I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Demko - Otursdagen (24 Bars diss)

Vår Hiphop - Audio & Video

   
Sångare

2009-02-24 16:03
förstår att du tog de fel :P menar typ att dom som e utläningar å inte kan så mycke om hiphop å hör nån som bryter i en låt så e han skit bra. kivttar liksom om han e bra elr dålig. förstår du hur ja menar nu?
Joshan-NoBrainProductions-Joshan-HomeRecStudios.

2009-02-24 19:45
tung. fet attityd.. antar du kan bättre.. men låten är fet

2009-02-25 08:58
KAYOOOO UPP
http://www.facebook.com/pages/Inga-Gr%C3%A4nser/102563323185335

2009-02-25 11:04
BearC word på vad du sa till tEmy!
JoshaN spelar roll om han bryter eller inte, han låter skit ändå..

Demko, har hört låtar med dig i några år och har aldrig diggat det du spottat men kör hårt säkert någon i RG som diggar det..
http://www.myspace.com/porrstudion
http://www.myspace.com/mrdekoy
http://www.youtube.com/porrstudion

2009-02-25 13:03
Men Ser-i-öst!
Visst kan man ogilla hans musik, säger inget annat.
men om man säger att denna killen e dålig vet man faktist inte vad man snackar om, han e inte bäst, långt ifrån.
men också långt ifrån sämst, varför så mycket hat från alla whoare?
Visdoms ord från Markulin:
Varför skulle jag dela med mig av min visdom när jag vet att du ändå inte förstår?

2009-02-25 14:56
Demko är fan lätt i toppen vem fan på whoa toppar honom ? vem fan bryr sig om folk ogillar hans gatuslang , hans brytning mah stick härifrån då kolla på siffrorna vem har mest lyssnare ? ni får max 200 nedladdningar Kayo maxar allt!!
http://www.facebook.com/pages/Inga-Gr%C3%A4nser/102563323185335

2009-02-25 21:10
inget jag digga för fem öre.. och är ingen hatare. finns några låtar med dig som är helt okej.detta är verkligen inte det... sorry
som ngt sa, fööör mycket blatte skånska... diggas inte, låter så oseriöst..
http://blog.whoa.nu/2011/08/18/anxious-feat-dizzy-enough
www.youtube.com/user/DizzyEntertainment89

2009-02-28 11:09
ja tycker inte låten va så jävla fet..och seriöst Lilla H du e i varje tråd och hatar på folk när du själv skämmer ut dig med att börja rappa... du e sämst så säg inget om nån annan! // anti

2009-02-28 12:20
demko e still e fet
 

2009-02-28 12:59
Okej, ja tror många här kommer förstå min poäng, Underground? Vem har sagt att svensk rap/hiphop _MÅSTE_ vara underground? Kolla på bland de första typ Just D ? Hur underground var dom på en skala?

Släpp de där äkta hiphop kommer från betongen blabla, isåfall synd att era fötter inte stanna kvar i betong grunden.

Okej, nu känner jag att ett stort hat moln kommer ligga över mig på whoa, men ingen som håller med mig? Om ni hittar min poäng :)

Fird och kärlek <3
Jag är torevi även Miztah T//
Jag rockar lika hårt som en gibson flyin V//

2009-02-28 14:13
delvis word på Torevi P16 men om en snubbe skryter om att han e underground eller från ett ghetto då kan man ju ha större förväntningar än att dem e typ en 13 åring som ljuger om sin ålder och bor typ i ett svensson hem som fick sin mick i ett flingpaket

2009-02-28 19:31
Jag har lyssnat på demkos lite äldre låtar, bland annat i beefen med 7blades och jag tycker han var ganska mycket bättre då, känns lite som om han överdriver sin brytning och artikulerar sämre nu än han gjort tidigare. Som någon annan sa, han är inte sämst men verkligen inte bäst heller.

Och på tal om att ingen rappare toppar honom på whoa? Jag skulle enkelt kunna nämna ett tiotal rappare här som tar honom både flowmässigt och lyriskt. Och att han har mycket hype behöver inte nödvändigtvis betyda att han är bättre än rappare med mindre hype, i så fall skulle fifty vara bäst i världen...