I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   

2004-05-28 19:21

Subgrupper????

Hur fixar man subgrupper i Cubase SX? Har checkat i både hjälpfilen o kollat runt på nätet utan framgång...

PeaZe

FaZ representing R.B.Y FamilY

2004-05-29 14:43
Ja precis, testade det o meningen med en subgrupp ska ju va att om du har en kör och vill ställa in den gemensamma volymen för hela kören så ska det gå, eller lägga eko på hela kören samtidigt istället för en kanal för sig.. men hur gör man det?? Testade och göra det men det gick inte?? nån som kan förklara utförligt hur detta går till..

thnx

PeaZe
FaZ representing R.B.Y FamilY

2004-05-30 11:13
Strid beskrev iofs precis hur man gör men ok, skapa en ny grupp genom att välja "add group channel" i sequencerfönstret.
Ställ sedan om output på de kanaler du vill ha in i gruppen från "bus 1" till "group 1", eller vad du har döpt dem till.
Nu är det bara att lägga de effekter du vill ha på gruppkanalen.
Lycka till
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.