I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Religion/vetenskap

Övrigt - Vardagsfilosofi

   
Arrangör

2005-05-02 15:31

Religion/vetenskap

Det har gjort expriment som tyder på att vi alla är sammankopplade på någon högre nivå vi inte förstår än.

Man gjorde i alla fall ett expriment med apor på 50-talet, 3 olika kollonier, på 3 olika öar. Dom kunde inte på något sett få kontakt med varandra. I alla fall så kom dom med mat varje dag, potatis, av ett misstag så råkade dom som gav dom maten tappa den i vattnet en gång. Aporna vart då väldigt glada, då det gjorde att potatisen vart ren och godare att äta.

Nästa dag när dom kom så slängde aporna potatisen i vattnet själv för att göra rent den, dom hade lärt sej någonting nytt. Facinerande. Men det mest facinerande var att en vecka senare gjorde en annan av apkollonierna precis samma sak, helt utan att ha haft kontakt med dom första aporna och inom loppet av en månad så gjorde alla apor detta.

Ett annat expriment utfördes på 80-talet, en engelsman gjorde ett extremt svårt datorspel och lät en grupp ungdomar i London spela det. Ingen lyckades klara det. Sedan så åkte han ner till Indien och lät en grupp ungdomar i samma ålder testa spelet, ingen klarade det där heller. Sen så åkte han tillbaka till London och gav dom ett tips i spelet så att dom skulle kunna komma vidare och inom kort så hade även dom i Indien lärt sej det, helt utan att varit i kontakt med ungdomarna i London.

Så nu finns det forskare som tror att alla raser hänger samman på nån slags högre nivå. Precis det som buddhister och hinduister hävdar, inom hinduismen kallas det Brahman. Brahman är allt, allt är brahman. Kvantfysiker har mer och mer börjat stödja detta också, då dom än så länge kommit fram till att allting på botten är precis likadant. Om man förstorar upp en atom i en stol och en på en människa så kommer man att se i princip samma sak. Man tror att det är energi. I så fall så skulle hela vårt universum vara ett enda gigantiskt energifält som vara sammankopplat.


På så sätt tror även en del folk att man kan påverka saker och ting med hjälp av enbart tankar, då det är sammankopplat på något sätt.

Vad tror ni om dessa tankar då?

"Exciting! Tempting! Salacious! Obsequious! Vainglorious! Lugubrious! Oh, sorry, I got carried away on a fun-to-say word avalanche." -Tim Schafer
Arrangör

2005-05-02 15:41
Ja vet inte om det vart lite snurrigt, blir lätt det när man skriver mycket fort:)
"Exciting! Tempting! Salacious! Obsequious! Vainglorious! Lugubrious! Oh, sorry, I got carried away on a fun-to-say word avalanche." -Tim Schafer

2005-05-02 15:57
Någon källa eller sidhänvisning?

10-4, over...
"Not so funny now, funny man..." - Å, jo, totally worth it! ;)
Mabande In The Park - once in a lifetime, baby
Thugz 4 hugZ - kärlek istället för gangsterpropaganda
Arrangör

2005-05-02 18:01
Princess
Jag har iofs inte backat upp det jag sagt, berättar bara saker jag vet och ville höra lite åsikter, tycker själv också att det behövs göras flera tester för att kunna säga hur det ligger till. Och det är som sagt en intressant tanke som man kan snöa iväg på.

Mabande
Vår religionlärare tog med nåt tidningsurklipp från en tidning, vet inte riktigt vad det var för tidning, men ska se om jag kan ta reda på.


Så som sagt: Vad tror ni om dessa tankar då? snöa iväg så långt som möjligt:)
"Exciting! Tempting! Salacious! Obsequious! Vainglorious! Lugubrious! Oh, sorry, I got carried away on a fun-to-say word avalanche." -Tim Schafer
Arrangör

2005-05-02 18:18
Nej det tvivlar jag starkt på, ska väl ta reda på mer fakta om möjligt. Onödigt att dömma ut det till nåt som skulle platsa i "en ding ding värld". Kan ju själv säga att jag har svårt att tro det jag sa, men jag är öppen för möjligheten.
"Exciting! Tempting! Salacious! Obsequious! Vainglorious! Lugubrious! Oh, sorry, I got carried away on a fun-to-say word avalanche." -Tim Schafer

2005-05-02 18:29
Kommer inte ihåg vad experimentet heter nu, men det är litet coolt. Brukar tas upp i samband med att uppfinningar verkar skapas ungefär samtidigt på olika ställen utan kontakt mellan människorna som kommer på dem. Zeitgeist-style.

Problemet som jag ser det är att sådana experimentresultat lika lätt åstadkoms felaktigt för att det är omöjligt att hålla experimenten dubbelblinda och att variablerna inte kan isoleras.

Vetenskap har ju den beklagliga egenskapen att man måste vara noggran och leva upp till vissa objektiva kriterier innan den utalar sig som sann, medan vilken enstöring i en grotta som helst kan få en religion uppkallad efter sig.

Det som jag efterlyser är icke värderingsfri forskning med religiösa värden. Det tror jag hade gett mer än denna ständiga förvirring där man inte skiljer på religion och vetenskap.
I'm back!
Arrangör

2005-05-02 18:38
Nej man ska inte bland ihop religion med vetenskap. Men det faktum att det finns mycket inom hinduismen som är logiskt kvarstår, men det säger i sin tur inte att allting är sant, reinkarvation t.ex.
"Exciting! Tempting! Salacious! Obsequious! Vainglorious! Lugubrious! Oh, sorry, I got carried away on a fun-to-say word avalanche." -Tim Schafer
Arrangör

2005-05-02 22:06
Ja så har det faktiskt varit överlag under människans utveckling, men det är fortfarande inte självklart att allt är ihoppkopplat, eller har du bevis?
"Exciting! Tempting! Salacious! Obsequious! Vainglorious! Lugubrious! Oh, sorry, I got carried away on a fun-to-say word avalanche." -Tim Schafer

2005-05-02 22:27
allt är ett
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2005-05-04 10:28
Jag förstår inte det konstiga. Varför skulle inte tre apkolonier kunna upptäcka det kloka i att tvätta potatisar oberoende av varandra?

Det andra experimtentet säger mig ingenting utan närmare specifikationer.

Att vi fascineras över hur lika olika grupper fungerar, hur uppfinningar skapas på olika ställen av olika personer och så vidare beror nog på att vi överskattar vår egen och vår grupps individualitet och tror att vi är friare i våra tankar och vårt handlande än vi är.
Arrangör

2005-05-04 12:04
Apati

Grejen var den att dom gjorde det precis efter att den första gruppen lärde sej det. Innan hade dom inte förstått det.

Att det skulle vara ett sammanträffande låter lite väl naivt.

Det andra experimentet var precis samma sak, efter att personeran i London lärde sej hur man skulle göra dröjde det inte länge förän dom i Indien lärde sej också, varför han valde just Indien var för att visa att avståndet inte spelade någon roll.

Men som sagt så tror jag att fler av dessa experiment behövs för att kunna få fram ett resultat som är mer trovärdigt.


"Exciting! Tempting! Salacious! Obsequious! Vainglorious! Lugubrious! Oh, sorry, I got carried away on a fun-to-say word avalanche." -Tim Schafer