Hur uttalar man DIF?
en fråga hur uttalar ni DIF (djurgårdens if) DI(II)F eller DIFF (Inlägget ändrat av Midas 2009-12-02 07:46:50)
"sminka över kanylmärkena och kom in i matchen för fan.."
diff
Amazighen will remember
diiiiiiiif. med nasalt i
you should have stayed in the pen, hoe a$$ nigga
DIIIIIIIIIIF y?
fuck that, jag är hardcore. jag kan ligga hur länge som helst i min egen avföring och vänta på nån Dieallot
skiiiiiit,..
HELSINGBORGS IF!
DIF som i måååånga härliga Lidingö-i! Diiiiiif!
lätt diiiif... eller sämst, det går också bra
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Det är bara bönder som uttalar DIF som diff. Eftersom det inte är två F så uttalar man det inte som två F, det är en av svenska språket enkla grunder och borde inte vara så svårt att förstå. ((Diiif)) uttalas det. Lås tråden.
Diiiiif!
Can't break necks in boxes
djurgården säger jag när man pratar om det
Tråd dödadar!
diiiiif
- Vad händer om ljuset kastas i fyrtiofem graders vinkel mot en vattenyta? - Det släcks.
diif utan särpräglad lidingödialekt är det enda jag hört, vem säger diff? och varför? och hur började han/hon?
man säger djurgården och använder sig av förkortningar när man skriver "vem säger diff? och varför? och hur började han/hon?" det är nog många och de säger det förmodligen pga dialekt eller nåt som sitter med sedan unga år
njut
Som blandning mellan BiFF och DILL
Follow the dao, right about....NOW!
Producent
2009-12-02 19:30
allt började med att jag och en vän pratade om dif-modo matchen vi ska se imorrn, och han reagerar direkt på mitt "diiif" uttal. Han är från ö-vik och hävdar bestämt att det heter diff. Googlade utan resultat så tänkte låta snillena här spekulera i det och det visar sig ju at jag har rätt.=)
"sminka över kanylmärkena och kom in i matchen för fan.."
det uttalas APA i sthlm
Om du skulle fråga en plit vad deras främsta uppgift är så svarar de, "Att gripa brottslingar". Istället för det korrekta, "Att värna medborgaren". Word MindGem
Diiif låter ju asfult. Har nog aldrig sagt ett ord om DIF men om jag skulle hade jag antagligen sagt "diff" på samma sätt som man säger "muff" till MUF.
Beat the odds like an abusive freak show owner
säger som caesar
"det går aldrig och går det - ja då går det åt helvetet i alla fall"
Långt i, men inte sitter man och drar på det i evigheter. Aldrig hört det uttalas med kort i?
"jag har fin hår. som en waterfall."
Annars säger man väl "Dee ii eff"
som man uttalar liv uttalar man DIF, inga konstigheter. Lås tråden.
Man säger "DIIF" och skriver DIF (stora bokstäver). /thread (Finns det något iff-ljud i allsvenskan så är det isåfall malmö, och de vill man inte förväxlas med)
Negative, negative. Our destination is Gaza.
Det uttalas varken DIFF eller DIIF utan som det stavas DIF. Idioter. Sluta rök hasch på svenskalektionerna och lär er basic svenska.
- Välkommen till Illuminati, vad vill du ha? - Jag vill ha bas!
ja de uttalas bara DIF och precis som det är stavat. inga konstigheter och denna tråd r otroligt idiotisk :D
Finns det något iff-ljud i allsvenskan så är det isåfall malmö, och de vill man inte förväxlas med Ej OK, MIF lirar i elitserien. Uttalet stämmer dock, som miffo utan o.
Jag är 15 kvinnor från att vara en one woman man
Gif Sundsvall då? Giffarna kallas dom ju.. inte Gifarna. Eller? Ja vettefan. Sen ni som säger att det måste uttalas som det stavas borde gå tillbaka till svenskalektionerna själva. I föregående mening skrev jag 6 ord som inte uttalas som de stavas (kanske slår på nått ord beroende på vilken dialekt man har).
I stick my dick in your ear - and fuck what you heard
Rapsodisk: I vilken mening då? Den där du skrev olika variationer på GIF Sundsvall tre gånger? Å andra sidan är det väl sisådär en tre fel i den meningen. Som jag alltså ser när jag är full. Epic jävla fail. Åk hem till Norrland.
- Välkommen till Illuminati, vad vill du ha? - Jag vill ha bas!
TDWLTS: Sen ni som säger att det måste uttalas som det stavas borde gå tillbaka till svenskalektionerna själva. Var den föregående meningen. Norrland? Det kan inte va lätt att vara dum i huvudet.
I stick my dick in your ear - and fuck what you heard
Säger ni ajk med eller kanske A.I.K? :)
Forumssignatur...<br>
alla är så jävla oklara. Rapsodisk P21, hur man uttalar GIF Sundsvall borde inte vara av intresse för eh. någon? dessutom kan folk inte prata i sundsvall. DIF uttalas det. Kom igen nu!
"Jag vill hitta någon dampad whoaklottrare på riktigt nångång och bara se om dem fungerar i verkligheten, om dem kan öppna dörrar och skala bananer och sånt." /anonym admin.
Rapsodisk: De enda orden som har en tillstymmelse till kort vokal trots att de följs av enkelkonsonant är "sen" och "som". Utveckla gärna ditt resonemang.
- Välkommen till Illuminati, vad vill du ha? - Jag vill ha bas!
säger, måste, uttalas, svenskalektionerna, själva uttalas heller inte som dom stavas. Där måste och uttalas kanske är mest relevanta i diskussionen. lia: Jo, det är rätt intressant i denna diskussionen.
I stick my dick in your ear - and fuck what you heard
Rapsodisk Måste är det två konsonanter även om dom inte är två av samma, gäller dock samma. Om du nu inte syftade på det senare e:et? uttala är två ihopsatta ord, ut-tala. Själva gäller samma som måste, svenskalektionerna gäller samma som uttala. Sen finns det ju flera ord som inte följer detta.
- Vad händer om ljuset kastas i fyrtiofem graders vinkel mot en vattenyta? - Det släcks.
Precis, men det jag menade var att allt inte uttalas som det stavas, som vissa i denna tråden verkar tro.
I stick my dick in your ear - and fuck what you heard
Producent
2009-12-04 17:13
jag googlade "hur uttalar man dif?" prova det ni också :)
"Säger" kan jag förvisso köpa att det inte uttalas som det stavas, men det är allmänt vedertaget att "g" i många fall uttalas likt "jj". Resten av orden uttalas som de stavas eller som uttalsregler förskriver att de ska uttalas (t.ex. att "sj" bildar en sorts "sch"-ljud).Jag tror du har talfel och att problemet ligger där. Sen om du ska sitta på interwebz och leka språkpolis, snälla, sluta skriv "dom".
- Välkommen till Illuminati, vad vill du ha? - Jag vill ha bas!
jag har alltid tänkt diif, men jag har aldrig hört nån uttala det, man säger djurgården eller aporna på skansen
Jag nominerar TDWLTS till att få en stor kram! Sen heter det faktiskt svensklektioner och inte svenskalektioner.... :)
-Verbose- Det beror väl på vad man syftar till. Om kursen heter "Svenska A" t.ex. borde det ju bli svenskalektioner medan lektioner i svenska språket borde heta svensklektioner. Eller rör jag ihop det nu?
- Välkommen till Illuminati, vad vill du ha? - Jag vill ha bas!
Tack för kramen förresten:)
- Välkommen till Illuminati, vad vill du ha? - Jag vill ha bas!
DIF. Varken extra långt I eller "diff". Utan som i dis. Visst säger man väl oftast bara Djurgår'n, men det finns ju vissa ramsor o.s.v. där man säger DIF.
Jag skulle säga såhär.... att det enkla faktumet är som följer. Dif bör utläsas som det är skrivet i och med att det är en förkortning. Till skillnad från reglerna för ord i allmänhet så kan inte uttalet styra stavningen i detta fall i och med att DIF är en akronym. Om något spån bestämmer sig för att uttalar DIF, "DIFF" så är det fel om klubben inte plötsligt byter namn. I svenskan läser vi ut bokstavsföljden D I F som d i: f, där vokalen är lång och slutkonsonanten är kort. Det är så vi läser. Jag är inte så särskilt bra på fonologi, men jag fick A på den tentan så jag är bra på att läsa i fonologiböcker och jag har en bra fonologibok här så om någon kan komma på någon anledning till att jag skulle ha fel i detta får jag väl kolla vidare där. En poäng som förts fram är att det finns enskilda ord som avviker från utläsningsregeln, men i de fallen är det en fråga om stavning som inte har hängt med uttalet. Det är dock irrelevant i detta fall i och med att DIF inte är ett ord utan en akronym och därmed kan man inte hävda att uttalet och eventuella uttalsförändringar ska vara styrande. Ljuden ska motsvara de tre bokstäverna som utgör akronymen. Diskussionen kan problematiseras ytterligare om man menar att DIF har lexikaliserats och då skulle jag påstå att variationer är dialektala. Själv tror jag att jag tenderar att ge "i:" en viss läpprundning vilket gör att ljudet driver in mer mot ett y:, ett mellanting som ligger någonstans i samma område som Lidingö-i. Vidare kan man nog hävda att i och med att DIF är en Stockholmsklubb så är det vårt uttal som gäller och jag känner bara till inflyttade bönder som uttalar "DIF", "DIFF" så är det med det.
Veritas Amicus, Henkso Amicior!
Och å andra sidan uttalas GIF Sundsvall "giff" eller "giffarna" i 100% av fallen, speciellt av fans och i deras radioreklamer, så svenskregler kan ju dra lite åt helvete. Plus att eftersom det är en akronym med stora bokstäver skulle ju det rätta egentligen vara att uttala det "de i eff".
Beat the odds like an abusive freak show owner
Det uttalas inte "Giff" sundsvall. Det uttalas GIIIF Sundsvall. Sen att man säger "giffarna" är ju en annan sak.
Det uttalas inte "Giff" sundsvall. Det uttalas GIIIF Sundsvall. Sen att man säger "giffarna" är ju en annan sak. Har väl lite att göra med den stora åtgången av gifflar i just sundsvall?