Vilken kamera borde jag köpa?

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   
Rappare

2012-03-15 21:51

Vilken kamera borde jag köpa?

Jag vill ha en kamera som jag både kan filma och fota med. Jag vill kunna ta vackra bilder utan att lägga ut alldeles för mycket pengar på det. Jag är redo att betala runt 6000 kronor för kameran till att börja med, och sedan lägga ut lite mer när jag börjar komma in i det och vill köpa ett bättre objektiv.

Elgiganten-killen tyckte att jag borde köpa en Sony, men min mor har en Nikon och det hade varit bekvämt att kunna låna objektiv och sånt av henne. Jag fick ett tips om en Canon Dnåntingnånting av en vän (han skulle kolla upp exakt vad den hette) som borde passa mitt ändamål, och den skulle tydligen passa min prisklass också.

Jag har pengar innestående på ett Elgiganten-kort så jag vill helst handla kameran där.

Jag googlar runt lite, men har inte kommit fram till något än. Vad tror ni om saken?

Användaren är inloggad Bling
Moneymaker
Detta är lite reklam för att finansiera driften av whoa. Om du blir medlemoch loggar in så slipper du denna reklam.
Om morsan kör nikon så är det inte mycket att tänka på, nya D3200 kanske?
SMÅLAND!
Får jag också fråga i samma tråd? Funderar på att delfinansiera mitt liv som stockfotograf; finns den nån ok kamera i runt 2000lappen.? Det enda jag behöver egentligen är kunna fota med kort skärpedjup
http://soundcloud.com/80scrackpolo
Rappare

2012-05-10 14:42
D3200 verkar inte finnas på Elgiganten. Däremot hittar jag en D3100, det kanske är något liknande. Jag har också fått tips om D5100, men den är väldigt mycket dyrare än D3100. Frågan är vilken jag som nybörjare bör satsa på. Det känns onödigt att punga ut flera tusenlappar extra på funktioner jag inte kommer ha användning för, men samtidigt vill jag betala för kvalitet.