civil snutar
de kom två civil snutar hem till mig idag å frågade mig en massa saker om nån snubbe bla bla bla..de kom alltså inte för graffiti/klotter...men när de hade frågat mig en massa saker så kollade dom på bordet (där det låg massa skisser) å sen började dom fråga lite om ja har gjort dom osv..sen började dom fråga om min keps (graffiti på kepsen)..sen fortsatte dom å kom längre å längre in på graffiti..fast då sa jag att ja skulle ut å sånt så dom drog..tog mitt person nummer osv.. men grejer är att om dom kommer om ett ärende så kan dom väll inte hoppa ifrån det å börja med nått annat!?? asså kan dom ha lurat mig..fan fattar ingentign!
a ja va lite osäker på den stavningen:)
Lär dig att alltid hålla käften när dom frågar något. "Ingen kommentar", "Jag vill inte svara på några frågor", "Jag tänker inte säga något".
Alltså ifall dom kommer hem till dig om ett angående en grej och hittar ett lik på ditt soffbord, klart som fan dom får fråga om det:/
Thats so 97<br> Le Life Quiet<br> ---Input Moustache Here---
kan man skämma ut sig mer eller...
kul att de körs
tur att dom inte gick in i mitt gammla rum för där har ja målat ner alla väggarna..de är min lilla graffiti sal:D fan va ja e klantig, asså trodde att man typ var tvungen att svara på frågor...men ja sa endå inget allvarlig..hoppas jag..men fan också nu e de lite pirrigt i magen hära..
ok..aja skit samma...kasta tråden admind..fick svar på min fråga..
grejen är att ja har träffat samma sevil snutar förut å dom frågade oss en massa skit..de e mest de som gör mig lite orolig..lixom känns konstigt när de e samma snutar hela tiden:)
svårt och spela stum..?
kul att de körs
Stavas fortfarande civil...
Thats so 97<br> Le Life Quiet<br> ---Input Moustache Here---
baboso har du tråkigt eller? :P
Graffare
2004-08-05 15:09
ääh de kan inte göra ett skit....göm skisserna nästa gång de kommer ba =D graff på kepsen kan väl alla ha =)
They called me Mr. Glass
ja men de kanske står olämpliga tags på en..
är man smart så är man
kul att de körs
hökers_krökers yup tråkigt ja. men ja du skrev ju att du var osäker med stavningen när du fick rätta stavningen första gången men sen gör du samma fel igen... lite smått komiskt:)
Thats so 97<br> Le Life Quiet<br> ---Input Moustache Here---
vissa här e tröga som sagt..ja skrev inte hela historian för ja tyckte inte de behövdes men tydligen gör det... dom kom i ett helt annat ärende å släpptes in av min morsa..dom frågade om en snubbe bla bla bla..efter dom hade frågat mig allt shit så gick dom sakta men säkert över till graffitin å där bla bla bla.. ja vet inte varför dom tog mitt person nummer men jag gav dom det..skulle ja sitta å vägra framför min morsa..nej..inte jag.. sen e de många som har jävligt stor käft på whoa å bara kritiserar allt i stället för att komma med nått vettigt eller inte så fråga.. blir så jävla mycket lättare när dom folk som skriver vettigt å frågar..får svar på vad dom tänker då i stället föär att spela manga på nätat.. peace
sen skriver vissa att ja va klantig å hade min keps på mig eller nått sånt...haha shit asså ja tar inte det så allvarligt ja hade mina pennor framme å allting..inte för att jag förvbereder mig för att kanske fbi ska komma in till mig..fan e folk så nojiga att ni förbereder er så? avisst kan förstå om man målar ruskigt mycket å har mycket att förlora om man torskar men annars inte.. sen skrev ja inte detta inlägg för att undra om ja kunde torska på något sett utan frågade mer om snutar kan komma i ett erände å sen bara byta ämne lixom..alltså om dom får göra så.. nä nu måste ja lira ninja gaiden!
en fråga: går du runt med en keps som du har din tag på? wiieerd
Var lite kreativ för fan!
hökers_krökers P17 Visade dem ens polis legg/id/bricka? Du är jävligt dum om du inte frågade att se den.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
ni alla säger hur tufft ni skulle svara om polisen kom o knackade på...OFTA! ni skulle skita på er för fan..
AkuM P0 eh, varför skull eman skita på sig för att det kom poliser? inte alla är rädda för poliser vettu.
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?
AkuM Varför skulle man skita på sig om man vet vad man ska säga och inte säga?
undertiden
Sen är det ju klart att de får "hoppa från ämne till ämne" om du har två kpistar på bordet, en spliff bakom örat och två döda horor på golvet. Sen att de tog ditt personnr spelar väl ingen roll, det har de väl redan om du har snackat med samma civvare förut?
undertiden
hökers_krökers: du bör göra dig av med allt som hör graff till i ditt hus för ett tag, kommer dom och knackar på någe mer så kan det ju sluta lite sämre,om du har en sån där bok med allehanda kort kan du ju dumpa den hos någon vän,till det hela blåst bort.. det är inte att va nojjig utan att ha lite koll... och som andra har sagt är det klart dom kan "byta" fall om dom ser någe misstänkt... för övrigt har jag fyra kpistar på mitt bord... wöööööörd out!!
lyssna polisen får inte gå in i ditt hem mot din vilja. om polisen säger: "kan vi få komma in" och du säger "nej" då får de inte gå in i dit hem då blir det olaga intrång och tjänstefel. men därimot om de skulle skaffa tillstånd. t.ex husransakan så får de komma in i dit hem. då får de t.o.m. skruva ner din dörr för att komma in eller panga en ruta!
olla på deras polisbrickor.
:c
verkar som att dom bara vill visa att du har ögonen på dej..eller att dom vill fixa fram mer bevis innan dom kan ta in dej....ligg lågt
du verkar fan rätt dum asså.. " fan va ja e klantig, asså trodde att man typ var tvungen att svara på frågor... " smaaart asså.
MeckGyver
köp en jl tröja, trucker keps och riktigt thigta jeans och spela nån back streets boys musik och plocka ner alla skisser när dom kommer och prata som en bög då kommer dom nog inte igen.
..
ge dom alla dina skisser och cans och skit och berätta alla platser där du målat bara för att jävlas med dig själv.
:c
vafan dom har väl inget med att en sitter och skissar hemma civvare e fråg visa jävlar precis som vanliga polis för när min syrra satt på förhör så hänka jag på in då fråga dom mej mer saker änn vad dom fråga min syrra men då så ljög jag varannan mening
DRUM ´n´ BASS IN YA FACE... DODILIDOOO