Lite lätt förtjänta pengar.

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

Lite lätt förtjänta pengar.

Som beatsmakare så är det inte alltid lätt att tjäna in pengar på beatsen, speciellt om de är levererade som gratis beats. Men det finns faktiskt ett sätt som är gratis, och relativt enkelt att komma igång med. Det heter AdFly, och det är en länkförkortare som visar en annons när man besöker hemsidan. Den visas under 5 sekunder, sen så kommer en knapp upp för att hoppa över annonsen.

Nu är ju de annonserna ganska skumraskiga kan tyckas, men i och med att annonsen visas så får man in lite småmynt på det sättet. På den vecka som jag haft adf.ly igång så har jag dragit in några kronor. Sen är det ju upp till var och en hur pass gnidig man är.

Hur gör man?

1. Besök Adf.ly.
2. Registrera ett konto (gratis)
3. Förkorta dina länkar, som den här, och sprid dem.
4. Du får statestik på hur populära länkarna är, vilka länder som tankar hem de mest osv.
5. En gång i månaden så förs pengarna över till PayPal.

Man får drygt 1 öre per länk som besöks, men är man tillräckligt gniden så kan man faktiskt tjäna en hel del på det sättet.

(Inlägget ändrat av jobro 2012-02-22 19:17:19)

(Inlägget ändrat av 370HSSV 2012-02-23 00:21:35)

Få mina freebeats före whoa får dem! http://subscribe.m4um.net
Om ni addar min msn och jag nekar, så kan det bero på att jag av misstag stänger fel fönster. På't igen. :)
Användaren är inloggad Bling
Moneymaker
Detta är lite reklam för att finansiera driften av whoa. Om du blir medlemoch loggar in så slipper du denna reklam.
Redaktionen

2012-02-23 13:27
Frågan är vem som kommer fortsätta klicka/lyssna på dina grejer när det tar en evighet att få den att börja spela. Jag personligen har i princip lagt ner att lyssna på folk som lägger upp sin musik/sina beats på tex speedyshare. Och det är bara för att det är sånt meck med att lira låten.

Så, du kanske drar in 3 öre på mig, men sen har jag antagligen slutat lyssna på din shit.
Moderator - Som en lokalvårdare, fast i cyberrymden..
http://www.martypatches.com
http://www.danielmeyer.se
Nej gratis beats brukar ju ha nackdelen att man inte tjänar pengar på dem :P

Man ska aldrig förvänta sig att kunna tjäna pengar på sina beats så länge man inte jobbar med etablerade artister eller artister som har hög popularitet och har råd att betala för sig.

Annars är det ofta tjänster och gentjänster. Att kunna leva på sin musik är något som är väldigt få förunnat också.

Så orka hålla på med massa reklam, bara störande. Dessutom så lär man väl ha en ganska stor fanbase för att kunna få in några betydande slantar. Men har man det så tjänar man nog mer på livespelningar och viss digital försäljning.
The Hassle
Jag förväntar mig ingenting numera. :) Dessutom om ni väljer att inte prova shittet hur vet ni då hur mycket ni förlorar. Dessutom så är 5 sekunder knappast en evighet.
Få mina freebeats före whoa får dem! http://subscribe.m4um.net
Om ni addar min msn och jag nekar, så kan det bero på att jag av misstag stänger fel fönster. På't igen. :)
Jag förlorar ju knappast något på att skita i att testa det där hehe och jag skulle definitivt inte tjäna några betydande slantar på det.

Jag tycker sånt där är skitsnack bara, några dollar på 1000 views, är det värt som en okänd snubbe? Arbeta hårdare för att göra något med musiken istället för att tvinga på folk reklam :P
The Hassle
Redaktionen

2012-02-24 22:00
Kan inte annat än att hålla med bikarbonat.
Moderator - Som en lokalvårdare, fast i cyberrymden..
http://www.martypatches.com
http://www.danielmeyer.se
Producent

2012-02-24 22:53
Det beror på om man ser musik som något sätt att tjäna pengar på.
Eller som ett sätt att uttrycka sig själv och ser musik som en konstform.
Jag är ingen perfekt man. Jag försöker bara göra det bästa jag kan och vara sann, inte göra nått halvdann. Det borde vara min slogan.
Man får drygt 1 öre per länk som besöks, men är man tillräckligt gniden så kan man faktiskt tjäna en hel del på det sättet.


Du får höra av dig när du har bärjat tjäna "en hel del" på det där haha! räknade du ens på det innan du började använda det? och har du räknat med alla dom som slutar gå till en sida som har reklam i 5 sekunder? Det kanske inte är mycket för dig, men för oss andra som måste genomlida det och inte bryr oss om reklam om fackavtal eller penisförstoring så skippar vi gärna det. visst om du får 5kr i veckan, men vad ska du göra med dom sen? Jag gissar på att du har mer utgifter än så.

Är ditt syfte att bli rik så ska du nog sluta göra musik. Sluta försöka tjäna pengar på musik, fokusera på att ha kul istället.
www.myspace.com/oscardvine
Min musik, dans och allt annat: http://oscardvine.wordpress.com/
http://soundcloud.com/oscar-dvine
Producent

2012-02-25 17:12
Jag har dyskalkyli, men 100 besök är altså en krona eller?
Jag är ingen perfekt man. Jag försöker bara göra det bästa jag kan och vara sann, inte göra nått halvdann. Det borde vara min slogan.
Dopeness, precis! 1 krona på 100 besök. Vilken fin utdelning! Haha.
The Hassle
Producent

2012-02-26 01:30
Så för att få in tusen kronor behöver man 100000 besök?
Jag är ingen perfekt man. Jag försöker bara göra det bästa jag kan och vara sann, inte göra nått halvdann. Det borde vara min slogan.
Jo man tackar! Då kanske man skulle unna sig något gott i helgen, kanske ett tuggummi...
The low rider is a little higher
DavK P21

Tyvärr, tuggummin kostar inte 50 öre längre. :(
Testat att leta pant? Du får lika mycket för en ölburk som du får när 100 personer tvingar sig igenom din reklam, tack och lov att panten på burkar har höjts till det dubbla.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.