I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

31/3 - Dropkick Murphys+Special guest @ Anexet

Klubb & Konserter - Stockholm

   
Skivsamlare

2008-01-26 11:52

31/3 - Dropkick Murphys+Special guest @ Anexet

Dropkick Murphys+Special guest, måndag 31 mars 2008, kl 19.30 @ Globens Annex, Stockholm


Bostonpunkarna Dropkick Murphys åter på svensk mark!
Sjumannabandet Dropkick Murphys är albumaktuella med "The Meanest of Times", som kom i september fick ett varmt mottagande. Deras keltiska punk står sig stark och lockar ständigt en stor publik.

Bandet har turnerat överallt i Europa samt i Japan, Australien och Hawaii. Under sina resor har bandet upplevt i flera vilda kulturkrockar som finns dokumenterade på dvd:n "On The Road With Dropkick Murphys" (2002).

Ta chansen att se och höra den fina kombinationen av bland annat säckpipa, bouzouki, tin whistle, dragspel och mandolin i kombination med Al Barrs hesa röst!


Även den 30/3 @ RESTAURANG TRÄDGÅRN, Göteborg


kostar 355kr / 370kr. åldersgräns är 13år på båda spelningarna.

jag är sugen, men ganska saftigt pris. fast iofs är dom så sjukt feta :O haha

Odd Goons @ Soundcloud SP1200 / S950. 12bit grittynessss


2008-01-26 13:15
Det här har ju varit kännt sen typ oktober.. trist att dom ska spela på Anexet.. inte för att Berns (som dom brukar lira på) var en lämplig lokal men.. Nalen hade ju varit bättre.. Priset är inte heller särskilt punk, men dom tar alltid bra betalt. Fint av ett band som sjungar arbetarklasshyllningar..

Det enda som gör att jag skulle vilja se det här är att jag vill veta vem den hemliga gästen är.. men njaa...
 att det är 13årsgräns suger ju också..
I've got it now... a thorn in my side the size of a Cadillac
Skivsamlare

2008-01-26 13:43
nu ska vi inte vara sånna! det med att det är från 13 år kan jag hålla med om dock :(
Odd Goons @ Soundcloud SP1200 / S950. 12bit grittynessss


2008-01-26 13:54
dom har ju gått och blivit megapoppis på senare år, så jag kan tänka mig att det kommer vara mycket fjortisar.. nej nu får jag lägga ner ålderfascismen.. men jag tycker helt enkelt att DKM ska avnjutas med öl och att man ska kunna vara säker på att bruden man släpar med sig därifrån är lovlig :)
I've got it now... a thorn in my side the size of a Cadillac
Skivsamlare

2008-01-26 14:36
så sant så sant. MEN! fortfarande bra musik och ösiga live :D
Odd Goons @ Soundcloud SP1200 / S950. 12bit grittynessss


2008-01-26 15:06
men lokalen stör mig.. hur ska det kunna bli ös där på rätt sätt? :O
jaja, om jag vinner på en trisslott innan dess så kan jag gå.. jävla överprisbiljett :)
men sen har jag ju sett dom två år i rad..
I've got it now... a thorn in my side the size of a Cadillac