Kammel - A fistfull of boomstick
Det finns väl en och annan internetnörd- som slickar min röv.. Men vafan, det finns en anledning till det; jag är mirakulös, och det retar gallfeber på er. Analysera skiten in i minsta detalj leta fel i evighet du kommer inte hitta ett skvatt. Det flyter fett och du hittar inte hårdare texter, tung skit som du citerar i huvudet månader efter. Min enda inspiration är att ni fattar med röven och att nån helt enkelt måste straffa er för det. Så hur känns det att hitta en mjälte i brevlådan- och att inte ens få sex på din smekmånad..? Mina texter är stenhårda, du har inga hästskor.. inga fyrklöver, har du hört talas om självmord!? Lägger armen runt din flickvän i biosalongen- och tar ut min kuk från mina sidenkalsonger, lutar mig bak, kör upp den i popcornskartongen hon säger "Fuck Saw4" och börjar kolla på ståndet. Sen blir det åka av med hårda tag. Ett krafsade i- kartongen som om hon inte sett popcorn på år & dar.. Skickar dig till närmsta vårdcentral med råa bars eller dränker dig i ett fågelbad, så låt mig va.
Btw Jågurt, du kan sluta skriva fler dissar för jag har redan noterat- att du vill ha sneakers till middag! Det börjar faktiskt bli lite pinsamt, men fan, det är svinkul att rimma på ett skitkasst artistnamn, som vidriga Vibbar! Skippar namedrops nu, jag slukar er hela och det är utan att tveka slutdiskuterat.
Det börjar hyfsat bra men sedan börjar det bli lite småtråkigt men det tar sig mot slutet och det blir lite mer kammel. Skitkul läsning i alla fall. Orkar inte skriva mer lat som jag är.
Sidenkalsonger och biosalongen var off the hook verkligen!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
fast förut la du enbart off the hook rim, nu känns det som att du lägger ett par per text bara hehe
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
tack så mö nattkrig, du har nog en poäng där.. jag rimmar inte lika ofta på aplånga "ett-ords-rim", det är inte medvetet iaf, men jag strävar dock alltid att komma på oanvända rim iaf, så länge dom är nya så är jag nöjd :)
Det var lite upp&ner, fanns vissa rader som var sköna och vissa som var för "tråkiga" för att komma ifrån dig så att säga. Men fett ändå, verkligen läsvärd. Lägger armen runt din flickvän i biosalongen- och tar ut min kuk från mina sidenkalsonger, lutar mig bak, kör upp den i popcornskartongen hon säger "Fuck Saw4" och börjar kolla på ståndet. - HAHAHA! Fick en bild framför ögonen när jag läste det här, soft hursomhelst. Mina texter är stenhårda, du har inga hästskor.. inga fyrklöver, har du hört talas om självmord!? - Exakt det rimmet jag skrivit i en text som jag håller på med, haha, nu får jag komma på nått nytt... och även den raden var rolig :D
"Jag kom ihåg att jag bara glömde ditt namn"
Tycker det är läsvärt som vanligt. Det gick lite upp & ner, men det var inte mycket som gick ner. Man har ju så höga förhoppningar på dig nu Kammel. Haha, roligt roligt. Får jag fråga... Vad får du din inspiration från? Eller är du bara skadad? :D
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
kammel, jo men det är soft ändå, så länge jag får se nåra sköna rim per text så är jag nöjd. =) och idag fick jag sidenkalsonger och biosalongen
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Lyricist
2007-05-26 16:38
Haha kul! Sidenkalsonger/biosalongen var som nattkrig redan påpekat av kroken och lite till. Sista stycket var jävligt kul, även fast jag inte har något emot charly. Inspirationsraden var lite kammel också haha. Soft text!
Fett! Dom första 10 raderna känns mer som hård, ärlig konkret battlerap än vanlig skär våldsironi och jag diggar när du skriver så. Sen dessa raderna var av kroken också:Så hur känns det att hitta en mjälte i brevlådan- och att inte ens få sex på din smekmånad..? Mina texter är stenhårda, du har inga hästskor.. inga fyrklöver, har du hört talas om självmord!? lutar mig bak, kör upp den i popcornskartongen hon säger "Fuck Saw4" och börjar kolla på ståndet. - Kolla på ståndet kändes lite fel och det är väl i princip det enda jag kan kommentera negativt på i en annars tight text.
"Tried to freeze time that's why I iced the face of my watch" - AZ
tack alla stukad, håller med
Haha! Så underbart skoj att läsa... "Komma-från-hjärtat-bittersur-Kammel" är underbart att läsa i början av texten... Skoj det där med först rimmet på biosalongen sen fortsättningen med popcornkartongen.. Sen blir det åka av med hårda tag. Ett krafsade i- kartongen som om hon inte sett popcorn på år & dar.. Skickar dig till närmsta vårdcentral med råa bars eller dränker dig i ett fågelbad, så låt mig va. - Lite väl hoppande där, dock så är det ju snitsigt rimmat... Och vad är inte en Kammeltext utan en diss till Jågurt : ) Jaojao... Läsvänligt och nice som alltid!
Jag är ill, men du är iller... alltså djuret iller
Jag tyckte texten var bra.. Gillade början och slutet mest.. Men måste bara säga att jag inte gillar sånna här rim..biosalongen sidenkalsonger Popcornskatrongen Alla 3 orden slutar på "Onge" Det är som o rimma på " ..ningar" Sen när man hoppar över en vokal, så försvinner rimmet, tycker jag.. Då rimmar bara, Salongen,Kalsonger,kartongen vilket jag inte bli jätte imponerad av.. Ser hellre rim typ Biosalongen/discodangolvet Men men, alla andra verkar tycka sånna rim är bra.. Jag har kanske inte "lärt" mig det än :) Men annars vare tung text.. Peace
Highfive anyone, anyone?
niito, disco och bio rimmar ju inte nånstans. siden och bio rimmar isåfall bättre. och popcornskartongen var nog inte meningen att rimma på det.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Nattkrig Kanske är en smaksak.. Men att säga att Siden och bio rimmar, då vet jag inte hur du tänker.. De enda som rimmar där är "Si" och "bi" för att de ska rimma, så ska de lixom betonas i slutet på orden.. Så som du verkar se på det hela så rimmar alsså även Nattkrig/ Svartblå Håller inte med dig för 5 öre. Sen rikta jag kritiken mot kammel..Och jag vet inte riktigt, men har aldrig gillat att hoppa över enstaka vokaler.. Men har sätt att dom " Bra " textskrivarna gör det... Så jag kanske inte är så bra än.. I dunno!
Highfive anyone, anyone?
jag sa inte att siden rimmade på bio. men det rimmar bättre än disco och bio.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Tack Djuret och co! Niito, När jag rimmar på ett långt ord med hyfsat många stavelser som "biosalongen / sidenkalsonger" så spelar det faktiskt ingen större roll att nån av vokalerna skiljer sig så länge dom är nånstans i mitten av ordet, read the whole bar i huvudet så hör du att det klingar bra, för det kommer ändå massa andra stavelser mellan själva rimmen som lite tar bort fokus från rimmet. så då behöver det inte vara EXAKT, dte låter lika nice ändå. jämför annars med hur man rimmar när man har många små ord istället: ex bla bla bla "lider mot slutet" bla bla bla "kniven i strupen" "mot" och "i" rimmar inte men är egentligen också "med i rimmet", om du nu ser t.ex "lider mot slutet" som ETT ord istället. det jag menar är att du både ser och hör sånt här oftare än vad du tror. men du kanske tycker att det är för mkt, iochmed att "bio" och "siden" skiljer sig nästan direkt i början, men det tycker inte jag. inte i ett så långt ord, och det låter fett, rhyma det. jag tycker nästan tvärtom; att om man tänjer på gränsen så får man mkt mer möjligheter och kan ta saker längre, tycker nästan det är mer bevis på skills på att man förstår sammanhanget i rimkonst, kul att kunna se rimmandet från andra vinklar och inte bara trampa vatten, allt måste utvecklas. Allt blir för slitet annars. Vet att det blev en jävla massa kommatecken, men jag ville bara förklara för dom som inte förstår en gång för alla. peace
Kammel I see I see.. Då förstår jag. Möjligtvis att jag reagera på att det var första vokalen, precoi som du påpeka i ovånstående.. Peace
Highfive anyone, anyone?
du är grym lyricist, men jag anser att det inte var direkt ett av de tyngre mästerverken den här gången snygga rim, och några bra punches här och var måste jag medje b.la:Så hur känns det att hitta en mjälte i brevlådan- och att inte ens få sex på din smekmånad..? tycker om rimmet, och punchen var of the hook men som jag sa, det var inte en av dina "megatexter" :p bra betyg får du dock för kul läsning :D 8/10 keep it up
Sötnosarna Represent! "Klart att hiphopen dör ut när alla sitter och hatar" - Fronda
riktigt fett...Det flyter fett och du hittar inte hårdare texter, tung skit som du citerar i huvudet månader efter. detta stämmer till fullt!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
haha niiice, tack så mkt..
Givetvis ska det vara "krafsande" Tony, my bad, skrev fel, kul att du diggade annars..
Lätt, den fetaste lyricisten här på Whoa!
Nae, var inte blygsam nu...You know, you know it. ;)
Producent
2007-06-03 12:13
Även om Jågurt sa att VV inte är aktivt nu för tiden kunde jag inte annat än att skratta tillmen fan, det är svinkul att rimma på ett skitkasst artistnamn, som vidriga Vibbar! Chill text förövrigt...
When Life Gives You Lemons You Paint That Shit Gold
Lyricist
2007-06-03 19:24
Så jävla niice. du hade en och annan bars som kanske sänkte nivån lite, men i överlag, stenhård :D
Det finns inte tid till att ge upp!
Klassisk Kammel-style, brah jåppat!
A historian is a prophet in reverse
tackar tackar, kul att ni gillar