I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

@ Admin på den här sidan..

Whoa Community - Allmänt om whoa

   

2004-04-22 13:08

@ Admin på den här sidan..

ni borde fixa en lista över vilka "dealers" som är legitima och vilka som är rövare.. bara ett hett tips från coachen ;)

 

2004-04-22 13:22
Det får du julista ut själv!

Är det en person som skapat en ny nick enbart för den här affären skulle jag inte lita på honom/henne. Då gäller cash när du får varaN!

Annars om tex jag (som sålt och köpt) som har haft mitt nick länge och har en massa kontakter du kan fråga om namn och adress (ungefär) så skulle jag lita på mig själv!

2004-04-22 13:29
NoWice

du behöver inte ta del av en sådan lista om du inte vill.
men kapa fan inte ner min förfrågan till de som är admins på sidan.

jag brukar deala på ett flertal sidor, detta är ett grymt bra och enkelt sätt att använda och att känna sig lite säkrare på den man dealar med.

jag litar inte på någon om jag inte känner de personligen, vet folk som har varit medlemar i år på en del sidor och blåst folk..
 
Manager

2004-04-22 13:40
Amaretto: Oftast så brukar folk här skriva topics om folk man inte kan lita på. Dock kan det ju vara som NoWice säger, att folk skapar nya användare för att kunna blåsa folk...

Men för att kunna blåsa nån så måste man ju lämna ut namn + adress, om man inte är riktigt grym det vill säga, men det är nog ingen här som är det.
Och har du namn och adress kan du antingen anmäla snubben, eller åka dit med valfritt tillhygge och kräva tillbaka dina cash.
Redline!

2004-04-22 14:16
A. VAd jag menade var att om tex Fumez skulle välja att sälja något skulle jag lita på honom som säljare. Men tex om Amaretto( ;D ) skulle sälja något skulle jag tänka att, nej fy, han är ingen hyvens snubbe....han kommer garanterat ta pengarna och sticka!

Du måste satsa för att vinna!

2004-04-22 15:24
Dr.Octagon P22 & NoWice
jag förstår vad ni menar, och håller delvis med. vad jag menade var att det är ett lätt sätt för nykomlingar som jag eller en hel jävla massa andra att se vilka man kan lita på. nog inte så många som har lust att häng på det här forumet i 3 år tills de kan lita på ngn.

Du måste satsa för att vinna!

det undviker jag så gott det går. du säger ju själv att du inte skulle lita på ngn nykomling som mig t.ex. jag förstår inte direkt vart du vill komma med den komentaren ;)

anywho, iz all g-zeus..
tror knappast ni skulle börja tjura om vi fick en "legit list" här på forumet.. eller har jag fel? :P
 

2004-04-22 16:36
jag tycker det låter som en bra ide, frågan är bara hur man skulle gå tillväga för att göra listan.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2004-04-22 16:50
jag tycker det låter som en bra ide, frågan är bara hur man skulle gå tillväga för att göra listan.

enkelt..
här kommer "Du måste satsa för att vinna!" komma in.
man gör minst 3 deals som går bra och får dessa man har dealt med att rösta på en som legitim.. samma sak om man blir blåst, fast 2 mistag räcker nog för att komma på en sån lista..

om ngn har bättre förslag, bomba med idéer. tycker lite admins borde säga sitt oxå, hehe..
 

2004-04-22 17:03
ok, men problemet då är att kompisar kan fixa in sina kompisar på listan.

Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2004-04-22 17:22
Då kommer det ju fan bli som stora stora världen där dom stora blir större och dom små mindre! Hur ska nån kunna göra deals om dom inte har tre röster och hur ska dom få röster om dom inte gör nån deal?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2004-04-22 18:03
alltså sånt är så jävlas löjligt. Polare boostar varandra och det fuskar konstant. Jag utågr från att man kan lite på folk men om man ser att någon precis blivit medlem så tar man det helt klart mer försiktigt.
To all you hunters who kill animals for food, shame on you; you ought to go to the store and buy the meat that was made there, where no animals were harmed.


2004-04-22 19:53
Coke P18
det är bara psykologiskt, det där med "om man ser att någon precis blivit medlem så tar man det helt klart mer försiktigt.
".. det är lika stor risk och bli blåst hela tiden..

mc_chris P21
fattar inte vad du svamlar om människa.

Fiyah P21
du har rätt, men försök komma med en lösning mannen. jag ska även jag tänka ut en bättre idé, la bara upp den där som exempel.
 

2004-04-22 20:44
Amaretto

du tror helt ärligt att det är lika stor risk att bli blåst av en person som hängt här i 3 år som att bli det av en nyreggad kille?

Människor som försöker blåsa folk blir vanligtvis varnade lr bannad och därför är risken väldigt mycket mindre att en äldre användare försöker blåsa en..
To all you hunters who kill animals for food, shame on you; you ought to go to the store and buy the meat that was made there, where no animals were harmed.


2004-04-22 21:12
Coke P18

ngn som varit reggad i 3 år kan blåsa ngn och sen fixa ett nytt username. har hänt på andra sidor, tyvärr. visst låter det mer troligt att ngn som varit medlem längre inte skulle sabba sitt rykte, men risken är den samma tror jag. som sagt, en psykologisk faktor.

hur som helst, det är inte det som är frågan. frågan på tråden kan jag utforma lite mer. kan vi hjälpas åt och komma på ett bra system som gör det lite säkrare att skicka pengar/varor till varandra? det ligger inte bara i mitt intresse kan jag tro..