Släpp er musik i fysisk form!

Svensk Hiphop - Allmänt

   

Släpp er musik i fysisk form!

Tjo,

Kände jag behövde skapa ett konto och lägga upp den här tråden, det har ju ballat ur.
Det släpps sjukt mycket svensk hiphop just nu, hur fett som helst.
DOCK så släpps 70% av musiken just nu via spotify, antar att man insett att alla har detta och man kan få lite välförtjänade cash för det ni skapar. Bra tänk o sådär.

Däremot så snear man ju lite när man inte har ett spotify konto, jag har INGET emot att betala för musik. Jag har köpt min musik sen jag kommer ihåg att jag började lyssna på det, och har en gedigen vinyl/cd samling som jag är stolt över.

Jag är alltför att betala musiker för den musik ni skapar, speciellt när det kommer till svensk hip hop då ni förtjänar mer än vad ni får.
Men jag tänker inte betala för att få streama musiken via någon musiktjänst, detta är ju bara dumt..fast kanske inte då alla verkar ha skiten.

Det jag vill komma fram till är att det borde ju vara möjligt att printa ut era skapelser i fysiska exemplar, oavsett form. För det finns faktiskt musikälskare som fortfarande köper det ni skapar i fysiska exemplar, vi är bara inte så många antar jag...

Någon som delar min åsikt eller känner samma frustration?
Man sitter ju och halvlackar när det släpps musik dagligen och man antingen måste vänta tills någon lägger ut det gratis på nätet alternativt om ni nu är grymma nog och släppa det på CD/Vinyl så man faktiskt kan stänga av allt annat och bara sitta och lyssna. Det enda sättet att verkligen njuta av musik, om ni frågar mig.
Blir så jävla mycket busslyssnande av hela saken om man ska streama det hela tiden, om ni fattar vad jag menar med det.

Fortsätt skapa, 2012 kommer bli galet.

Fred


(Inlägget ändrat av Dammigvinyl 2012-05-31 21:53:28)

Användaren är inloggad Bling
Moneymaker
Detta är lite reklam för att finansiera driften av whoa. Om du blir medlemoch loggar in så slipper du denna reklam.
Got my support. Ska tilläggas att jag inte har en aning om vad det kostar att trycka upp musiken och sånt skit. Någon får gärna inflika lite info kring detta då jag tror det kan föra diskussionen vidare!
Jag förstår dig fullt ut! Min egen åsikt är att spotify är ett riktigt bra verktyg! I princip all musik på samma ställe.
Jag och min polare släppte ett mixtape i september 2011, vi är helt nya och inte så stora. Men jag kände att vi måste ha ett fysiskt tape. Vi köpte dock bara vanliga tomma skivor med fodral och satt och brände ut skivor och skrev ut omslag. Priset här låg på 600kr för 100 skivor. De är ju inte samma sak som att trycka upp "riktiga" skivor.

Tror att priset för att trycka upp riktigt kostar runt 8000kr/1000skivor, om man då säljer varje skiva för 100kr/st så efter 80 skivor ligger man på plus sidan. Så om man vet att man har täckning för att sälja över 80 skivor är det värt det! Sen kan man fortsätta lägga upp på Spotify och iTunes osv för de som inte vill ha en fysisk skiva!
Producent

2012-06-22 12:49
PH3 och Sjukstugan släpper en 7" vinylsingel 1:a juli! http://www.ph3.se Köp den!
 
Rappare

2012-07-03 23:47
Om du ändå köper så mycket musik så borde ju ett gratis-konto på Spotify räcka till för att lyssna på det lilla som inte trycks.
Poet

2012-07-04 00:33
Förstår TS poäng. Jag tycker Spotify är rent skräp för att vara ärlig.
www.wallyjohnson.se