I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Sugen på nya fördomar?

Övrigt - Vardagsfilosofi

   

2006-05-10 00:33

Sugen på nya fördomar?

Vi säger att du är en nonchalant, men nervös trettonåring som ska börja i en sprillans ny skola och klass. Med tanke på att vi alla läst kamratposten, veckorevyn och lilla fridolf, så vet vi väl på ett hum och en trasig höft, vilka problem det är som lurar runt hörnet. Prio ett, högst upp på dagordningen sitter den gamla sanningen och hånskrattar: Dags att skaffa nya, starka och tuffa kamrater. Lättare sagt än gjort så klart, och innan första skoldagen är slut lovar jag dig att du kommer vara vansinnigt villrådig.

Vem skall få hänga med melankoliska och mysiga mig?
Finns det någon grupp som faktiskt förtjänar min närvaro?
Varför verkar alla vara så olagligt irriterande?


På min tid, och jag gissar att det funkar på ett liknande och snarlikt vis idag, är det runt denna tid ens fördoms-radar slås på. "Punkarna luktar bajs", "hiphoparna är fattiga" och "pingisspelarna är översittare" osv osv. Du vet hur ramserna är uppbyggda, och allt som oftast slutar det ändå med att du ställer din mentala moppe i det cykelställ som innehåller flest moppar liknande din. Helt fel... Vill du ha en kryddstark och färgsprakande kompiskrets är det istället min hembakade fördomsprofil/mall du skall använda.

Nyckelordet i min "filosofi", och det ord som hela tiden måste sitta fästspänt i förarsätet är Engagemang Det kvittar alltså vilken aktivitet, politisk åsikt, färg på skorna eller favoritnudlar dina kandidater uppvisar och innehar, det viktiga är att de helhjärtat brinner och lever för dem.

Dekadent och likasinnad? -Tack för kaffet, men dra åt helvete. Energisk och konstig? -Kom in på kaffe, jag fick det precis av en dum jävel.


(Alla fallgropar och lönndörrar är naturligtvis inte inritade på filosofi-kartan än, men på det stora hela har jag bilden av vad den ska representera klar för mig.)


Frågan är nu bara... Fattar ni ett skit av det jag yrar om?

Denna användare saknar häftigt citat samt förmågorna; att tänka, att stava samt förmågan att skriva begripliga inlägg.

2006-05-10 00:55
mcD-one P24

Fasen, jag misstänkte att det skulle vara lite knivigt...


Får se om det snart kommer in någon i tråden med en smarrig tolkning som jag sedan kan spinna vidare på och förklara utifrån.
Denna användare saknar häftigt citat samt förmågorna; att tänka, att stava samt förmågan att skriva begripliga inlägg.

2006-05-10 01:07
vad vill du ha ut av det här?
" Everyone interprets everything in terms of his own experience. If you say anything which does not touch a precisely similar spot in another man's brain, he either misunderstand you, or doesn't understand you at all. "

2006-05-10 07:35
att engagemang är viktigare än åsikt? vilket jag håller med om isf
http://www.kommandot.se/wp/

2006-05-10 08:33
Jag förstod texten, ja.

Men jag håller inte med om vad du säger. Åsikter spelar visst roll. Jag skulle inte bli vän med nynazister bara för att de brann helhjärtat för det.
"I Sverige talar man Svenska, i Finland Finska och i Ryssland Ryska... Det blir lätt så!" / En lodis på stan som hade nåt klokt att säga :P | Ååh, jag bara älskar att klappa händerna!

2006-05-10 10:17
Det kvittar alltså vilken aktivitet, politisk åsikt, färg på skorna eller favoritnudlar dina kandidater uppvisar och innehar, det viktiga är att de helhjärtat brinner och lever för dem.

Även om dessa övertygelser kolliderar med dina, vilket du själv hävdar att du är ute efter? Antar att du inte menar de visuella grupperingarna eftersom ingen människa väljer sina vänner enbart efter vilka kläder de har på sig. Däremot kan det ju finnas en gemensam uppfattning som reflekterar sig i klädstil, på vilket sätt man kommunicerar med varandra osv. Men varför skulle man undertrycka sina egna principer bara för att få tillgång till ett kompisutbud som är mer "kryddstarkt" eller "färgsprakande"? Vill man ens det eftersom Man ändå kommer att springa iväg och brinna för sina egna övertygelser på olika håll när det väl kommer till kritan = ingen tight crew/posse i mina ögon. Alternativt anpassar sig någon till den andra och vips är man ungefär på samma våglängd, vilket ju var no go.

För mycket som inte håller...
Two roads diverged. I took the one less traveled by and that has made all the difference. /Robert Frost

2006-05-10 12:11
men hur kul är det att hänga med en grupp mäniskor som visserligen ser likadana ut som en själv, men som bara tycker saker för att de andra säger så? skulle hellre vara tillsammans med en folkpartist med argument för sina åsikter än nån jävla trendsyndikalistvafansomhelst som bara tycker det är coolt och rabblar citat hämtat från socialist.nu
http://www.kommandot.se/wp/

2006-05-10 12:33
bperp P24

Han hade ju redan eliminerat dessa personer från sin lilla tes.

det viktiga är att de helhjärtat brinner och lever för dem.
Two roads diverged. I took the one less traveled by and that has made all the difference. /Robert Frost

2006-05-10 13:06
jo, det var mer riktat till dig och mackan. det intressanta är inte vad hobbyn är, utan hur den utövas
http://www.kommandot.se/wp/

2006-05-10 13:20
phlegm (och bperb)

Man kan väl vara engagerade tillsammans?

Måste det vara andra åsikter för att klockorna ska ringa och sirenen tjuta? Det bästa vore väl att hitta en som är lika mycket djurvän och som brinner lika starkt för djuren som jag gör?

Är det kontrast du är ute efter?
America: where a poor black boy can grow up to become a rich white woman. Michael Jackson

2006-05-10 13:40
lingonfil

kollektiv dumhet? grejen var väl att det ska finnas ett engagemang. så om du nu hittar några som brinner lika mycket för djuren som du och verkligen har argument för det så har du ju hittat rätt, men är det die-hard djurrättare som har läst allt på nån militant vegansida utan någon som helst källkritik så är det ju bara skåp, och lika vettigt som att prata med en vägg
http://www.kommandot.se/wp/

2006-05-10 18:33
bperb

Och om jag också är en die-hard djurrättare som läst allt på nån miltant vegansida utan någon som helst källkritik så är ju det en perfekt match!

Phlegm pratade ju om engagemang oavsett åsikter. Det måste väl även gälla vare sig det är die-hard djurrättare eller folkpartister?
America: where a poor black boy can grow up to become a rich white woman. Michael Jackson

2006-05-11 11:27
_Mackan_Breaker_ P18

Att nazister, rasister och andra retarderade människor inte passar in i filosofien, är ssjälvklart en av de fallgropar som redan är inristade. Skulle kanske ha nämnt det, men trodde att det var snuskigt uppenbart.

JaeLee P25

Även om dessa övertygelser kolliderar med dina, vilket du själv hävdar att du är ute efter? - Nej. Att mina kommande vänner måste ha diamentralt motsatta åsikter är inget jag strävar efter, skulle de däremot ha det, är det heller inget problem på taket. Engagemanget är i stort sett det enda som betyder något. Åsikterna (no nazis, mind you) är alltid sekundära.

Men varför skulle man undertrycka sina egna principer bara för att få tillgång till ett kompisutbud som är mer "kryddstarkt" eller "färgsprakande"? - Kommer inte ihåg att, och mina ögon hittar inte heller den delen av texten där, jag nämnde något om undertryckande av känslor. Andemeningen jag ville och vill framföra är att det i det långa loppet, är fetare, roligare och intressantare att sitta med en umgängeskrets som är livlig, levande och energiska än en dito som är likatänkande, grådassiga och ryggdunkande.
Denna användare saknar häftigt citat samt förmågorna; att tänka, att stava samt förmågan att skriva begripliga inlägg.

2006-05-11 17:37
phlegm

Jag har känslan att alla är engagerade i något. Det kan vara allt från solbrillemode till sälar. Och vissa visar sitt engagemang genom att högljutt protestera andra genom att i timslånga samtal diskuttera vårens trender.

Men det engagemang du pratar om är det protesterande och ifrågasättande. Man kan väl ha helhjärtat engagemang utan att vilja övertyga all andra om det eller att samtala aggresivt om det.

Och att du upplever somliga som att ha mer engagemang kanske är för att det är det engagemanget som du känner igen, dvs en likasinnad till dig. =)
America: where a poor black boy can grow up to become a rich white woman. Michael Jackson

2006-05-11 17:47
phlegm P22

Jag anser att det är viktigt att man umgås med likasinnade. Fast det kanske är så att de som för mig är likasinnade ÄR engagerade, och bryr sig?
"I Sverige talar man Svenska, i Finland Finska och i Ryssland Ryska... Det blir lätt så!" / En lodis på stan som hade nåt klokt att säga :P | Ååh, jag bara älskar att klappa händerna!

2006-05-11 18:01
Lingonfil P19

Intressanta teorier, och du framför dem väldigt snyggt och trevligt. Men din springande punkt, att alla har lika mycket engagemang nerpackat i sina ryggsäckar, kan jag tyvärr inte skriva under på.

I min "filosofi" sorterar, fördömer och granskar man människor efter det man kan åskåda i det öppna forumet, vad folk sysslar med bakom lås och bom går inte veta, och därför inkluderar man inte det i ekvationen.

Jag får en känsla av att vi pratar om olika saker, inte befinner oss på samma våglängd och går om varandra. Vill inte snöa in för mycket på semantik, men din definition av engagemang är nog inte samma som min.
Denna användare saknar häftigt citat samt förmågorna; att tänka, att stava samt förmågan att skriva begripliga inlägg.

2006-05-11 18:10
_Mackan_Breaker_ P18

Att lattja med likasinnade är trevligt och mysigt. Dock kan det bli lite tråkigt i längden, och jag vill därför slänga upp ett varningens finger att om du väljer att bara frottera dig med samma skrot och korn som dig själv, sitter du där en dag, med enbart skit och korv.

Syftet med tråden, var att presentera ett skönt alternativ, till vad jag tror är, gemene mans fördomsmall.
Denna användare saknar häftigt citat samt förmågorna; att tänka, att stava samt förmågan att skriva begripliga inlägg.

2006-05-14 23:27
Visst jag förstår din poäng; men jag tycker ändå att man måste vara likasinnade på massor av olika sätt för att ens uppskatta det man gör. Humorn måste vara ungefär likadan och diverse andra saker.

Varför? Fatta vad tråkigt man skulle ha om man inte kan skratta tillsammans eller uppskatta ett samtal, dessutom måste också intelligensen var "ungefär" likadan. En adlig borgare som bor på östermalm kommer aldrig vara bästa vän med Olof från norrland som bor på en bondgård - spelar ingen roll hur engagerade dem är.

Detta kanske var nonsens; men skitsamma.

Det enda jag har gemensamt med mina vänner: vi ser ungefär lika bra/dåligt ut. Vi har ungefär samma humor. Vi är ungefär lika gamla. Vi bor i samma stad. Vi är ungefär lika intelligenta. Men utöver dessa saker så har vi stort sätt inget gemensamt, varken musikväg eller intressen - tror att man skulle bli för insnöad om man umgicks med folk som var "för" lika en själv eller om alla lyssnade på samma storts musik.
Hej, vi har aldrig träffats. Kommer du ihåg mig?

2006-05-14 23:28
För att berätta mer ointressant fakta, så har vi: en punkare, en hiphopare, en som lyssnar på trance/house, en som lyssnar på reggae och andra som enbart lyssnar på rock. Intressena är olika, så som att göra musik, kampsporter, musik eller sport. Som sagt det är härligt om olikheter.
Hej, vi har aldrig träffats. Kommer du ihåg mig?

2006-05-14 23:29
musik = politik.
Hej, vi har aldrig träffats. Kommer du ihåg mig?

2006-05-15 16:34
va fan jag har ett vitt skiljt kompisgäng, många av mina vänner i gbg är inte ett dugg intresserade av att läsa vidare eller engagemang i sådant som politik eller dylikt.

själv pluggar jag nu, har vänner på hela den politiska skalan, menar här riksdagspartier. röstade själv V senast och min bästa vän här uppe är en Moderat, ja ni ser. Vi har vitt skiljda åsikter men det beror knappast på att någon av oss skulle vara dummare än den andra, vem vet vi kanske är lika blåsta båda två.

skillnaden ligger snarare i den personliga övertygelsen om vad som är den bästa vägen att gå för ett bättere samhälle, det är bara att inse att man inte behöver vara dum eller snål bara för att man är moderat (eller vänster för den delen) utan det handlar om personliga värderingar om vilken väg som är bäst. sen finns det självklart moderater som anser att vafan varför ska ni få våra pengar? å om man inte jobbar då kan man lika väl svälta (jag överdriver ja :D) men det finns ju oxå vänsterpartister som anser att bara för att man är rik då är man dum i huvudet. eller bara för att man har bakslick så har man pappas pengar.

nä jag förespråkar mer förståelse å diplomati, detta gäller åt bägge håll, då kommer folk kanske inse att andra inte är så tråkiga å dumma bara för att de har en annan åsikt.
Japp! jag är en trollkarl!