I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

[Audio] Lyssna på Henok Achido - Almaz Charming Child album på myspace

Svensk Hiphop - Audio & Video

   

2009-02-18 12:32

[Audio] Lyssna på Henok Achido - Almaz Charming Child album på myspace

Ni kan nu lyssna på Henok Achido debut-album "Almaz Charming Child" exklusivt på
Länk till http://www.myspace.com/henokachido

Albumet släpps den 25/2 i butik och Itunes osv osv

Spread The Word

(Rubriken ändrad av Oracle 2009-02-18 23:17:38)

 

2009-02-18 12:50

2009-02-18 22:46
ska nog ta å köpa asså
http://www.goteborg.se


2009-02-19 12:11
måste köpa!
Rock the beat Ent
Manager

2009-02-19 15:01
TUUUUUUUNGT! sjukt bra henok!
/ Deedz.
http://www.facebook.com/jewoit

2009-02-19 16:00
Jag tänker inte ens lyssna innan.. blir roligare så när man väl fått skivan i handen.

2009-02-19 17:20
Låter riktigt bra, vilka är det som står bakom beatsen på denna platta?

Mycket proddat av Astma förstår jag, men vore roligt att få info.

2009-02-19 22:59
det finns en intervju med honom på wonlove.se där nämner han några andra producenter med, om jag inte har fel så säger han Dj large med...
Rock the beat Ent

2009-02-19 23:15
TrackList
1. Intro Feat Aron Phiri (produced Sakis)
2. Almaz Charming Child (produced Astma & Rocwell)
3. No Rest For The Wicked (produced Astma & Rocwell)
4. Crazy (produced Dj Large)
5. Fly Fresh (produced Filthy)
6.. Holes In My Dreams feat Joey Fever (produced Astma & Rocwell)
7. Pusher feat Sophia Somajo (produced Astma & Rocwell)
8. Heartbreak Hotel (produced Astma & Rocwell)
9. Tower Of Hope (produced Rahbalder)
10. Stones In My Shoe feat The Sun (produced Sakis)
11. High Of Life (When drugs dont work) (produced Vito)
12. Mirror Performance (produced Dj Large)
13. Achido For Winner (produced Filthy)
14. Can I (Bonus) (produced Astma & Rocwell)

Pusher är veckans singel på myspace.com
Länk till http://music.myspace.com/index.cfm?fuseaction=music

Plus
Alla producenter som är interesserade av att göra om Henok Achido nya singel -Pusher-, ladda ner filerna (accapellan och beatet) pa Labforum.dk och skicka gärna resultatet till [email protected]. Laten spelas redan flitigt pa bade radio, TV och även nätet och det sägs att redan nagra tungviktare har börjat göra om den. Du VS. Resten

Länk till http://www.labforum.dk
Secret Society Club

2009-02-20 02:19
Fan va grymt!

2009-02-21 14:23
uppp
Rock the beat Ent

2009-02-21 14:48
låter fett

2009-02-21 15:45
Har lyssnat igenom hela nu! Otroligt välproducerat album med varierande beats, känns fräscht och nyskapande - albumet har något för alla!

Innehåller några bangers också, låtar som Pusher är feta! Den enda invändningen jag har mot albumet är faktiskt Henok själv... Dont get me wrong, hans flyt och engelska är top notch, det är texterna som brister.

Allt för många gånger känns det som han famlar i mörkret med sina lines och skriver om det första som ploppar upp i huvudet. Han kommer undan med det men låter dt nästan som en supergrym freestyle mer än en sammanhängande text. Han har dock några riktigt sköna lines, den när han räknar upp alla sina kvalitéer som familjemedlemmar tex! Det är på tok för få teman på albumet, man kan inte endast rappa om hur grym man är på 90% av sina låtar, speciellt om ens punchlines inte riiiktigt håller måttet. Skulle funka om man vill släppa varje låt som singel, men inte på ett album. Call me old fashioned men ett album vill jag ska ha substans och vara mer tematiskt än detta.

Jag väntar mig att många kommer tycka jag är hård och det är jag. Men det är MIN åsikt och jag anser att om detta album ska slå internationellt på det sättet det har hypats till att kunna göra så hade det behövts mer av Henok. Tyvärr.

Sammanfattningsvis ett bra album som känns fräscht och nyskapande på många sätt med otroligt bra produktioner. Har säkert potential att slå på hemmaplan men internationellt sätt kan man säga att det har beatsen men saknar innehållet. En stark 6a av 10 möjliga.

2009-02-21 15:52
Måste dock lägga till att jag definitivt ska köpa detta album och rekommenderar alla att göra det samt att det trots min kritik ÄR bland det BÄSTA engelskspråkiga jag har hört som som kommit från sverige! Uppe där med Chords alster for sure!
Admin

2009-02-21 16:56
D_answer: Det är just textinnehållet som är problemet. Vi har precis samma åsikt där. Tvekade mellan 7 och 8 av 10 i betyg men slutade till sist på en 8a. Sen tror jag att Henok måste vara lite mindre slätstruken eller visa sig själv mer utåt om han ska ha chans i utlandet.

Recensionen kan ni läsa här: Länk till http://dagensskiva.com/2009/02/21/henok-almaz-charming-child/
 

2009-02-21 17:29
mfs P23 - läsde recensionen, very well put!

2009-02-21 20:12
Väntar fortfarande på acapella och instrumental filer för remix, jävla ljug!

2009-04-26 18:06
Ja, vart finns packen med acapellan? Skitsugen på att göra nåt med denna.