I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Dans och teater??

Svensk Hiphop - Allmänt

   

2011-03-31 15:57

Dans och teater??

Tjena!

För ett tag sedan såg en vän till mig en dans/teater uppsättning och nu har jag har verkligen lust att se en själv men har inte riktigt hittat något som verkar vara intressant. Någon som har något tips? Helst i Göteborg eller närliggande.


2011-04-01 15:36
Känns lite ospecificerat och kanske helt fel forum med?

Men men, tänkte inte vara helt avig.

Kollade just upp att du har det här i GBG:
Hamid Ben Mahi - Faut qu'on parle (Vi måste prata!)
02 apr. kl. 18.00
Pustervik, Göteborg

Såg den igår i Jönköping och kan rekommendera. Mer prat än dans nästan, men schysst historia med lite substans och budskap också. Blandar streetdans snyggt med lite enkla visuella effekter — filmklipp, slideshow etc. och berättar hans historia som algerisk invandrare i Frankrike. (Huvudtemat är alltså rasism och integrations/segregationsproblematiken)

Mer info om just den i Göteborg vet jag inte alls... Kanske t.o.m. är slutsålt?
Testa google :)
I found a cure for cancer, but it wasn't radio friendly

2011-04-01 21:14
Tror inte föreställningen är slutsålt i gbg. Var precis på en workshop med han och han är riktigt duktig.

Efter hans föreställning så kommer Hamid åka och vara domare i Just Move It som är en danstävling för alla stilar. justmoveit.se för mer info.

Kommer massa dansjams och battles regelbundet också, är man intresserad av streetstilar så är det verkligen värt att kolla på ;)

Oh, kom på att det kommer en föreställning som heter Kungarnas Gård som kommer ha premiär 7 maj på Folkteatern (järntorget). Det är en Hiphopdans/teaterföreställning med riktigt grymma dansare som medverkar :)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.