I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Förr: Pamela Nu:Mischa Barton

Övrigt - Blandat

   

2008-03-13 01:08
Mischa Barton har en kropp som en 12 åring. Inte min grej direkt.
"I lay chicks like mother goose"

2008-03-13 01:19
jeg liger utvecklingen. hellre mischa än pamela alltså.
 

2008-03-13 09:06
Alltså det jag kände var att från att de bryr sig om silikon bröst till att de nu bryr sig om kläder vilket jag tycker är bättre, va nöjd med dig själv!!
Du är ett lat stycke mat!

2008-03-13 09:16
alltså, skulle jag få "välja" nåt ideal skulle det ju dock vara pamela. hellre kurvor (äkta eller ej) än nerbantat som in i helvete.
We call them winerbrods.

2008-03-13 13:32
Lohan innan under DISNEY eran ... då vare grejjor!
Bärsen är slut, wtf would Macguyver do!?

2008-03-13 13:33
hrrmm bara under inte innan under :D
Bärsen är slut, wtf would Macguyver do!?

2008-03-13 14:47
när fan blev bloggar så populärt?
:D

2008-03-13 15:29
Ekreh - När folk kom på att det gick snabbare att skvallra via nätet en i riktiga livet ;)
Bärsen är slut, wtf would Macguyver do!?

2008-03-13 15:46
Jag tycker det är grymt om folk slutar se smink som något obligatoriskt för tjejer. Jag har aldrig sminkat mig förutom någon gång vid nån fotosession eller spelning men det har oxå inneburit att jag har mycket bättre hy än alla andra brudar i min ålder. Min lillasyster som är fem år yngre än mig ser ut att vara fem år äldre och måste smörja in ansiktet för att inte vara helt torr och trasig.

Jag får fortfarande frågan "är du säker?" när jag ber om en hel biljett  på bussen (16år gäller för hel biljett) och jag behöver inte vakna en halvtimme tidigare varje morgon för att göra mig onaturlig. har hursomhelst haft väldig ångest för att jag inte kunnat sminka mig tidigare så skulle vara skönt om den normen försvann. Är dessutom rädd för att behöva skicka min framtida dotter till dagis utstyrd som öststatshora om den här utvecklingen fortsätter...
Science Genius Girl

2008-03-13 16:08
ordet naturligt kastas runt i den här tråden som att det inte är ett begrepp vars innebörd bestäms precis lika socialt som snyggt och fult.
Vad innebär naturligt? Ett genomsnitt av alla mänskliga kroppar? Det som inte är ohälsosamt?

Jag kan bli lite trött på att det moraliseras så mycket över kroppsideal. Det är nämligen svårt att tänka sig ett samhälle som inte bygger på några som hälst normer. Normer är väl per definition den minsta byggstenen i ett samhälle? Det är jävligt enkelt att kalla alla smala för äckliga och onaturliga, om man vill vara pk. Eftersom det råkar vara normen för skönhet för tillfället. Men samtidigt så finns det mycket människor som ser ut så utan att anstränga sig och utan att ta skada av det. Är dom verkligen äckliga och onaturliga?

Silikon är för alltid fult dock. I min högst personliga mening.
 

2008-03-13 16:17
Samtidigt vet jag att kroppsidealet, och kroppsfixeringen i vår mediakultur säkert är ett stort problem i många människors liv. Jag är bara osäker på vad man vill byta ut det mot, viktoriansk sexmoralism? Inte ens ett bordsben utan tyg som täcker det. osv.
 

2008-03-13 16:21
Inte ens ett bordsben utan tyg som täcker det. osv.

Smygreklam för kondomer?
Vatten är ett farligt gift, vilket omger Visby stift

2008-03-14 01:01
jag gillar mer när tjejer köper en jacka för 5000kr än ett par bröst för 10000kr eller vad det nu kostar!
Du är ett lat stycke mat!