I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Hur ska jag komma över henne?!

Övrigt - Vardagsfilosofi

   

2005-09-27 11:18
ni som säger att det går, ni ljuger va? det man gör är att man lär sig förtränga och förneka men komma över lär man väl inte göra?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2005-09-27 14:33
Om man tänker efter så är rubriken jävligt rolig
watch your back

2005-09-27 18:17
man kommer fucking inte "över" det.PUNKT. vad faaan betyder det egentligen?? "komma ööver nåttt" fucking skitsnack rakt igenom!
Om man verkligen H_A_D_E något så så finns det inget "öhh... dra ut me grabbarna och bli dyng-hög/rak kvällen är inte slut förren du ligger i ett hotellrum med en apelsin i analen och en spya på magen..........." (förstå liknelsen, same shit different names)
själbevarelsedriften sätter in och man börjar förtränga, omedvetet och medvetet. Skulle man minnas skulle man ligga kvar.

Allt du gått igenom, allt du sett, kännt ..mm duvet,
har lett dig till Idag, och ngt så fett, något SÅ fett kommer man inte över utan att komma över en liten eller stor del av sig själv.
Varje gång jag har trott att nu faaan är det lugnt. Jag tog klivet och jag föll inte, så tror jag att jag ser DETDÄR bakhuvet i nån folkmassa, !Huuöhh! i magen och jag kan inte sluta falla, så; Vilken då över? Man kan börja glömma men inte sluta älska.
Så frågan är egentligen om du vill glömma, (förlora fett) och börja "leva", eller om du vill gå igenom allting precis så som det känns, så som det är..?

Jag har börjat glömma.... och det finns en hel del saker som jag nu i efterhand har börjat förvränga till ngt dåligt och inte alls så gudomligt,underbart som det verkligen var.

Men så kommer man hem... det är sent och du lägger dig på sängen, och undrar varför allt känns så tomt, vad det var som du hade förr och som fattas dig nu och som antagligen alltid kommer fattas dig. Vare sig du minns det eller inte. Och när du kommer ihåg är det som att hela den tiden du levt utan att plågas av alla jävla minnen varit som i en dröm. Du vet som när ngt grovt hänt på kvällen och du vaknar på morgonen, och fortfarande är kvar lite i drömmen du nyss drömde, och du ligger och halvsover på ett soft sätt tills du börjar undra varför du har en äcklig orolig känsla i hela kroppen. tills du kommer ihåg. tills allt blir svart igen och du gör allt för att i allafall få gå i dimman där man inte minns ngt men i alla fall kan knega/plugga/vadsomhelst och när du väl kämpat dig till det stadiet, vet du att du bara lurar dig själv fett (kanske t.o.m så bra så du inte ens märker det själv) och att du närsomhelst kan komma på att du egentligen bara går i luften med din egen inbillning som plattform, för att sen inse att inbillningen trots allt inte går att stå på och att du egentligen har fallit hela tiden, men valt att inte se något istället för att ha öppna ögon när du har tappat ditt "andra jag".eller ditt komplement till ditt jag. eller bara ditt allt. och hur mkt alla än snackar (folk snackar så otroligt mycket skit.. SÅ mkt skit) om vad man kan/bör/ska göra så finns det INGET skyddsnät eller nåt som dämpar fallet

och jag är tacksam. för utan allting skulle inte ingenting kunna bli allting för att sedan bli ingenting igen
 

2005-09-28 01:04
jag kommer aldrig komma över mitt ex, det är något mer än bara ett ex, det är 3år av mitt liv, sånt glömmer man inte....

det är svagt att supa/röka ner sig för att glömma, men tyvärr så är man svag när man är med om en sån här sak..
krydda med lite finess....

2005-09-28 08:51
Vem säger att komma över är lika med glömma bort?
Bara för att man kommit vöer någon och gått vidare känslomässigt innebär ju inte det att man aldrig mer kommer minnas stunder med exet eller saker man gjort eller sagt. Jag förstår inte riktigt varför det dras såna slutsatser?
What we do in life echos in eternity.

2005-09-28 12:42
..lika väl som man måste glömma vissa studer för att lättare komma över personen.
n-town wackers..

2005-09-28 12:56
breaky_grl för att vissa skriver att man ska glömma?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2005-09-28 14:47
nhoj
Bara för att vissa skriver att man ska glömma så innebär ju inte det att glömma är samma som att koma över?

Event
Man kan inte glömma något av vilja. Det finns alltid kvar där och kan ställa till problem senare i livet..
Man kan förtränga.
Jag tror inte man kommer över en person lättare för att man förtränger.
What we do in life echos in eternity.

2005-09-28 16:04
breaky_grl - nej men det är kanske där ifrån folk får det!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2005-09-28 16:29
Okej :)
What we do in life echos in eternity.

2005-09-28 17:43
Dra på en resa, vad jag fattat som så är det grymt "spel" parterna emellan när någon gjort slut. aldrig vart med om det som tur är men sett det. Att ena parten vill visa hur grymt bra allt är osv. Visa att det inte gör ont eller att man inte misslyckats typ. Undvik alla ställen och saker som kan få dig att tänka på henne och ägna dig åt dig själv. Börja göra saker du kanske inte hunnit med när ni var ihop. Satsa på något du brinner för. Gör så mycket som möjligt av tiden.
I can kick you.
Higher than you can kick me.

2005-09-29 00:49
nej men jag syftade på att alla skriver att man ska glömma
krydda med lite finess....

2005-10-01 16:11
7 månader kavar!
sen har det 1.5år
så långt brukar det ta tror jag

men ett hett tipps är att göra dig av med alla saker som påminnner dig om henner
keep upp the goodwork open heart
In the Big Rock Candy Mountain
The cops have wooden legs