I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Efterblivet avslut på min helg!

Övrigt - Blandat

   

2007-07-01 22:37
fimp då kan ju ni klacksparka tillsammans du å din näste...
"I know not with what weapons World War III will be fought, but World War IV will be fought with sticks and stones."<br> ---Albert Einstein <br>
Toastare

2007-07-01 22:37
Då läste jag fel. Jag trodde du skrev att det var helt okej att göra det.. och eftersom du inte läste deckare och drack thé i helgen och inte tog det lugnt i Karlstad heller så trodde jag alternativ ett var din grej.

Men vad bra för dig! För alla vet ju att två nyktra helger rättfärdigar en helg där man super sig i fördärvet. Så kan man med gott samvete ta en hel till..

eller ta det lugnt och dela tre flaskor vin till middagen med sin mamma.

Jag tror jag ser ett samband.. så jag säger lycka till och avslutar här.
Jag skyller allt på Emma!

2007-07-01 22:38
"När man slutat dricka så är man en nykter alkoholist. Man tänker och agerar fortfarande som en alkoholist. "



Jag tror AA funkar för somliga, men att se den rörelsens idéer som någon slags sanning är oroväckande.. Att använda stämplande ord på människor som "alkoholist", att ha "alkoholproblem"/"missbruk" är inte okej tycker jag.
Toastare

2007-07-01 22:39
fimp, det är ju ditt fel att du blev av med väskan.. du vet ju inte alls vad som hänt. Ditt sällskap verkade inte vara av de bästa heller så hur ska du veta att de inte betedde sig som apor och var skitortrevliga?

5 skitfulla människor, 1 nykter vakt (ofta med kollega) i rätten... hmmm
Jag skyller allt på Emma!

2007-07-01 22:40
fan va folk e moralgudar...
låt henne köra sitt. jag tycker personligen det e skabbigt som fan med hennes stil, ialla fall den bilden som jag har fått och jag skulle inte kunna va runt henne. men det betyder inte att jag måste va tjackig på henne för det

om inte folk skulle bete sig på ett sätt som ni tycker e dåligt, hur skulle ni då kunna känna er duktiga. uppmuntra henne istället

peace
Hakuna matata

2007-07-01 22:40
bounty

det där om att rättfärdiga är dina ord. jag vet att jag är alkoholist jag har det fan på papper. jag rättfärdigar inte ett skit. Men NU VAR DET STÖLDEN som var det intressanta!

Varje gång jag ska göra något illegalt och får moraliska betänkligheter ställer jag mig frågan: <br>vad skulle promoe ha gjort?<br>Och sen gör jag det. - Stepfucced

2007-07-01 22:41
bountyboo jag vet precis vad som hände då. det står även i texten.
Varje gång jag ska göra något illegalt och får moraliska betänkligheter ställer jag mig frågan: <br>vad skulle promoe ha gjort?<br>Och sen gör jag det. - Stepfucced
Toastare

2007-07-01 22:41
so-good

vad säger du då? allergisk mot sprit? eller att det bara var otur. Sjävklart hjälper inte AA alla. Men det gör inte heller något ont. "se rörelsens idéer som någon sanning" Så du menar att det inte är rätt att mötas och hjälpa varandra. Gå på ett AA möte så får du se vad som sker där.
Vissa nykta alkholister tror ju till och med att det går bra att dricka igen, för de är ju nyktra och kan hantera det.. eller?

en alkoholist är en alkoholist. precis som att någon som är förkyld är förkyld, de har inte någon förstoppning i näsan.. förstår du min poäng?
Jag skyller allt på Emma!
Toastare

2007-07-01 22:43
Braodway

Jag är duktig för att den personen jag är, inte för hur dåliga andra är.


fimp, det jag säger är att du var berusad och inte lite berusad heller. Hur kan du veta att det du skrivit är rätt, det är ju hur du uppfattade det. Sen är det klart tråkigt att du blev av med väskan. Sorgligt att du dessutom vet att du är alkoholist och blir bjuden på sprit av din mamma och att du är för feg (?) för att söka hjälp.

Jag skyller allt på Emma!

2007-07-01 22:44
bounty jag har sökt hjälp men får ingen. men om du vill diskutera mina alkoholvanor föreslår jag gb eller nåt. här vill jag diskutera STÖLDEN. S-T-Ö-L-D-E-N!
Varje gång jag ska göra något illegalt och får moraliska betänkligheter ställer jag mig frågan: <br>vad skulle promoe ha gjort?<br>Och sen gör jag det. - Stepfucced

2007-07-01 22:45
Bounty:du väljer själv om du vill se mitt inlägg som riktat till dig, jag har inte nämt ditt namn
Hakuna matata

2007-07-01 22:50
Bounty

Är det så viktigt att veta ifall en person som dricker för mycket alkohol är "allergisk" eller har haft "otur" i livet? Jag tror inte man kan närma sig människor genom att stämpla dom på det viset för det första. Det inbjuder inte till att skapa en större förståelse för männsikor och deras eventuella problematik.Sen skulle jag vara noga med att undvika att berätta för andra vilka deras problem är.

Jag tror inte att en person har alkoholproblem. Jag tror att man är en person med problem som dricker alkohol.

2007-07-01 22:52
fimp F23

Vad vill du egentligen att folk ska säga om att du blev av med din väska? Det låter som att du vill ha medhåll för att dämpa din ånger? Med tanke på hur omständigheterna och bakgrunden ser ut så tycker ja det är lite komiskt..



2007-07-01 22:55
dejavu ånger? jag har aldrig ångest för att jag varit full. däremot är det helt förjävligt att de kan bete sig sådär. varför inte bara ge mig min väska? den var 1,5 meter från mig. så elakt gjort!
Varje gång jag ska göra något illegalt och får moraliska betänkligheter ställer jag mig frågan: <br>vad skulle promoe ha gjort?<br>Och sen gör jag det. - Stepfucced

2007-07-01 23:08
fimp F23

och alkoholen hade inget att göra med hur du frågade? ja vill inte dömma någons agerande men ja tycker det låter som om något fattas..


2007-07-01 23:14
dejaVu nej jag var helt lugn och jag drack inte så mkt på krogen. minns inte att jag drack något faktiskt. satt mest o pratade. En öl eller så. jag är inte dum i huvudet mot folk jag inte känner när jag är full.
Varje gång jag ska göra något illegalt och får moraliska betänkligheter ställer jag mig frågan: <br>vad skulle promoe ha gjort?<br>Och sen gör jag det. - Stepfucced

2007-07-01 23:18

riktigt onödigt gjort av vakterna, förstår att du är förbannad..

vilken jävla moralisk hysterik över att kvinnan var full. och är det nåt `roande´ att diskutera kring - en annan människas alkoholvanor/problem ? jävligt synd det där.

jag levde för kicken , precis som du

2007-07-01 23:19
fimp F23

ne ok, lycka till med polisanmälan,
kanske ska undvika stället trots de billiga priserna i fortsättningen...


2007-07-01 23:22
Men jeez. Agree to disagree.
BountyBoo har rätt för att: Hade ni inte alla varit aspackade hade någon tänkt på att plocka med sig väskan. Dessutom hade vakterna inte tyckt att du var en full idiot som bara snackade skit.
fimp har rätt för att: Vakterna kunde bara hämtat väskan och kollat legget för att se att den var hennes. Jävligt onödigt att bara låta den ligga, men det är ju himla jobbigt att tänka.

Jag är kluven här. I grund och botten tycker jag att det är löjligt att bli packad som ett svin och sen skratta åt det. Först tyckte jag det var löjligt att skapa en skryttråd om hur man hade en alldeles för blöt helg och alla tokroliga men egentligen tragiska missöden. Sen kom en jävla massa jobbiga antialkoholpredikningar här så nu tycker jag att fimp borde supa sig dyngrak bara för att.
I might be wrong... but you're just plain stupid!
Toastare

2007-07-01 23:24
so-good

så kan man ju också se det. Försök hjälpa en person som dricker genom att "lösa andra problem" En alkoholist är alkoholist för att personen har det i generna, det är en sjukdom. Man måste ju sluta dricka först, innan man kan ta itu med de verkliga problemen.

Broadway, jag svarade bara för egen del!


Fimp, då kan jag bara säga att det är synd att du inte får hjälp. Det är nämligen bara du som kan hjälpa dig själv och du vill tydligen inte ge dig det.

Lycka till med anmälan, eftersom de hade stängt när ni gick så måste ju någon på stället tagit väskan?



Jag skyller allt på Emma!

2007-07-01 23:27
men de är ju hon själv som har skrivit att vi ska skratta åt hennes misär och lägger man upp sånt här så får man faktiskt stå sitt kast
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-07-01 23:28
Jag hade inte bangat en vit månad efter en så misslyckad helg.
whoopzidoo

2007-07-01 23:45
"att de snodde min väska har inget med min promillehalt att göra"

är du helt dum i huvudet eller? klart osm fan att det har något med din promillehalt och göra om du inte hade varit full så hade du förmodligen fått gått dit o tagit din väska, du hade säkert varit trevligare mot  vakterna och dom hade nog gillat dig mer..
SEN du gick på toa för att du var lite snurrig o kissnödig kan vi säga, du ville tagga till o gå på toa.. allt detta hände pga att du drack alkohol...................................

FuelDOg P23

har du aldrig halkat till, råkat greppa en öl som stog framme, öppnat den i fallet och landat på rygg med den i munnen? hände rmej varje helg..
Producent

2007-07-02 05:06
Minns att jag står och hånar mitt ex för att hans nya flickvän är fulare än mig. ( har dock inte träffat henne, men är övertygad om det ändå. klart hon är fulare än mig.)

HAHA! jag känenr igen det där!!
"Men i dessa tider är ju våld vardagsmat. På den tiden hade polisen Volvo 740 och var allmänt frånvarande."

2007-07-02 06:17
kan inte börja fatta vad hennes helg har med "efterbliven" att göra? efterbliven, det är väl något man är?
ser ut som du har fått moderators jobb i audio igen.
// Dansk_BB

2007-07-02 06:47
och folk frågar mig "Varför dricker inte du!?". ^^,
"angel headed hipsters burning for the ancient heavenly connection to the starry dynamo in the machinery of night,"

2007-07-02 09:26
Shiet! Ta det lugnt med drickat, homie.
Yeah!

2007-07-02 09:30
ja du vakter är ju ett släkte för sig och jag är helt säker på att jag inte var otrevlig. jag var bara väldigt chockad. vi är inte otrevliga när vi går ut. Dessutom var ju sällskapet kvar när jag och B gick på toa, så därför lämnade jag väskan hos dem. När vi sen kommer tillbaka så har vakterna bara ryckt upp alla och tagit dem därifrån utan chans att få med sig väskan.
Varje gång jag ska göra något illegalt och får moraliska betänkligheter ställer jag mig frågan: <br>vad skulle promoe ha gjort?<br>Och sen gör jag det. - Stepfucced

2007-07-02 09:36
fimp

Det var nog ingen som tänkte på att ta med sig din väska, eftersom alla var aspackade.
Yeah!
Producent

2007-07-02 09:38
låter som en helt vanlig krogrunda i mina öron....
"Incarcerate your fate in Satan's fiery lake, then I lock the gate"
"And even if you kill me I'll still be in your fuckin dreams"

2007-07-02 09:39
komplex jag tänkte på det eftersom jagdirekt gick upp och skulle hämta den. första sofforna nmär man kommer in satt vi i.
Varje gång jag ska göra något illegalt och får moraliska betänkligheter ställer jag mig frågan: <br>vad skulle promoe ha gjort?<br>Och sen gör jag det. - Stepfucced

2007-07-02 09:40
fumez exakt. fattar inte varför alla ska hetsa upp sig
Varje gång jag ska göra något illegalt och får moraliska betänkligheter ställer jag mig frågan: <br>vad skulle promoe ha gjort?<br>Och sen gör jag det. - Stepfucced
Producent

2007-07-02 09:45
kanske för att dom själv vill uppleva nått sånt....kanske e avundsjuka på dig =)
"Incarcerate your fate in Satan's fiery lake, then I lock the gate"
"And even if you kill me I'll still be in your fuckin dreams"

2007-07-02 09:50

hade du inte druckit hade du antagligen inte gått till denna krog och då hade incidenten med väskan aldrig hänt, så ett samband mellan dina alkoholvanor och stölden finns helt klart! 

SKU - SKU - SKULASON!

2007-07-02 09:51
haha jävlar. klart som fan att jag inte hade varit på krogen om jag inte ville dricka. det är som att säga till en cancersjuk att det är dennes fel för hade den inte varit ute i solen hade det aldrig hänt.
Varje gång jag ska göra något illegalt och får moraliska betänkligheter ställer jag mig frågan: <br>vad skulle promoe ha gjort?<br>Och sen gör jag det. - Stepfucced

2007-07-02 09:56
det där är ännu mer långsökt än mitt exempel måste jag säga, men du får faktiskt skylla dig själv att din väska är borta.

tack och hej.
SKU - SKU - SKULASON!

2007-07-02 10:46
fimp

"Ja, diamond dogs igen då och blir kalasfull. Min man friar även till mig på fullaste allvar, och det är väl klart man ställer upp. Det är ju inte lite stil att fria inne på en av göteborgs dräggigaste krogar. Sen är det ju ett virrvarr som jag inte minns mycket av."

"nej jag var helt lugn och jag drack inte så mkt på krogen. minns inte att jag drack något faktiskt. satt mest o pratade. En öl eller så."

hur ska du ha det egentligen?


skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?

2007-07-02 10:53
misery_chick jag var kalasfull när jag kom dit kanske mer är närmare sanningen då. men under tiden jag är där så dricker jag bara någon öl under typ 4h
Varje gång jag ska göra något illegalt och får moraliska betänkligheter ställer jag mig frågan: <br>vad skulle promoe ha gjort?<br>Och sen gör jag det. - Stepfucced

2007-07-02 10:54
ok, när du sa att du kom dit och blev kalasfull så lät det som om du blev kalasfull där.
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?

2007-07-02 11:06
misery_chick ja det gjorde det. sorry
Varje gång jag ska göra något illegalt och får moraliska betänkligheter ställer jag mig frågan: <br>vad skulle promoe ha gjort?<br>Och sen gör jag det. - Stepfucced

2007-07-02 11:22
Fimp
Det jag menade med din nya pojkvän var...Alltså, jag hade blivit förbannad om min pojkvän bjöd in sitt ex och börjar diskutera,eller bråka om, hennes nya pojkväns utseende. Vad fan har han med det och göra liksom? Inte nog med att det hade varit jävligt omoget och pinsamt,jag hade tagit det som att han inte kommit över uppbrottet och att han därför var tvungen att gnälla på nåt.

Och väskhistorian...Kalla mig naiv, men jag tror att du hade fått tillbaka väskan om du betett dig. Ni var 5(?) hysteriska,packade vuxna människor som står och beter er som fulla 15 åringar. Jag hade inte heller lyssnat...Och som bounty sa, om dom skickade ut alla så måste det vara någon i personalen som har tagit den?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-07-02 11:56
Fy fan vilka goa människor det finns i den här tråden, jag önskar ni vore mina bästisar allihopa, så kunde vi haft mysiga, bittra lördagar tillsammans i nån skog där vi letar fridlysta skalbaggar.

Denna något brutala minttu-drickande kvinna ska inte lastas så hårt för att ett par dryga vakter (och alla ni goa människor också) tycker att fulla människor ska straffas.
I mina ögon så kunde ni likväl skrattat åt en våldtagen tjej och sagt
"skyll dig själv, du var full"

Oavsett hur dygnrak man är förtjänar man att bli behandlad med respekt.

Och alla ni som så hårt kritiserar och dömer fimp för att hon har en viss dragning till enorma mängder sprit, stötta istället för att välta. Det var åtminstone vad min farfar, som dog av sina alkoholproblem råde sina anhöriga att göra.

Puss!
 

2007-07-02 13:26
Hon är medveten om sitt problem, och bör därför söka hjälpa. End of story.
Hej, vi har aldrig träffats. Kommer du ihåg mig?
Toastare

2007-07-02 13:47
broed__

sant, då kommer hon även förstå att det faktiskt är hennes fel att väskan inte finns hos henne..


Detta liknar mycket en incident på Crazy horse med hon socialdemokraten.. hur var det nu med de elaka vakterna i den historien? Hon var ju inte heller särskilt full...
Jag skyller allt på Emma!

2007-07-02 14:14
tragiskt att man måste bli så pass full för att ha kul alltså..

och only in sweden att folk på fullt allvar kan tycka att det här skulle låta som en kul och vanlig helg.

2007-07-02 14:28
BountyBoo F27
med din mentalitet kan man inte bli våldtagen när man är full!
skyll dig själv, du var full!
bara för att man är full betyder det inte att allt ansvar faller på en själv...det som hände film var inte hennes fel utan de vidriga väktarnas fel.
sen kan du äta dina moralkakor för dig själv för det är ingen som bryr sig om dom
 
jag ska raka din pung slääääääät

2007-07-02 14:50
bara för att man är full betyder det inte att allt ansvar faller på en själv...

nä men en viss del och det är upp till sig själv att dricka med ansvar oavsett moralkärring eller inte!
SKU - SKU - SKULASON!

2007-07-02 14:59
man har alltid ett ansvar över sina handlingar men man ska inte direkt skylla allting på offret för att den inte var kapabel att hantera situationen

jag ska raka din pung slääääääät

2007-07-02 15:20
Jag har tappat hoppet om mänskligheten.
Igen
 

2007-07-02 15:21
alltså vad är det med människor, har ni varit på krogen nån gång i era liv ? dörrvakter är samhällets jävla avskum, jag tvivlar inte en sekund på att dom behöll väskan bara av rent sadistiskt nöjes skull
och vafan, supa 3 dagar i sträck? det är ju bara en dag mer än en helt vanlig vecka .. geeez. hon DELADE på en flaska minttu, det är ju bara början på en fylla. 
Men äh låt det bli en läxa att aldrig gå till piss-avenyn igen.
STICK YOUR DISCO UP YER ARSE!