´s abdominal & d-sisive från toronto
www.djformat.com Plocka upp deras nya LP som kom nu i april, den e förbannat grym !
Räkna med en grym show från denna heta trio,
+ att Wildchild kommer köra allt från gamla lootpack klassiker till nya grejjer, Wildchild e också en duktig freestylare så vi kan förvänta oss en riktig nice onsdags kväll på pustervik.
hundt: minns att jag ropade massa i kön.. men minns fan inte vad och varför.. haha.. nice one..
| Axel | Xeilon Productions | Laxmacka Crew | DJ Yxmördarn | www.xeilon.com | www.mofetajerre.se | www.ismen.se
babu e grym men stannade i sin "utveckling" för längesen hans scratch-rutin knäcker det mesta jag sett i scratch-väg på Pustervik.
såg att det var nåra stycken som stod framme vid scen och plåtade järnet.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Jizzo, kirra upp dom då.. film hade ju vart guld värt. lär ju finnas nån med hemsida, men sånt kan ju ta nån vecka när folk är lite sega.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Ingen som har lite feta bilder från kvällen?!!?!? Det va som sagt jävligt magiskt och hörde att showen i sthlm sög!
Som vanligt är man avis på göteborg eftersom spelningen här va bland det sämsta jag sett.
Fuck That Serato MP3 shit! Keep It Dusty!!! THD KREW<br> http://www.myspace.com/dj_grass
grass ja, va fan hände här i stockholm? jag vill ha pengarna tillbaks.
Rhetoric 1. the art of speaking or writing effectively 2. skill in the effective use of speech
var det verkligen så kasst? hörde också att dom inte var på G i stockholm.. illa isåfall. antar att showen i götet tog på krafterna. haha, där får ni för ni vart bortskämda med bra artister sen i höstas.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
ja.
Rhetoric 1. the art of speaking or writing effectively 2. skill in the effective use of speech
Producent
2005-05-03 20:59
FAN OCKSÅ !!! Missade Fatmilk, och detta, fan också, skulle fan inte åkt till Stockholm, borta bra men GOTHENBURG is the best !
Since 1984 @realgizlee // twitter
skojar ni med mig? d va tragiskt.... shiet, dom sket i oss (publiken) totalt... klart folk drog efter en halvtimme... har du dom inte lust o spela så ställ in skiten istället för o få alla o slösa 140 spänn o plågas med Ken i 2 tim... Har vart på mondo tusen ggr o tusen spelningar på tusen andra ställen... d här va riktigt pinsamt... Till o med fjollan Pharell hade bättre scennärvaro, han försökte iaf underhålla sin publik... om spelningen i stockholm.
Rhetoric 1. the art of speaking or writing effectively 2. skill in the effective use of speech
Det var riktigt fett. Riktigt segt att gå upp sex-sju på morgonen och jobba dagen efter kan jag ju säga efter den kvällen. babus scratchparti var helt fuckin galet, så jävla mäktigt. Det var inte lika mycket drag som på primo men det var fan guld ändå