I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Straffavgift på obetald faktura?

Övrigt - Blandat

   

2010-01-23 16:13

Straffavgift på obetald faktura?

Någon som vet vad straffavgiften ligger på hos Sneakersnstuff om man inte kan betala fakturan vid förfallodatumet?

Vi blir aldrig som dom från stan!

2010-01-23 16:52
ring dom o säg hur det ligger till så kan du med lite tur kalra dig utan straffavgift
 

2010-01-23 17:03
dom skickar väl förseningspappret till sist?
 

2010-01-23 17:53
straffavgift? Menar du kanske förseningsavgift? den brukar väl ligga på 50-60 kr?
Fuckin' OG! Shiznahmutherfukk!

2010-01-23 17:54
om du har betalt några dagar efter förfallodagen så brukar de inte va något problem!
 

2010-01-23 18:17
Lagstadgad förseningsavgift ligger på 50 sek. betalar du inte inom en arbetsvecka så går
det till inkasso, då är förseningsavgiften uppe i 160sek.

2010-01-24 23:22
Finns 1-2 killar här på Whoa som jobbar på SnS..
 
Skivsamlare

2010-01-25 01:48
Påtal om förseningsavgift var jag nyligen med om en jävla underlig grej. Beställde 2 tröjor från Drella.com den 6e December 09, valde att betala med faktura. Det gick ca 2 veckor utan att jag fått några tröjor så jag mailade och frågade hur det gick för dom att få iväg dom. De svarade att de skulle skicka tröjorna på måndag. Sen så gick det fler veckor.. och fler veckor.. Tills vi landar på denna vecka. Fick hem ett litet fint brev från Klarna faktura;

Förseningsavgift + att jag hade en dag på mig att casha upp innan det gick till inkasso. Det var väldigt underligt eftersom jag inte sett till några jävla tröjor eller ens en första faktura. Så jag tog kontakt med Drella.com igen, samt Klarna faktura. Bad om att få kolli-ID till paketet eftersom Drella påstod att posten måste ha gjort något fel med avin, men dom ville inte ge mig kolli-id. Pratade med Klarna och dom var verkligen otroligt hjälpsamma och proffsiga. Flyttade fram fakturadatumet / frös det tills att jag hade fått svar från Drella och dom hade pratat med dom.

Iaf så kom paketet, 4 dagar efter att jag hade mailat Drella igen och dom hade skyllt på posten. Det var bara att det inte var skickat som paket, utan som brev, utan kolli.. Aka -> dom skickade inte skiten förän jag skrev mailet till dom i måndags.

Det tog allstå drygt 1,5 månad att få paketjäveln, samt att dom ljög, och skötte allt jävligt dåligt. Men jag slapp förseningsavgiften då jag pratade med Klarna faktura vilket var det jag ville komma fram till med hela den här berättelsen.. :P Så du kan testa och ringa fakturaföretaget som sköter SnS fakturor med.
Odd Goons @ Soundcloud SP1200 / S950. 12bit grittynessss