I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Angående Lp spelare..

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

2004-11-24 10:21

Angående Lp spelare..

Vet inte om detta forum är rätt men men , hur som helst så undrar jag om nån vet varför jag får "tjut" i högtalarna när jag spelar vinyl skivor.
Har kopplat en vinyl spelare till våran andra vinyl spelare som är som en förstärkare tror jag, samma sak med cd spelaren som är kopplad till den gammla vinylen.
Sen köpte jag en Phono/Microphone Pre-Amplifier som dom sa behövdes för att ljudet skulle förstärkas, och det gjorde det också men högtalarna vill ge ifrån sej ett störande litet tjut ljud, som inte finns när man spelar tex, cd skivor.
Kanske svårt att förstå vad jag menar.
tack


2004-11-24 10:33
har du jordat spelaren ?

2004-11-24 10:38
humm , sitter jord kabeln på samma kabel som den röda och svarta grejen ?
ursäkta men jag är sämst på sånt här

2004-11-24 12:10
Det fixade sej så ni kan ta bort lr nåt om ni vill