|
|
|
|
|
Hata tvprogram-tråden
Nu när TVn håller på att spela ut sin roll fullständigt känns det som det är hårdsatsning på dassprogram, droppa dom ni hatar mest och gärna en motivering
Fear Factory- Ett program som kanske höll ett avsnitt och kulminerade i att nån skulle hinka åsnespärma pluss urin. "Fear-factory heter egnt va är du villig att göra för en billig summa din äckliga hora" i en allmänt macho-förpackning där plastikoperationer delar rutan med en slätstruken och lönnfet college-fottball reject till programledare.
Vet inte ens vad det heter- Nån avdankad Madonna-lookalike springer runt med sin extremt lama bög-assistent och letar kläder åt kändisar. Hennes man är en enuck vars huvudintresse verkar vara hårföning. Hela upplägget är på ett plan att man tror det är parodi men visar sig vara på blodigaste allvar.
And the list goes on, kanske droppar in nått mer hatobjekt om tråden får liv
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
|
|
Detta är lite reklam för att finansiera driften av whoa. Om du blir
medlemoch loggar in så slipper du denna reklam.
|
Redaktionen
2012-02-08 23:04
|
det enda som visas på tv är ju
1. matlagningsprogram (du ska skämmas om du inte äter som en greve) 2. rikamänniskorsliv-program. (du ska vilja bli som dom) 3. blismal-program. (du är en skam om du är överviktig)
sen varvas det med nyheter som går såhär
1. blodig utrikesnyhet (i början så man inte hinner haja till) 2. "aktuell löpsedel/samhällsdebatt" (som Alltid lutar till favör för "det nya arbetarpartiet" 3. våldsam lokalnyhet (var rädd förhelvete) 4. sporten (där kriget i svensson får sitt utlopp)
sen en uppsjö av sinnesbedövande sitcoms såklart..
kimmo kanon
|
Redaktionen
2012-02-08 23:12
|
oj sorry det var ganska offtopic.
de program jag avskyr mest är MTVs program där plastiga unga vuxna visar upp sitt hippa galna beteende och som uppenbart följer manus men försöker ge sken av att inte göra det. typ jersey shore.
kimmo kanon
|
|
|
Så ja, nu börjar vi komma igång, Sitcoms är inte bara av ondo men de flesta är fan totalt stenansikte och man frågar sig om det inte är ett bättre tidsfördriv att runka med en sax
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
|
|
Det tar emot något enorm att säga det men jag kan finna Jersey-Shore underhållande, lyteskomiken. Nu var det dock ett tag sen jag hade mtv men hela deras tablå är väl totalt vedervärdig?
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
|
|
How I met your mother- Exakt lika udd-löst och platt som Friends
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
Redaktionen
2012-02-08 23:47
|
åh fyfan HIMYM är ju så jävla olidligt. jävla moralmesmys-ted alltså! (!!) marshall är rolig dock. faktum är att alla karaktärer är roligare än ted som är huvudpersonen..
ändå har jag kollat på det såpass mycket att jag har en uppfattning om det? vet inte om det säger mer om programmet än om mig..
jag får ut min lyteskomik i typ ullared o böda camping.. färjan osv. svenska inavel totalt ingrodda i sig själva = sorgligt roligt!
nåt annat jag lärt mig avsky är "den hemlige miljonären". nån jävla krämfitta från toppen av gräddtårtan sotar ner ansiktet, sätter på sig kepsen o målar skit på naglarna för att under en hel vecka möta sina undersåtar och förvånas över känslan av att faktiskt jobba.
och dom framstår som hjältar för att dom ger bort en bråkdel av månadens shoppingkassa.
kimmo kanon
|
|
|
Ja fyfan den sista har jag inte sett men antar att din beskrivning är spot on... Ett program som skriker efter akut dekapitering är även två och en halv män, vet inte om jag hatar Kutcher eller ungen mest...
Tycker lyxfällan också är på gränsen till lyteskomik, snacka om att vika ut sina ekonomiska hängpattar för allas skräckblandade förtjusning.
Nu har jag inte sett The voice, men man fattar ju vafan det är, har tidigare sagt att Petter sålt sig snyggare än Dogge... Not so much
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
|
|
Själv hatar jag alla nya serier som tydligen gått så bra i USA så då är den svenska kanalen, oftast kanal 5, jättestolta över att få visa den. Alla serier är ju för fan likadana nuförtiden. Förstår inte att folk orkar se på all ny skit som kommer..
Se på film ist för bövelen!
Sport och några enstaka sitcoms till "sova-TV" är allt jag ser på tv i princip.
|
|
|
Jag hatar folk som kollar på tv över huvud taget, fan, har ni verkligen inget bättre för er än denna vardagsplåga?
|
|
|
jaojao_ P22
Jag har flickvän
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
|
|
|
Redaktionen
2012-02-10 00:06
|
vrgnhns
haha
själv är jag white trash
kimmo kanon
|
|
|
Hittade ett klipp från det andra hatobjektet jag droppade i tråden, njut:
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
|
|
Det här är anledningen till att jag hivade min TV för typ tre år sedan och streamar de få serier jag följer, typ South Park, American Dad och Walking Dead.
Den senaste veckan har jag dock snöat in på Letterman, en gammal favoritgubbe jag brukade kolla på för ca 5-6 år sedan.
Men ja, överlag så ruttnar fan hjärnan av allt skräp de visar på TV nuförtiden.
Redline!
|
|
|
• The Voice och liknande - tramsiga, blödiga program som talar direkt till den amerikanska drömmen hos en redan trygg och välgödd, medelmåttig Svensson.
• How I Met Your Mother - totalt uddlös serie. Jag har förvisso varvat Friends ett par-tre gånger men där har man åtminstone Chandler, HIMYM är bara platt rakt igenom.
• SVT Debatt - ett en gång viktigt program men redaktionen och Belinda har nu lyckats lagt all journalistisk heder åt sidan och ägnar sig istället åt att i stort sett trolla hela svenska folket med stor fokus på pseudodebatter och en så hätsk, rapp och "levande" debatt som möjligt. Nyckeldebattörer från Newsmill, en konflikträdd politiker på länk och kanske en arbetare, "gatans röst" eller en invandrare som knappt kan svenska kastas emellanåt in bland proffsdebattörerna. Mitt i allt detta står en välmenande men fullständigt inkompetent Belinda. Meningslös publik fyller ofta bänkraderna och särskilt viktigt tycks det vara att placera unga, vackra kvinnor på platser som ofta är i bild.
• Kvällsöppet - ännu mer slaskdebatt, dock på ännu lägre nivå med Cissi Wallin som illröd lanterna på den skenobjektiva skutan. Thomas Ritter gör väl en ganska god och sansad insats men når inte upp till Lennart Ekdahl som ändå i en större utsträckning dristade sig till att kliva ur PK-kostymen och faktiskt ställde obekväma frågor.
Vi blir aldrig som dom från stan!
|
Redaktionen
2012-02-12 18:56
|
kom på att jag blandade ihop "den hemlige miljonären" med "chefen undercover" tidigare. men det är samma princip på båda
kimmo kanon
|
|
|
det enda som visas på tv är ju
1. matlagningsprogram (du ska skämmas om du inte äter som en greve) 2. rikamänniskorsliv-program. (du ska vilja bli som dom) 3. blismal-program. (du är en skam om du är överviktig)
sen varvas det med nyheter som går såhär
1. blodig utrikesnyhet (i början så man inte hinner haja till) 2. "aktuell löpsedel/samhällsdebatt" (som Alltid lutar till favör för "det nya arbetarpartiet" 3. våldsam lokalnyhet (var rädd förhelvete) 4. sporten (där kriget i svensson får sitt utlopp)
sen en uppsjö av sinnesbedövande sitcoms såklart.. Word! Sitcom genren är död. How I Met Your Mother och Big Bang Theory är ju inte ens roliga. Men jag antar att folk är svältfödda, så för dem är de serierna guld.
www.wallyjohnson.se
|
|
|
• Kvällsöppet - ännu mer slaskdebatt, dock på ännu lägre nivå med Cissi Wallin som illröd lanterna på den skenobjektiva skutan. hur kan du säga så ditt förtryckande manschauvinistiska stenåldersvin, mindre gubb tv! tyyp!
|
|
|
Hur många tjockis-shows är vi uppe i nu?
Biggest loser, Biggest loser Sverige Supersize vs superskinny Shedding for the wedding Du blir vad du äter (kanske inte är aktuellt längre) Jaime Oliver jagade tjockisar i USA också, fick väl lite den känslan iaf hehe
Nu har jag bara orkat ta hjälp av dagens tablå och skulle faktiskt att det skulle va fler men nog va det en två-tre program till som frossade i att folk skulle va sopiga som hur rent är ditt hus och maniska samlare...
Vågar de inte ta steget längre och gå direkt på "biggest junkie" och "Största horan" osv, eller är det en tidsfråga?
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
Redaktionen
2012-02-16 17:06
|
"i used to be fat" på mtv finns också.
"största horan" står ju big brother för.. o knarkare visar dom bara på "tunnelbanan" när dom är stökiga.
kimmo kanon
|
|
|
Jo men det sistnämnda är ju mer seriösa dokumentationer med blurrade ansikten, nästa steg blir ju att gå in med kamera och rota i kvarten pluss få dom att gråta ut, langa upp ett berg med kanyler på bordet för att visa va de satt i sig under månaden osv
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
Redaktionen
2012-02-16 17:38
|
hahaha
"o på den sista soc-lappen läser jag... leffe. leffe, det blev du som åkte ut denhär gången. hur känns det?" -ääävafaan! bara fö ja ente dela me mig av min ölkasse i fredas så röstar dom ut mä dom jäävlarna!"
sen sitter svensson där o bara "kolla. han har inga tänder.."
kimmo kanon
|
|
|
Mm hehe, kanske ska försöka sälja in idén till tv3 innan nån hinner före
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
|
|
sen sitter svensson där o bara "kolla. han har inga tänder.."
Hahaha, ja... tyvärr :S
www.wallyjohnson.se
|
|
|
Bästa tråden på länge!
Jag tittar aldrig på tv nu för tiden och det är glad för. Min mamma och syster dock verkar slaviskt följa alla dessa "rika hemmafruar"-serierna samt Rachel Zoe Project som ni har nämt. Direkt skadliga programm och jag har verkligen försökt att prata om detta med dem men utan effekt.
2 1/2 har jag alltid hatat. Mannsgris-serien nr 1. Helt fantastiskt hur denna serien kan vara så omtyckt.
Entourage har ingen nämt. Samma sak här - mansgris serie. I början, när jag också var yngre, gillade jag denna serien skarpt. Men sedan kom man underfund med att denna serien är klass med "rikahemmafruar", ett program där man matas med materiella ting och otroligt larviga scenarion. Även om det kanske är meningen så blir det så äckligt falskt att man dör lite inombords. Pengar, brudar, kändisar. Merchandise för babylon och plastparadiset Hollywood.
du, det kan du ge dig fan på!
|
|
|
CupCakeRaid P23
Hur kunde man glömma entourage, hela serien luktar hemma-runk marijuana och snedvridna ambitioner
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
|
|
Hemma-runk är en hand-runk man drar hemma- O-hund punchline
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
|
|
Jaha jag vet inte varför jag trodde att denna tråden handlade om den svenska tv-tablån, pratar vi kanaler som HBO, FX, Showtime osv. är det en helt annan femma ju.
Jag hatar Sons Of Anarchy - En serie om ett kriminellt MC-gäng som kommer undan allting pga koruppta poliser, känns bara jävligt b.
Weeds - Kommentar överflödig
Big Bang Theory - Har iofs inte följt den, utan bara sett några avsnitt, nörd-humor går inte hem hos mig
Mike and Molly - Av samma skapare som 2 and a half men och big bang theory, pga det är den populär, och kanal5 köper upp den...
Sen hatar jag ALLLA svenska tvprogram, utan undantag! Förutom en ny dramaserie av SVT som bara sänt 2 avsnitt änsålänge om thaialand, den kan bli intressant, kanske mest för att mina kusiner har bott i thailand i 1 år och pratar om att de kommer vara med jättemycket i den hehe.
|
|
|
jaojao_ P22
Tänkte mest vad tvn i Sverige har att erbjuda generellt... Är Mike och Molly det hyfsat överviktiga paret? Den serien kan isåf om möjligt vara ännu tråkigare än Kungen av Queens
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
|
|
Ok, men folk skrev ju om Entourage (som fö. är störtskön) så jag trodde senare att det gällde allt som visas på tv. Ja mike and molly är det feta paret
|
|
|
Har nog bara sett ett par avsnitt av Entourage och det var väl lite fina bilder och väldigt lättsamt, Sex and the city för killar? Har många bekanta som följer skiten och vet att den är väldigt populär...
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
|
|
Entourage har för övrigt gått på svt eller jag kanske missförstod...
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
Konsertbesökare
2012-02-17 17:11
|
HIMYM - Sjukt platt serie. Verkar som att det är samma typ av story i var och varannat avsnitt. Aldrig fattat varför folk dyrkar den serien.
Alla program om feta människor som ska bli smala. Same shit different name typ.
Och den värsta av den alla: Ellen DeGeneres. Har ogillat henne sen jag var liten när hennes skittråkiga sitcom gick på typ TV3 eller nåt och nu har hon en egen talkshow. Ryser av obehag när hon ska dansa till nån pissmusik och se ut som ett skadeskjutet djur.
Vem fan kollar på sånt här skit egentligen? Fyfan.
|
|
|
"hela serien luktar hemma-runk marijuana" kunde inte ha uttryckt det bättre själv :) King of Queens, haha... skjut mig! Helt sjukt att man har sett alla dessa skräp serier och oftast mer än en gång.
du, det kan du ge dig fan på!
|
|
|
...Men det här är väl bra?
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
Producent
2012-04-12 22:39
|
Har inte ens en tv hemma och tur är väl det. TV är väl passé numera? Men måste jag nämna program så är det nog bl.a. Idol, X-factor, Wipeout, Svenska Hollywoodfruar, Big Brother och liknande skräp. Inte för att så många andra program är bättre dock men dessa program tillhör iaf. eliten av skit-tv.
|
|
|
xlnt P29
män som är födda på 80-talet och senare är nog i alla fall en grupp vars TV-konsumtion minskat drastiskt sedan baernsben...
Jag tycker ju dock svt kan glänsa med vissa dokumentärer och serier pluss film utan reklamavbrott, ändå för hög licensavgift.
Sen har jag inte orkat sätta mig in i alla bastards till serier som vampyrvågen avlade betvivlar att det finns det något värt ens tid...?
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
|
|
TV fucks you up real good,ar det inte darfor internet finns? Sa vi kan kasta ut TVn for gott och slippa bli med efterblivnare. Thank god for internet
http://www.inminds.co.uk/boycott-israel-2012.php
|
|
|
Två serier jag verkligen inte pallar med, men som alla verkar avguda är Simpsons och Seinfeldt. Så sjukt tråkig humor...
Annars så är det ju dom uppenbara äckeldokusåporna, typ Jersey Shore, 16 & Pregnant, Toddlers & Tiaras, etc. etc.
Det är tur att det iaf. finns några produktionsbolag som fortfarande satsar på riktig TV istället för att bara visa dokusåpor. T.ex. HBO (Game of Thrones + The Wire) och AMC (Mad Men).
Married to the money, fuck the world, that's adultery
|
|
|
Ett till tjockisprogram att lägga till listan
"Jag brukar egentligen inte skriva här"
|
|
|
Jag tycker ju dock svt kan glänsa med vissa dokumentärer och serier pluss film utan reklamavbrott, ändå för hög licensavgift. Word!
www.wallyjohnson.se
|
|
|
Ja, håller med om att 30 grader i februari var riktigt välproducerat
|
|
|
Lotta på lisseberg måste fan vara bland det värsta svenssonbögskiten som finns. scrubs och alla liknande amerikanska serier suger också
Mikael Söderlund made me..
|
|
|
Hatar ALLA musikprogram. Melodifestivalen, Idol, Allsång på skansen, Körslaget o.s.v o.s.v. o.s.v....... Vem orkar? Förstår inte
|
|
|
Se God bless America,there..he said it.
http://www.inminds.co.uk/boycott-israel-2012.php
|
|
|
Just nu nästan allt som går på tv..
|