21/4 Club Unlimited (Eurodisco) @ Stars N Bars
Då var det dags för uppföljaren till succé-eurodiscoklubben Club Unlimited på Stars n Bars! Under kvällen kommer Dj Baby Boy och Dj Tristan bjuda på hits från det sköna 90-talet och som om det inte nog med det så kommer det eminenta sjumanna-livebandet Dionysos 3000 som har sin bas i musikprogrammet på Hvidfeldska köra ett blytungt 35minuters liveset. Förvänta er en trång, svettig och kanske också blöt kväll (Öl & Cider 29:-) när vi allesammans går tillbaka i tiden för att hylla de hollänska rapparna och otroligt sexiga outfitsen. Vilka kommer inte ihåg Basic Element, Pandora, 2 Unlimited eller Me & My våra grannar från Danmark. Ni vet vad ni ska skriva in i kalendern på fredag med andra ord! När? Fredagen den 21/4 Var? Stars N Bars i anslutning till Järntorget Pris: 40:- Djs: Dj Baby Boy & Dj Tristan + Eventuell gäst-dj. Live: Dionysos 3000 Flyer
Producent
2006-04-18 13:38
gahh! man sätter inte grejjer 4 dagar innan löning! :p
Nine.D Multifaceted Creativity http://www.INFININETY.se
Eurotechno på förfesten äger, får se om man pallar en helkväll med skiten.
hahah fet fest.. får se om man droppar förbi..
?- Hur många bor det i Tyskland? - Gôr-many.
Jag trodde det stod EuroDISNEY först! LOL Men som Ferm sa, orkar man en helkväll utan att det blir lågstadiedisco av det hela? Sån nostalgi vill man ju inte uppleva.
Två brudar Två glas Två snubbar från Iran...
jo det vill man! alltid
"Lead me through the milky way" - Baby's Gang
Well, orkar man inte en hel kväll kan man ju iaf döna förbi nån timme eller två , 40 spänn är ju ingenting - blir ja frisk tills dess lär jag titta förbi på vägen till henkan!
http://www.alleycat.se-- http://www.showdowngbg,se -- http://www.jonk.se -- http://www.myspace.com/perfektklubb -- http://www.myspace.com/belsepub
fett med eurodisco...när man lyssnar på det behöver man inga andra trippar
How many special people change How many lives are living strange Where were you when we were getting high?
bling bling, klart man reppar
Arguing with people on the internet is like running the special olympics. Even if you win, you're still a retard!
Vad fan det är inte ens roligt ju.. folk som går dit och "låtsasskrattar" åt eurodance och tycker det är "skrockigt" gillar ju fan eurodance på RIKTIGT. Är det här ett skämt eller är det allvar?
Det är inne med mobiltelefoner igen
yey. i'll be there!
"- minstrels sings songs 'n' mimic me"
fan 100% allvar. eurodisco är grymt. speciellt de hårda toastade verserna..
www.Bassline-Express.com
thagoblin: Jag skulle aldrig skämta bort Eurodisco. Det vore hädelse mot den europeiska musikkulturen. Italien, Holland, Tyskland, England, Danmark och inte att förglömma Sverige. Sikka godingar! Det går rykten om att Dionysos 3000 är hur tunga som helst dessutom. Shit alltså! Ses ikväll mina vänner!
Ögat kommer komma! ALLA MÅSTE DIT! Hon ska på bratklubb sen så klackarna kommer vara på... Den som får henne att ligga på rygg och spreta med benen får en folköl!
Du och dina farsor?
klittan F18 Du får det att låta som en utmaning.. :)
Mfs Ok. Trodde bara inte att det fanns musikintresserade människor som gillade sån "musik". Men men man lär sig nåt nytt varje dag
Det är inne med mobiltelefoner igen
det var tungt, yah heard
Arguing with people on the internet is like running the special olympics. Even if you win, you're still a retard!
thagoblin: Det handlar om att samla på sig tillräckligt mycket kulturellt kapital. Det är en genialisk genre som fyller sin funktion. Tack till alla underbara människor som hade svängarna förbi och dansade och var trevliga. Ses nästa månad, då blir det ännu mera hits. Och tack till Dionysos 3000, riktigt tung spelning!
Mfs Det finns ingenting med det som är bra. Det finns inga riktiga musiker eller musikintresserade som gillar sån skit. Varför tror du att det aldrig handlar om eurodancemusik på riktiga musikprogram som musikbyrån? Det är pinsamt. Det är "musik" för folk som inte gillar musik som Embee så mycket klokt sa
Lord forgive me for my sins. And I will forgive you for yours.
The_Loopaddict P25 "Musik för folk som inte gillar musik". Det där är människoförakt. Haddaway will be big in 2007
Det är nog en viss form av människoförakt, ja.
Lord forgive me for my sins. And I will forgive you for yours.
The_Loopaddict P25 Snackade de inte om eurodisco på musikbyrån i veckan? Get your mind correct!
Ferm Det är möjligt att de kallade det så. Men Cat5 har inte mycket gemensamt med den så kallade eurodance-musiken som kom runt 94-96. Jag står fast vid att det är musik för folk som inte gillar musik. Trodde verkligen inte att det fanns klubbar med inriktning på den sortens "musik" och människor som gick dit med ett brinnande intresse. Tror fortfarande inte på det. Helt ofattbart. För att undvika missförstånd så är det jag ser som eurodancemusik 2 unlimited, Pandora, Corona, E-type, Cool james and black teacher, Two brothers on the 4th floor, Snap m.m..
Lord forgive me for my sins. And I will forgive you for yours.
The_Loopaddict: "Riktigt musiker" eller "musikintresserade", är du medveten om hur korkad du låter? Anledningen till att eurodisco inte fått så stort fokus på Musikbyrån kanske handlar om att det är en genre som inte har förnyat sig sedan 90-talet eller haft någon slagkraft sedan dess. Men nog har Musikbåryn belyst artister som sysslat med eurodisco och musik som kanske inte når de mest avancerade musikaliska kvalitéerna, inskränkt säger jag. Förövrigt är mycket av dagens mainstream musik ett dugg mer nyskapande än eurodisco. Ska man t.ex. använda din typ av logik borde du inte lyssna på någon musik förutom "klassisk" musik eftersom det är den genren som innehåller störst "musikaliska kvalitéer". Orka tillhöra någon facistisk musikelit. Bara för att jag uppskattar eurodisco betyder det inte alls att jag gärna sätter på Mozart, Prince, Jimi Hendrix eller Sly & The Family Stoned. Vissa kanske gillar att dans till musik och göra retrokopplingar. Sluta vara fördomsfull. Nuff said.
sen när är det inte 'riktig musik' bara för att musikprogram som musikbyrån inte uppmärksammar dem? då motsätter du dig alltså alla undergroundscener då? för det som inte uppmärksammas i media är inte musik, som du sa. nej du, låt eurodiscon ha sina fester. jag tycker det är kul med folk som brinner för musik, oavsett musikstil. hellre det än nån hjärndöd 'jag-lyssnar-på-det-som-går-på-radio n'.
baeng
Ursäkta mina språkliga missar ovanför, ser lite skadat ut på några ställen. Förövrigt är det inte så nyskapande att sampla "Staffan Stalledräng". made_in_japan: Så sant. Word på det. Musikbyrån har 30min i veckan och måste självklart göra ett urval. Jag hade t.ex. också valt att betona Archtecture In Finland före Pandora eller Dr Alban.
När är nästa gång klubben är? What it love!!
MFS Känner du dig personligt påhoppad på något sätt eller eftersom du kände att du behövde dissa mig? Jag har la fan aldrig påstått att jag är nyskapande? Vad fan har mina beats med detta att göra? Om du tänker efter en gång till så förstår du nog mycket väl vad Embee menade med att det är musik för folk som inte gillar musik. Du är uppenbarligen en person med ett musikintresse som faktiskt också gillar eurodancemusik. Jag trodde inte att det förekom. Då hade jag fel. Där ser man. Det är möjligt att Eurodance förkommit någon gång på musikbyrån, jag har säkert fel där också. Men det känns som att det finns andra program där det hör hemma. Dit man kan ringa in och rösta på En rosa helikopter eller Barbie girl och kanske vinna en chat-stund med Bigbrother-lindas morsa. Även om du inte håller med mig, förstår du iaf vad jag menar? Ser du skillnaden? Förövrigt är mycket av dagens mainstream musik ett dugg mer nyskapande än eurodisco. Nyskapande har jag aldrig nämnt. Det får stå för dig. Men jag föraktar delar av dagens mainstream-musik lika mycket kan jag tillägga. Det där hård-dragandet med att jag endast skulle acceptera klassisk musik tänker jag inte ens kommentera haha.. Du måste varit sarkastisk där.
Lord forgive me for my sins. And I will forgive you for yours.
made in japan då motsätter du dig alltså alla undergroundscener då? för det som inte uppmärksammas i media är inte musik, som du sa. Hahaha? Va.. nej det gör jag verkligen inte! Är musikbyrån den enda formen av media?? Felcitera mig INTE är du snäll. Eurodance-musik är väl fan en av dom musikstilarna som fått MEST utrymme i media! nej du, låt eurodiscon ha sina fester. Gärna det. Trodde bara inte att det förekom. jag tycker det är kul med folk som brinner för musik, oavsett musikstil. hellre det än nån hjärndöd 'jag-lyssnar-på-det-som-går-på-radio n'. Jag håller med till 99% om det.
Lord forgive me for my sins. And I will forgive you for yours.
D va ball men jag stuka foten när jag sparka på han tjocke göbben som stod o tyka sig vid 7eleven o jag haltar fortfarande,haha tack för en bra kväll och bra låtval! föresten finns ju fans av alla musikgenrer, finns ju ingen som dött ut totalt, finns alltid folk som lyssnar på dom mest sjuka saker..
Jag säger inget! Läkerol, makes people talk shiet!
The_Loopaddict P25 eurodiscon fick kanske media med sig under sin storhetstid, men det är ju just det som är charmen - att det inte är stort längre. på så vis blir det underground, för de genuina fansen. och om du nu inte motsätter dig underground-scener så borde du ju inte ha några problem med eurodisco-scenen. annars säger du emot dig själv. annars så citerade jag dig inte, jag sammanfattade dig. och dessutom rätt om jag ska gå efter detta: "Det finns ingenting med det som är bra. Det finns inga riktiga musiker eller musikintresserade som gillar sån skit. Varför tror du att det aldrig handlar om eurodancemusik på riktiga musikprogram som musikbyrån? Det är pinsamt. Det är "musik" för folk som inte gillar musik som Embee så mycket klokt sa"
baeng
made in japan för det som inte uppmärksammas i media är inte musik, som du sa. Det sa jag INTE. och om du nu inte motsätter dig underground-scener så borde du ju inte ha några problem med eurodisco-scenen. annars säger du emot dig själv. Frågan var om jag motsätter mig ALLA underground-scener, och det gör jag inte. Däremot eurodisco, eurodance, europop eller vad man nu vill kalla det, får jag lätt kväljningar av. Men jag tror min åsikt om den musiken har framgått nu :) Så, ha så kul i fortsättningen på Club unlimited så ska jag inte störa mer.
Lord forgive me for my sins. And I will forgive you for yours.
Det e bra håll det på denna nivån. märker att ni börjar bli lite småsura på varandra men ni sköter det bra. men har ögonen på denna tråd.
?- Hur många bor det i Tyskland? - Gôr-many.
The_Loopaddict P25 - ok, fett rörigt nu. jag är inget fan av eurodisco whatsoever men jag gillar att folk skapar scener och brinner för det. det är fint att se, och därför är det trist med negativa vibbar.
baeng
The_Loopaddict: Okey, det var lågt att nämna din låt. Hör inte till saken. Och jag förstårt precis vad du menar angående musikaliska kvalitéer och håller med dig. Men eurodisco handlar inte bara om det. Du borde förövrigt komma dit och släppa loss, det skulle du behöva. TeKoNe: Räcker att du håller ögonen på den, du behöver inte hålla tangenterna på den också, hehe. Jag tror vi kan hålla det här på en mänsklig nivå. =)
MFS Du borde förövrigt komma dit och släppa loss, det skulle du behöva. Nej det behöver jag absolut inte. Du känner inte mig. Jag släpper loss på annat vis ;) men tack ändå.
Lord forgive me for my sins. And I will forgive you for yours.
att du sitter och forsoker lista ut HUR jag hittade traden gor det roligare. har jag havdat att jag har THE life hahaha? men ok: jag bor i karibien och ok, om du ville veta det: jag har THE life! tack! du har inget bra svar for ditt inlagg var korkat och ogenomtankt. annars hade du val suttit och forsvarat och argumenterat tills du far barnbarn. jag forstar verkligen inte vad du menar for jag laste det precis som det var skrivet. jag letar inte beef, blir mest less pa idioti.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Om ni spelar Moppepojkar med Dr Alban kommer jag nästa gång... kanske.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
nu vill jag så här i efterhand gärna höra vilka som är med i det sjukt tunga bandet dionysos 3000.
viktigt!
jag känner en som är med där så det så
"IT'S AN OLD GAME, MY LOVE..."