en fråga angående sampling

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

en fråga angående sampling

Hej finns det någon som vet om man kan få bort röster från en sample
Hur gör man?
Tack på förhand.

vad händer??
Användaren är inloggad Bling
Moneymaker
Detta är lite reklam för att finansiera driften av whoa. Om du blir medlemoch loggar in så slipper du denna reklam.
går inte.
42 muskler för att göra en sur min medan det bara krävs 4 stycken för att sträcka ut armen och nita idioten...
Producent

2012-04-25 13:35
Finns hur många såna här trådar som helst....

iallafall det går inte att ta bort röster, det enda du kan göra är att eq:a bort så att rösten inte är lika tydlig men då kommer allt annat inom samma frekvenser att försvinna också..
 
Är inte helt sant, men nästan. Det går att ta bort rösterna om du har accapellan. Då kan man göra revers på accapellan och därav "kvitta" rösterna mot varandra. Dock så funkar det inte till hundra procent, kan bli lite halvskräpigt.
 http://www.myspace.com/wiseenmusic
Producent

2012-04-25 19:32
Som Wiseen säger så kan det låta hyffsat om du fasvänder.
Jag är ingen perfekt man. Jag försöker bara göra det bästa jag kan och vara sann, inte göra nått halvdann. Det borde vara min slogan.
Producent

2012-04-25 23:26
Fasvändning fungerar, men är ju sällan användbart när det handlar om samplingar..
Jag brukar iaf sällan hitta acapella-versioner på typ kroatisk folkmusik anno 1972.. :)
http://www.youtube.com/watch?v=7abtH0-rs7w
tack för alla svar :)
vad händer??