I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Rap It Up söker nordiska hiphoptalanger 2011

Svensk Hiphop - Allmänt

   
Admin

2011-05-12 10:59

Rap It Up söker nordiska hiphoptalanger 2011

RAP IT UP SÖKER NORDISKA HIPHOP-TALANGER 2011 – TÄVLA OM 1000 EURO OCH EN INSPELNING MED ETABLERAD HIPHOP-PRODUCENT

11 maj lanseras raptävlingen Rap It Up som engagerar en rad kända nordiska artister och andra branschkunniga hiphopexperter från samtliga nordiska länder. Juryn består bland annat av radioprofilen Ametist Azordegan och rapartisterna Johan ”Organismen” Hellqvist (Sverige), Per Vers (Danmark) och Redrama (Finland).

Rap It Up är en storsatsning från Föreningen Norden med stöd av bland annat Nordiska kulturfonden och Nordiska Ministerrådet. Man samarbetar även med FN-organet UNRIC och det svensk-norska hiphopmagasinet Kingsize.

Tävlingen är öppen för unga rappare i hela Norden, 14-22 år, som uttrycker sin kreativitet på något av de nordiska språken.

Uttagningarna till Rap It Up sker interaktivt via sajten www.rapitup.org. De tävlande lägger upp enkla videor på sajten och expertjuryn väljer ut de bästa bidragen som går till en stor nordisk final i Stockholm 30 september.

Vinnaren får både prispengar och en möjlighet att spela in i en förstklassig studio i Stockholm med en etablerad producent.

För mer information om Rap It Up, tävlingsregler och hur man anmäler sig se www.rapitup.org

Rap It Up ingår i ett samnordiskt projekt för att bygga broar mellan nordiska ungdomar och uppmuntra dem att använda de skandinaviska språken mer, stärka kommunikationen och skapa nya möjligheter för ökad förståelse, integration och dialog.

Föreningarna Nordens Förbund (FNF) är en paraplyorganisation för samtliga Föreningen Norden-kontor i de nordiska länderna, som syftar till ett utöka och uppmuntra det nordiska samarbetet inom arbete och näringsliv, utbildning, media och inte minst kultur. Med kunskap, vänskap och samarbete vill man göra Norden till en ”möjligheternas region”. Se www.fnf.se och www.norden.se.

 

2011-05-12 11:42
Grymt fett!
Folks personliga upplevelser brukar oftast resultera i att bli en form utav deras generella sanningar.
Rappare

2011-05-12 11:59
Tråkigt att man fyller 23 imorgon...
www.twitter.com/addthissss

www.addthismusic.com

2011-05-12 12:10
Kul grej! :)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-05-12 12:58
låter sjukt kul!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-05-12 13:05
lite tråkiga teman dock.. skulle vart roligare om man hade helt fria händer
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-05-12 18:34
drygt ett år för sent annars fett!..
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-05-13 01:47
meh tråkiga åldersgränser!
42 muskler för att göra en sur min medan det bara krävs 4 stycken för att sträcka ut armen och nita idioten...
Poet

2011-05-13 11:36
Haha, jag trodde jag skulle vara den enda i tråden som klagade på mig ålder. :P
Jag har ätit pannkaka!

2011-05-14 16:29
fattar inte riktigt är det inte live ? man ska skicka in till en hemsida ? skulle varigt fett om det va te.x malmö - göteborg - stockholm med scen och sånnt lite originellt men inte för idol haha
Psycho-Crazed Lumberjacks
Admin

2011-05-23 09:07
kurious: Man skall spela in en video och lägga upp på youtube och skicka in. Sedan väljs de bästa artisterna ut till en final i Stockholm. Där man såklart kör live.

Så anmäler du dig

16 maj-19 juni 2011 kan du lämna in bidrag till tävlingen.

Lägg upp din inspelning på ett eget Youtube-konto eller använd annan liknande videosajt, t.ex.Vimeo.

Besök tävlingssajten och registrera dig i vårt formulär. Lägg upp raptexten separat i formuläret och länka till din låt.

 
Admin

2011-05-28 11:24
Admin

2011-06-07 10:58
Rap It Up-juryn är klar – Salla och Masse från Salazar Brothers producerar vinnaren

Nordiska raptävlingen Rap It Up presenterar nu stolt hela juryn med artister och profiler från de nordiska ländernas respektive hiphop-scener.

Det är nu också officiellt att vinnaren i tävlingen, förutom prissumman på 1000 euro får spela in en låt i den legendariska Redline-studion med Salla och Masse från producentteamet The Salazar Brothers som producerat mängder av framgångsrika svenska artister. Salla, som har en av landets mest gedigna hiphopkarriärer, bl.a. som medlem i The Latin Kings, kommer dessutom att sitta med i juryn.

Övriga juryledamöter är:

Ametist Azordegan (SE) - uppmärksammad svensk radioprofil och musikjournalist som bl.a gör radioprogrammet ”En kärleksattack på svensk hiphop” på radiokanalen Metropol.

Amir Ghomi (DK) - dansk musikproducent samt initiativtagare till det prisbelönta ungdomsprojektet BazarMusicShop som engagerar många unga Köpenhamnsbor i hiphop.

Blaz Roca (IS) - Ena halvan av isländska hiphopduon XXX Rotweiler, pionjärerna som släppte det första hiphopalbumet med rap på isländska 2001.

Joddski (NO) - Tidigare känd som Jorg-1, från den norska hiphopduon Tungtvann, en av de första inhemska grupperna att slå igenom på norska i slutet av 90-talet. Numera framgångsrika soloartist.

Johan ”Organismen” Hellqvist (SE) - svensk rappare som satte en ny standard för hur rap på svenska kunde låta i slutet av 90-talet, solo och med kollektivet Mobbade Barn Med Automatvapen. Fortfarande framgångsrik soloartist.

Mathias Rodahl (NO) - Tidigare redaktör för norska utgåvan av Kingsize. Numera ansvarig för Kingsize.no, Norges största hemsida för hiphop samt hiphoprecensent på Natt&Dag (Norska Nöjesguiden). Dessutom med bakgrund som rappare.

Per Vers (DK) - Dansk rappare som ofta hyllas som en av Skandinavien bästa freestyle-MCs. Har en bakgrund i gruppen Sund Fornuft men är soloartist sedan många år tillbaka.

Redrama (FI) - Finlandssvensk producent och rappare som rappar på engelska och anses vara en av Finlands bästa. Har släppt tre album och vunnit Finska Rapmusik Mästerskapen 2001.

Stinnson (IS) - Andra halvan av banbrytande isländska hiphopduon XXX Rotweiler tillsammans med Blaz Roca.
 
Admin

2011-08-19 10:55
Deadline för Rap It Up är framflyttad till 11 september. Det har kommit in mycket bidrag men det kan komma in fler. Så se till att skicka in bidrag!