Enkla saker som du har svårt att klara av?
Ja, alltså det kan handla om vad som helst, som att inte kunna knäppa jackan på någon annan eller whatever.... Kom på detta nu när jag skulle öppna posten och insåg att jag ALDRIG lyckas öppna ett brev utan att kuverten går sönder! Share!
Moderator
2011-11-02 22:15
som att inte kunna knäppa jackan på någon annan eller whatever.... På någon annan? Fan, jag kan knappt knäppa min egen jacka :/
"Förrsten så håller jag med om att squirtle är väldigt lik killen i calvin klein - reklamerna. Och det är inte fy och skam. =)" - katt_
På någon annan? Fan, jag kan knappt knäppa min egen jacka :/ Hahaha :)
Gångertabellen suger jag balle på. Går bra tills jag kommer till 6'ans tabell :S
At the gates of Eternity...
Enklare form av matematik kan jag ha ruskigt svårt för. Vill alltid göra det svårare än vad det är!
Don't!
pissa i pissoarer
42 muskler för att göra en sur min medan det bara krävs 4 stycken för att sträcka ut armen och nita idioten...
gå på vänster sida om en person när jag går med den, sitta helt still på en lektion med full koncentration på arbetet/föreläsningen eller ha full koncentraton på något överhuvudtaget (grymt rastlös), sitta på tåget/bussen åt motsatt riktning som fordonet kör, inte ha ögonkontakt med personen som talar, gå på toa på andra ställen än den i mitt egna hem, förstå det roliga med idol, melodifestivalen, arga snickarn och liknande skit program, gå en dag utan att lyssna på musik, somna utan att kolla på seinfeld trots att jag tycker att det är tråkigt, jag börjar inse hur konstig jag är så jag avrundar här.
Fickparkering. Fast jag vet inte hur lätt det är för andra iofs, verkar vara rätt många som har samma problem.
amen synthare då, fyra bögar och en dator est. 1986
Haha..vafann...jag har typ svårt med att dra upp dragkedja på mina egna jackor. Av någon anledning strular alltid dragkedjor för mig, typ fastnar, "hoppar ur led", går inte att dra upp osv i all oändlighet... Sååå, jag hatar dragkedjor. Sen kan jag absolut inte gå och sms:a samtidigt. Helt sjukt igentligen haha. Jag måste alltid stanna när jag ska sms:a annars kan jag inte koncentrera mig på vad jag skriver.....:(
Gillar inte paj alls egentligen. Speciellt inte hallonpaj. Blåbärspaj går bra ibland. Men med mycket vaniljsås till. Och helst mer vaniljsås än paj.
multiplikationstabellen fixar inte jag heller, är överhuvudtaget fullständigt efterbliven på att räkna.
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?
Jag är jävligt dålig på att gå på föreläsningar Jag är riktigt usel på att lägga märke till folk när jag går (snabb takt, hög musik, närsynt)
"Jag var också rap när jag var fjorton år man."
Jävligt dålig på att skruva upp korkar och lock. Tar ofta till tänderna när det kommer till korkar på exempelvis pet-flaskor. blä.
Ja, jag är dum i huvudet och har inget vettigt att komma med.
Just det, jag blir oftast blind när jag stiger på bussar. Jag blir så fokuserad på att hitta en plats att jag oftast inte ser att det kan sitta en eller annan vän som vinkar för livet för att få min uppmärksamhet och jag bara går förbi utan att lägga märke till de.
At the gates of Eternity...
BC99 skrev: Just det, jag blir oftast blind när jag stiger på bussar. Jag blir så fokuserad på att hitta en plats att jag oftast inte ser att det kan sitta en eller annan vän som vinkar för livet för att få min uppmärksamhet och jag bara går förbi utan att lägga märke till de.Haha, jag har exakt samma problem! Varje gång jag kliver på bussen är jag i 100% koncentration att hitta en grym plats att softa på, och går alltid förbi vänner som vinkar (och ibland vrålar) hejvilt åt mig.
Sen klockor har jag problem med. Jag älskar analoga klockor, och tycker det är sjukt fresh att ha, dock så kan jag ALDRIG se vad fan klockan är. Varje gång jag lyfter armen och ska ta en titt på uret så måste jag stanna upp och kolla på klockjäveln i runt 30 sekunder innan jag förstår hur mycket klockan är slagen. *suck*
Sen som trådskaparen sa, att öppna ett kuvert utan att brutalt misshandla den med både knytnävsslag och hugg med kökskniven är en omöjlighet för mig.
Sen att ta på sig strumpor. JAG HATAR DET. Varje jävla gång sätter jag strumpjäveln på fel fot och det blir hur obekvämt som helst. Det går ta mig fan inte att undvika!
Blev ganska mycket som jag inte lyckas göra. Kanske skulle börja träna med mina svårigheter istället för att klaga på dom... någon gång.
Wurrup?
märkte för 5 minuter sen att jag har sjukt svårt att hålla tandkrämsklicken på tandborsten, den ramlar alltid antingen i handfatet eller på min läpp medans jag borstar och bränner sönder den (använder "stark" tandkräm) men detta märker jag självklart inte fören mina ögon är illröda och jag endast borstat tänderna med en tandborste utan tandkräm ..
Hänga tvätt och städa.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Bädda sängen! Absolut avskyr att göra det, för det tar hur lång tid som helst och är skitsvårt. Okej, egentligen är det inte det, och nu för tiden har jag lite lättare för det. Men är helt värdelös på det. Förr brukade jag krypa in i påslakanet med täcket, för det gick liksom inte annars... Är någon i samma rum som mig när jag bäddar, slutar det oftast med att dom tar över :p
"If I had a heart, it might be breaking right now" - Dexter Morgan
jag kan inte heller gånger tabellen! helt jävla omöjligt. Har övat och övat och övat, men det går fan inte in! Precis som någon ovan sa så funkar inte matte för mig, gör det alltid svårare än vad det är! sen har jag problem med att städa, hittar alltid roliga saker att pilla med som man kanske har glömt bort att man hade osv.. När jag var liten satt jag alltid och läste en kalle anka tidning istället för att städa! hehe. :)
If you smile at me you know I will understand Cause that is something everybody everywhere does In the same language
få på påslakanet på täcket, antingen går inte den på eller så går inte täcket i eller så ''ramlar'' täcker inuti påslakanet och blir som en klump
Vi växte upp tillsammans för att sedan splittras för alltid
Moderator
2011-11-03 23:57
nali skrev: få på påslakanet på täcket, antingen går inte den på eller så går inte täcket i eller så ''ramlar'' täcker inuti påslakanet och blir som en klump åh, har samma problem, fast mitt täcke väger iofs sju kilo.
Jag är skitkass på att knyta skorna..
And I was better where I was miserable, why didn't you leave me there?
Moderator
2011-11-04 09:21
Knyter folk fortfarande skorna 2011?
Nu när whoa till slut ska lägga ned kan det vara dags att sammanfatta allt jag har lärt mig här genom åren: WORD! på Misery_chick
KaptenKrok skrev: Knyter folk fortfarande skorna 2011?Finally en till som använder "telefonsladdssnören" som man gjorde när man var knodd. Vilken färg har du på dina?
"lite knark så är det där problemet ur världen. " - Balhoo
Moderator
2011-11-04 12:34
Mörklila med glitter i. Ascoola!
Nu när whoa till slut ska lägga ned kan det vara dags att sammanfatta allt jag har lärt mig här genom åren: WORD! på Misery_chick
Moderator
2011-11-04 14:00
KaptenKrok skrev: Knyter folk fortfarande skorna 2011?Jag gör ju inte det, går bara åt helvete. Fast! jag har typ grymmaste skosnörena så känner inte för att byta.
And I was better where I was miserable, why didn't you leave me there?
komma i tid till tråkiga grejer...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Analoga klockor, tidsbedömning, månader och årtal. Hela konceptet tid kan dra åt helvete faktiskt. Nuet är det enda relevanta.
krossad_anka komma i tid till tråkiga grejer... Samma här, en liten röst inom mig säger "Du måste göra det här även om det är tråkigt" medan resten av min kropp och själ skriker "VARFÖR I HELVETE DÅ?!"... Det har kostat ett jobb och en halv utbildning.
Har även svårt för urinoarer, tycker det är helt otroligt snuskigt. Har aldrig använt en, kommer aldrig använda en med lite tur.
Sitta helt still, utan att göra något alls (däremot kan jag sitta på samma plats länge med bara något litet att göra, t ex ett föremål i handen att sitta och pilla med).
Har också otroligt svårt för att göra saker om någon sagt att det är något jag MÅSTE göra. Känns som att jag låter bli mest för att bevisa att det inte var så jäkla mycket till "måste"... T ex om någon säger "Nu måste du börja tänka på en utbildning, du kan ju inte leva som du gör" (vilket iofs är med en jävligt negativ ton, men ändå) så tar det bort all motivation jag haft inför utbildning.
Att förklara något eller att berätta något jag har varit med om medans jag går, att förstå ironi, att förstå snabba skämt, att gå i rak riktning medans jag går (jag går alltid mot personen typ trycker personen åt sidan), att gå på vänster sida av personen, att vara på ett möte där det sägs mycket information utan att bli jätte trött efteråt, att köra bil i långa sträckor utan att bli sjukt yr och prata osammanhängande, svårt med släkt träffar när det är mycket ljud och rörelser (speciellt när man ska träffa sin pojkväns eller sin kompis släkt för någon fyller år) jag blir oftast bara off, tystlåten och svårt att uppfatta och besvara frågor, arbetsintervju utan att göra bort mig, att avsluta en mening med rätt ord när jag är nervös, pratar väldigt osammanhängande, mumlar, missuppfattar oftast folks tankar/sätt att prata och hamnar i konflikt, svårt att komma i tid, svårt att beräkna tid till exempel jag är på en affär inne i stan och jag ska med en buss som går om 10 minuter, då har jag svårt att beräkna hur lång tid de tar ungefär för mig att gå från affären till bussen. Vilken väg som är snabbast, osv. Jag missar oftast saker (bussar) när de är tider som är nära inpå. finns mycket mer också.
All I'm gonna do is just go on and do what I feel - J.hendrix
svårt att förstå om jag har gjort fel när jag har hamnat konflikt med personer, kan vara här, kan vara i verkligheten, saker jag skriver på sms. Jag måste alltid fråga personer om jag har gjort fel och vad personen menar. Vilket kan vara jobbigt ibland att läsa saker. Här har jag haft svårt när folk skriver "ååh lillj du gör alltid offtopic i trådar fan håll käften" eller "alltså lillj sluta spela så dum hela tiden" Jag måste oftast läsa det flera gånger, eller fråga vänner om jag har gjort fel. Eller så svarar jag direkt men då brukar det oftast bli mer konflikt och elaka ord vilket gör att jag vänder på saken och går på attack.
All I'm gonna do is just go on and do what I feel - J.hendrix
Jag är ultrakass på att motivera mig att göra saker som jag inte ser poängen in. Jag gör gärna saker för andras skull, men jävligt sällan gör jag saker för min egen skull om det inte har en direkt påverkan på mig. Jag är en kombo av lat, drömmare och hårdnackad realist som ser livet som en outforskad värld. Som konsekvens så avskyr jag och undermedvetet och ibland medvetet motarbetar mig själv när det gäller saker som känns alldeles för värdsliga för min del..
Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!
datumparkering lär jag mig aldrig.
All I'm gonna do is just go on and do what I feel - J.hendrix
Fan efter att ha läst allt det här så börjar jag känna mig jävligt shiny!... ...Fast jag suger med på matte och multiplikationstabellen, som tur är fungerar min "rita-pinnar"-teknik istället!
Jag har ätit pannkaka!
Diska. Har atm ett berg i köket. Fuck that.
Konrad Krut - twitter.com/konradkrut - soundcloud.com/konradkrut - mixtape in progress "Start your own shit and you'll have bitches in the doggystyle position attached to each other like train cabines from the LA to the Bay"
sen har jag problem med att städa, hittar alltid roliga saker att pilla med som man kanske har glömt bort att man hade osv.. När jag var liten satt jag alltid och läste en kalle anka tidning istället för att städa! hehe. :) SANT!!
Multiplikationstabellen är ju svinsvår. Jag har sådär överdrivet svårt att somna, finns ju annat att göra. Knyta andras skor är också krångligt som fan
"Being an Independent artist is like being an ugly dude with a huge dick... If I could just get these bitches to look, they'd be hooked!" - Dirtbag
Vissla också, det tycker jag är groteskt svårt.
"Being an Independent artist is like being an ugly dude with a huge dick... If I could just get these bitches to look, they'd be hooked!" - Dirtbag
jag kan inte sova om lakanet och bäddmadrassen inte ligger perfekt.. fast det är mest tvångstankar. Kan tvinga upp eventuella nattgäster ur sängen, bara för att fixa till det. annars har jag inget speciellt som jag kan komma på..
lilj att gå i rak riktning medans jag går (jag går alltid mot personen typ trycker personen åt sidan), HAHA så gör jag också, är ett jävla helvete att promenera med, sneddar in framför/in i folk och håller på, helt omedvetet.
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?
vissla lärde jag mig förra året, och jag är fan rätt dålig på det nu också.
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?
Moderator
2011-11-08 19:05
Det är töntigt att kunna vissla.
Nu när whoa till slut ska lägga ned kan det vara dags att sammanfatta allt jag har lärt mig här genom åren: WORD! på Misery_chick
har galet svårt för att somna utan nån form av bakgrundsljud
lastcaress P26 Jag kan inte somna om jag inte har TV:n eller film på datorn igång :D
Konrad Krut - twitter.com/konradkrut - soundcloud.com/konradkrut - mixtape in progress "Start your own shit and you'll have bitches in the doggystyle position attached to each other like train cabines from the LA to the Bay"
sincedayone P22 är exakt samma för mig, ställde nyss in sovtimern på TV:n :P
Amoure skrev: jag kan inte sova om lakanet och bäddmadrassen inte ligger perfekt.. fast det är mest tvångstankar. Kan tvinga upp eventuella nattgäster ur sängen, bara för att fixa till det.Vi hade aldrig kunnat sova tillsammans, jag sover så jävla vilt att jag nästan alltid lyckas riva upp lakanet ur madrassen.
För övrigt är jag precis som pojkarna lastcaress och sincedayone. Somnar alltid till film, det var skitjobbigt med mitt ex för hon vägrade kolla på något när hon skulle somna. Jag låg alltid uppe till tidig morgon innan jag kunde somna.
Skumt sömnmönster. Jag hade svårt att somna när jag var mindre, hela vägen fram till 15-16 årsåldern, sen så kunde jag inte sova med ljud i omgivningen.
Jag har ätit pannkaka!
scrotum skrev: Vi hade aldrig kunnat sova tillsammans, jag sover så jävla vilt att jag nästan alltid lyckas riva upp lakanet ur madrassen.attans ;) skulle bli galen!
ikea möbler! lyckas alltid slå sönder dem istället så fort det kommer till "små pillandet"
mistery_chick : Jag går inte bara in i folk som jag möter, utan även personen som jag promenerar med, jag trycker mig mot personen medans jag går snett, så att personen som jag promenerar med måste trycka sig mot mig, eller säga ifrån "johanna nu går du in i mig igen" Men den frasen hjälper inte för det håller bara i 5 sekunder sen så är jag ihop tryckt mot den jag går med igen.
All I'm gonna do is just go on and do what I feel - J.hendrix
LillJ F20 nej jag förstår hur du menade, är exakt likadan.
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?
LillJ och Misery_chick , är det där något kvinnligt drag? Gör precis likadant jag också! haha komiskt
Göra spellistor. Hur kan det vara så jävla svårt?! Slutar alltid med att jag slänger in alla album av samma artist. Har ungefär 4 spellistor med olika artister och genrer. That's it! Och tills imorgon ska jag ha gjort en som dom flesta kan vara nöjda med, eftersom det i princip bara är jag som lyssnar på hippetihopp. ARGH! P.S. Hur gör man?
"If I had a heart, it might be breaking right now" - Dexter Morgan
Jag gick mycket in i den jag gick med förr, fick höra det en del då men nu har ingen sagt något och jag har inte märkt av det på flera år. Jag har svårt för att göra klart saker jag börjar med, avslutar liksom aldrig något. Och städa, jag är usel på att städa allt utom köket, köket är min borg.
- Vad händer om ljuset kastas i fyrtiofem graders vinkel mot en vattenyta? - Det släcks.