I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Hur många får man bo i ett hotellrum?

Övrigt - Blandat

   

2008-10-09 16:20

Hur många får man bo i ett hotellrum?

När man bokar och betalar hotell, betalar man ju per natt för rummet. Men hur många får man vara där? Och måste man välja "dubbelrum" om man ska vara 2 t.ex? Alla hotellbokningssidor verkar ju inte ha valet "extrabädd". Rörigt. Hur noga är dom att kolla så att ingen "smyger upp" på rummet och splittar kostnaden med den som bokat, genom att krascha på soffan samma natt.?

jag HAR gjort detta innan, men det var några år sedan, kan någon hotellkunnig reda ut detta?


2008-10-09 23:31
Man får inte sova fler i rummet än vad som är betallt för så att säga men i och med att personalen nästan aldrig kommer upp på rummet så är det lungt så länge man inte festar sönder stället ;)
 

2008-10-10 02:48
Det är ju såklart helt olika beroende på hotell. På vissa ställen betalar du ju per rum, men dom flesta per person. Sen hur hårda dom är varierar ju såklart mycket.
"Man bör inte prata med fula människor. Dom kan få för sig att det e okej att se ut så."
http://urr.nu