WNStudios hyrs ut i Östersund.

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

WNStudios hyrs ut i Östersund.

Tjena grabbar och flickor!

Jo jag hade ju en tråd ute för ett tag sen med en intresseanmälan om uthyrning av min lite seriösare hemstudio. Tänkte slå sista spiken i kistan idag och köra igång. Först kan jag ju berätta lite vad Worship Nothing Studios är och vad jag själv har för framtidsvisioner och bakgrund.

Worship Nothing Studios är en framtida proffesionell studio specialiserad för mörk och våldsam musik såsom Black/Death metal, Grindcore, Dark Ambience, Horrorcore och allt man nu kan hitta på. Tanken är att studion ska vara en inspiration både ljud och design mässigt för den som håller på med ljud och musik av det mörkare slaget.
WNS idag är en liten hemstudio i min lägenhet med möjlighet för lite enklare pålägg av både instrument och sång/rap. Utrustningen byts ut från månad till månad och jag satsar varenda överbliven krona på att uppgradera det jag har och nå det (enligt mig) perfekta ljudet. Musik är helt enkelt mitt liv!

Min tanke med uthyrningen i den närmsta framtiden är att jag ska få lite mer erfarenhet av att spela in andra och sitta bakom spakarna istället för mikrofonen. Självklart vill jag ju även dryga ut musik-kassan men det känns som erfarenheten väger mer i dagens läge. Nu skrev jag ju då längre upp att jag specialiserar mig på mörkare musik, men för att kunna specialisera sig på en sak så tycker jag att man måste ha erfarenhet av även andra musikstilar för att lära sig litegrann vad man kan göra rätt och fel.

Men nog om det där nu, är det nåt ni undrar så är det bara att fråga för nu tycker jag vi går till saken.

Tjänsten är ju då: inspelning och mixning av era låtar. Först och främst rap men är det någon som vill spela in instrument så är det långt ifrån omöjligt så länge det inte gäller trummor.
Tänkte mig det låga priset av 50:- per påbörjad timme och då får ni även sitta med i mixningen för att det ska gå så snabbt som möjligt och att ni lättare ska få det ljudet ni vill ha. Ett viktigt tips är att KOM FÖRBEREDD! Dvs träna in era texter så ni kan dom utantill, ha en idé om hur ni vill lägga overdubsen och allting sånt där. Då sparar ni både tid och pengar.

Utrustningen som används idag är ett 32 kanalers analogt Soundtracs M Series mixerbord med väldigt varmt ljud och en mjuk parametrisk EQ. I kedjan till detta går det även att lägga till en kompressor som är av märket Behringer, ingen höjdar komp men den duger väldigt bra till att hålla nere nivåerna och fungera som gate/limiter. Har även en fullt parametrisk rör-EQ även den av Behringer, brukar oftast bypassa EQ'n och använda mig av röret för att få ett lite luftigare och i vissa fall skitigare ljud.
Har 3 olika mikrofoner jag använder mig av, den första som är en rör-kondensator är en TSM MT49. Den andra som används väldigt flitigt är en dynamisk Telefunken TD20, grymt skön vintage mikrofon som låter skräp direkt kopplad, men med kompressor på så slår den ut även dom dyrare kondensatormickarna jag testat. 3:e micken är en Beyer Dynamic OPUS69, även den dynamisk och specialgjord för sång. Fungerar väldigt bra till overdubs och sångp&

Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
Användaren är inloggad Bling
Moneymaker
Detta är lite reklam för att finansiera driften av whoa. Om du blir medlemoch loggar in så slipper du denna reklam.
Rummen jag använder mig av är först och främst ett akustikbehandlat micbås, där finns uttag för hörlurar och mikrofon, samt notställ och mikrofonstativ (såklart). Halva sidan är inredd med akustikskum och två basfällor, den andra är inte inredd alls utan den delen fungerar som förråd och faktiskt även som diffusor. Väldigt välljudande rum som jag är mycket nöjd över.
Andra rummet är kontrollrummet/vardagsrummet. Här kan man spela in piano, bas, gitarr och lite annat. Har 3st stora akustikavskärmare som kan användas vid tillfälle.

Internet dator finns för den som inte har möjlighet att bränna ut sina beats hemma. Då kan ni bara skicka dom till mig så för jag över dom till studiodatorn. På denna datorn kan ni även sitta och chilla om ni tycker det är tråkigt att sitta med vid mixningen. Har även ett 30 tal musik/studio tidningar ni kan sitta och läsa, samt ett antal böcker om svart magi, satanism och tortyr om det kanske skulle vara mer intressant :)



Ja det finns helt enkelt hur många möjligheter som helst här bara man har fantasi. Så låter detta intressant så kan ni ju adda mig på msn så snackar vi vidare och bokar in en tid för första inspelningen. preacherx@preacherx.com är min mail o ni kan adda även om ni bara har några frågor, jag är alltid online men jag kanske inte alltid sitter vid datorn så skicka iväg ett meddelande så svarar jag så fort jag kan.

Christofer / Worship Nothing Studios
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
http://img01.image2share.com/i.php?i=75434_bord_001.jpg
Bild på hur kontrollytan ser ut. Skärmen kommer upp i veckan då netonnet ÄNTLIGEN hörde av sig och berättade att den jag egentligen beställde inte skulle finnas i lager på ett par månader, tack för den sa jag och tog en ny.
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
bor i östersund, jag och en polare kanske är intresserad av att spela in nåra tracks hos dig. det låter inte sämre att spela in vanlig svängig, funkig rap?

tänkte eftersom du verkar jävligt mörk haha.

hör av dig.
 
Sönderslagen: Nej då, har lyssnat på hiphop sen jag var runt 7 år + att jag rappar själv också. Så jag vet hur det ska låta ;)
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se

bor oxå i östersund, skulle va kul att komma och testa spela in en session eller något? skulle det gå bra?..
har du msn, lättare att snacka så..
Fred

----->Joppeeeeyy<-----

gunnar_ffs: Självklart, ge mig bara ett par dagar att få iordning datorn, löda nya kablar och städa upp i micbåset så är jag game sen.

preacherx@preacherx.com är min msn

Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
låter jävligt nice, synd bara att jag bor i skåne annars hade jag fan inte bangat !
Hej !
Wreck_LS: Har en kille från Sthlm som ska åka hit och spela in hela sin skiva så fort den är färdigproducerad. Så det finns möjlighet även för dig ska du se. Har en säng till övers eftersom jag själv ändå alltid somnar på soffan :D

Ingen annan som e sugen?

Och ingen från Östersund som ska beställa från Thomann snart?...Skulle behövt lite nya kablar innan jag sätter igång med inspelningen och det känns lite onödigt att pynta frakt för en Insert kabel + 2 XLR-RCA som ändå bara går på nån hundring.
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
La precis till en Blogg i min RSS feed på presentationen. Tänkte uppdatera litegrann om vad som händer, nya saker som inhandlas och allt möjligt sånt skräp.

http://wns.blogg.se är direktadressen till denna.
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
oh nice blogg, bra med rss också, ska lägga till den.

jag ska dra en beställning från thomann om kanske 2-3 veckor... men annars har dom väll alla möjliga kablar på clas ohlsson?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Testie: Skulle aldrig tänka mig att sätta kontakter ifrån Clas Ohlson i min studio. I värsta fall får jag köpa Neutrik kontakter ifrån 4sound och löda egna men helst kör jag dom som redan e färdiga. Men säg till lite innan du ska beställa så får vi se om jag fortfarande är i behov och isåfall beställer några via dig.
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
sure, jag hör av mig
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
du bara delar med av din studio? så de är gratis o komma o spela?:P..
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
tulleman: Kostar 50:- per påbörjad timme, måste ju ha lite saft och bullpengar för att hålla det flytande ;)
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
Har föresten fixat kablar nu så jag kommer boka in min första klient nu på Onsdag. Så i helgen kommer jag slänga upp låten vi spelade in som reklam för studion så får ni själva lyssna på slutprodukten.
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
Lagt upp några bilder som min flickvän tog på bloggen nu, klicka här nedan för o komma dit.

Worship Nothing Studios Blogg
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
Tänkte bara säga att det har spelats in litegrann i veckan o fan vad fint det låter. Bordets värme tillsammans med luftigheten i MT49 micken ger ett väldigt fint ljud på röster, funkar även svinbra på bas och elgitarr.

Ni kommer absolut inte bli besvikna det är en sak jag kan säga iallafall.
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
no doubt att det e en av de mest seriösaste hemmastudion jag sett här på whoa,skulle faktiskt inte kalla det hemmastudio...inga smågrejer där inte..hur stor lägenhet 'r det,med tanke på mickbås o så?

 
Dude, måste säga att det ser riktigt fränt ut :). Hur mycket har du fått slanta upp för allt detta?
/Mr. Mazz
Meccah051: Mja med tanke på att grejerna står i mitt hem så är det helt klart en hemstudio :). Har bara en tvåa, studiodelen tar upp nästan hela vardagsrummet, sen har jag ungarnas rum som jag försöker hålla fritt från musikgrejer så att dom ska ha någonstans att leka och sprida sina egna leksaker. Sen mickbåset är helt enkelt ett förråd inne i lägenheten som jag har fixat akustiken i, så det är långt ifrån isolerat men som tur va så har jag jävligt snälla grannar.
Detta börjar dock bli för litet + att jag e jävligt förbannad över att jag bara har jordade kontakter i köket så jag tänker försöka hitta en ny och större lägenhet alt hus där jag kan ha studion i ett enda rum och inte låta den ta över precis hela lägenheten som den gör nu.

LordPansar: Jag har faktiskt ingen aning men mindre än man skulle kunna tro eftersom jag haft en jävla tur med vissa grejer. Men i 30.000 kronors klassen ligger nog det hela på iallafall, och då har jag garanterat missat endel saker i beräkningen.
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se

Jag bor i Östersund, tyvärr så ska jag ju redan skaffa egen studio... men jag undrar, du ger inga lektioner? För jag måste lära mig mixning, program, funktioner etc etc. Så det kanske går an?

fixa ihop en liten privat lektion och dra lite cash ;)
History is made by those who break the rules.
dra in lite cash*
History is made by those who break the rules.
Riktigt fin studio har du fixat hehe.. Men en fråga:

Du skrev längre upp att du hade spelat in en låt i helgen för att testa ny sakerna..

"Så i helgen kommer jag slänga upp låten vi spelade in som reklam för studion så får ni själva lyssna på slutprodukten."

Du skulle inte kunna länka låten så kan man höra hur sakerna låter :)
HANINGE
Blatten65: Oj, jag skulle kunna prata i evigheter om allt möjligt men då lär du bara bli mer förvirrad än du var innan :P Men nog skulle det gå att ordna på något sätt det tror jag nog.

Wirram: Tyvär så blev den aldrig av, killen som skulle spela in fick lite problem så vi har skjutit upp inspelningen tills allt har fixat sig, så jag väntar i princip fortfarande på min första klient. Det som spelats in än så länge är körsång till min egna skiva och det får ni inte höra ;)
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
''Blatten65: Oj, jag skulle kunna prata i evigheter om allt möjligt men då lär du bara bli mer förvirrad än du var innan :P Men nog skulle det gå att ordna på något sätt det tror jag nog.''

Haha, jo det ar ju sant. Men det kan ga? Lite basic bara, sa far jag dra vidare pa det jag lar mig...
Jorå visst fan kan det gå. Kan ju göra nån deal med nån av dom som ska spela in här att ni splittar på timkostnaden mot att det får ta nån timme extra. Så får du ju se hur jag jobbar och använder mig av grejerna. Sen samma med mixningen också kanske för det kommer ju ta lite extra tid om jag ska sitta och förklara vad det är jag gör till skillnad om jag bara gör det.
Men det där får du isåfall komma överens om med nån av klienterna så får ni dela upp det precis hur ni vill. Kan ta upp det med nästa person som ska komma hit så får vi se vad han säger.
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
Javisst, jag har faktist redan en som kan vara intresserad av att spela in hos dig. En tjej på min skola, och jag själv har väl en mindre tanke på det... man får se, jag hör av mig senare i alla fall.
Låter skitbra det!
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
ERBJUDANDE: 10 kostnadsfria sessions/låtar i utbyte mot DENNA plussa även på frakten vilket borde ligga på 125:- vanligtvis.

Den som tar erbjudandet får alltså spela in 10 låtar oberoende hur lång tid dom tar, mot en kostnad på 625:- (Tror inte den går högre eftersom den varit ute förut). Räkna då med att det tar ca: 30-60 minuter att ställa in allting som EQ, Kompressor och volym och sen 2-3 timmar att spela in låten i sig. Ni kommer absolut tjäna på det.

Alternativt 5 låtar inspelning och sen mixning/mastring av dessa.
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
Fan då!...Aja D4'an försvann visst :(
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
Vad är det för pryl?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
testie

En digitalporta.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Vad är det?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Icke, det var en ALESIS D4 inte en KORG. Det var en trummodul med 10 triggingångar, sånna som används till bland annat digitaltrummor. D4'an är föregångaren till den populära DM5'an som sitter på väldigt många digitaltrummor idag och den kostar ungefär 2500:- på thomann och 3500:- på 4sound. Hade vart jävligt värt o skaffa en billig D4, sen bara köpa en hage och plattor och sen trigga EZ Drummer med den. Men men missade min chans...
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
Jahapp, nära skjuter ingen hare!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Kort teaser av en större inspelning till ett framtida projekt. Tänkte bara att folk kunde få lyssna litegrann på vad man kan göra här.

KLICKA HÄR!

Dock kommer nog studion ligga nere i några dagar efter helgen pga ombyggnation. Ska fixa ett nytt studiobord och det tar ett litet tag att få ihop allting på ett smidigt sätt men för hoppningsvis går det fort och självklart kommer jag ha bilder uppe så snart det är färdigt.

Enjoy.
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
Sådär nu är allt färdigbyggt och nya bilder finns att kika på HÄR, hoppas det smakar.
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
låter skit nice faktiskt, bor i sundsvall, bara 2-3 timmars bussfärd :) ska tänka på saken, vad skulle du ta för ca 10 låtar?!

annars skulle det va hel soft att komma upp nån hälg och dra nån låt :)

tack

OBS; så fort nån låt är klar lägg upp den här så får man höra hur det låter :)
 
sköna bilder, blir lite skraj för korsen dock (:
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
tMy06: Vi skulle kunna komma överens om en summa så får du komma hit över en hel helg o spela in så kör vi så många låtar vi hinner och orkar, så kör vi likadant igen nån helg efter det tills allt är färdigt. Då kan vi ju även dela upp summan över hur många helger vi tror att det tar så du slipper betala allt i en klumpsumma. Men då gäller det att du har allting färdigt och har tränat rejält för att vi ska få så effektiv tid som möjligt och hinna med så mycket vi bara kan. Tror säkert vi skulle kunna bli färdig med 10 låtar på två helger om allt bara flyter på som det ska, men man ska alltid räkna med att det tar längre tid än man tror så vi säger 3 för säkerhetsskull. Men är du seriöst sugen på att komma så kan jag sätta mig och räkna ut ett snitt, dela upp det på en mängdrabatt och sen räkna bort resekostnader så ska vi nog komma överens om en överkommlig summa.

testie: Du har nog mer att frukta när det gäller det vanliga korset än det upp och ner vända, var glad att jag inte är en Jehovas Vittne pojk som sitter och försöker locka med er i fördärvet :)
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
Det här vart jag intresserad av grabben, bor i sthlm dårå :( men nör ja har nåra nya tracks å lite mer erfaren så kommer det en skiva, hade varit en ära att få recca den i din studio om det skulle gå för sej?

peace
Death is the only way to true happiness
DuVetVemMayn: Självklart går det för sig, det är därför jag finns här :)
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
Nice Nice, men då kommer jag höra av mej när jag fixat lite nya tracks ;) måste ju först å främst få payl på nya skiten som du såg i min tråd ;)

peace
Death is the only way to true happiness
Sådär nu har rapparen Såkel precis lämnat studion efter en snabb 16bar session. Har lite saker för mig ikväll men jag ska försöka mixa och mastra låten imorgon så lägger jag upp den på studions Soundclick på kvällen så får ni höra hur det kan låta här...
Om Såkel är nöjd med vistelsen överlåter jag till honom att svara på men det var en väldigt effektiv tid och jag tror vi blev färdiga på under en timme med alltihop...
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
Ja, här är jag, rapparen Såkel!

Och om jag ska vara helt ärlig så tyckte jag det verkligen var skitkul att spela in i studion. Först möts jag av en grymt trevlig snubbe och det fortsätter igenom hela inspelningen. Ljudet var grymt bra, och ja, jag vet inte vad jag ska säga. Jag är nöjd och jag hoppas fler rappare besöker studion, för trevligt bemötande, fett ljud och helt enkelt skön stämning beskriver studion och dig.
Jag tänker iaf besöka studion fler ggr så gör ni det också!

/såkel.
 
Sådär nu har jag laddat upp låten HÄR så ni kan lyssna och avgöra själv. Feedback är självklart uppskattat för det är den första rena hiphop låten jag mixat på jag vet inte hur länge.
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se
Kom o tänka på en sak, har bytt mastringsplugg och annat så jag tänkte bjuda på mixning och mastring ett tag framöver tills jag känner mig säkrare på mina grejer. Sen tänkte jag ge ett fast pris på mixning och mastring istället för att ni for betala timvis, för ibland kan jag sitta i flera jävla timmar bara för o försöka få bort nånting jag stör mig på i ljudet...Men priset får jag återkomma med när jag tänkte börja ta betalt för det istället.
Worship Nothing Studios :Inspelning, mixning, mastring, design, musikvideos m.m: http://www.wnstudios.se

får man fråga om man kan få en session gratis? ;)
fred

----->Joppeeeeyy<-----