Bounty Jag jobbar på cafét i ankomsthallen T5 i fyra dagar till!:) Säkert bara för LFV, men det visar sig imorgon!
"What the fuck?! That ain't no fuckin' name, yo. That ain't that nigga's name. You can't be serious. Barack Obama. Get the fuck outta here." - DMX
Magkatarr, men det e väl inte direkt från chefen
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Toastare
2008-12-18 21:30
märia, det är från flygplatschefen.. men jag vet inte hur det är om du är anställd av caféet. Jag håller tummarna.. hiccory, onödigt att stressa över ett jobb.. du borde fått den urusla och löjliga föreläsningen vi fick i mindfullness. Riktade sig till stressade småbarnsföräldrar 30+
Jag skyller allt på Emma!
haha jo den hade varit något...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Idag fick jag en kasse med diverse julmat, som vi får varje år, innehållande skinka, clementiner, skagen, choklad, lax, osv. Bekvämt å bra å få julmat på jobbet! Någon speciell julklapp eller julbonus får vi dock inte. Vi har ett bonussytem, men det har inget med julen att göra, utan hur stor vinsten blivit under året. Däremot så plockade jag ut en "50-lapp" extra den här månaden, så jag får väl se det som en liten julklapp från mig själv till mig själv. God Jul!
Vet ni vad jag fick av min arbetsgivare till jul då? Syfilis! Nä. Jag vet inte varför jag skrev så. Syfilis hade ju i vart fall varit NÅGOT istället för bara en julhälsning. Min kompis som säljer sin själ till kapitalet fick 10.000 i bonus "som en liten uppmuntran" och check på cdon.com och en utvecklingsresa med jobbet till Peking. Mummel...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
ett brev där det stod att dom tar budgeten för julklapps pengarna och skänker till rädda barnen eller något liknande. några dagar efter fick jag ett härligt jul samtal då dom berättade att dom kanske måste säga upp mig. great
www.RekFoto.se
en flaska sprit och en bonuslön. yiiiha.
I drop one verse - other cats be rhyming for weeks.
Julbord av kursledaren. Men mitt bostadsbolag är värt en omnämning! För två år sedan fick vi en nyckelhållare, förra året en slaskvaskare? ni vet en tunn plastskiva som man tar bort lort med. Det är tacken efter att betalt hyra i 10 års tid till dom snyltarna.
Tottenham Hotspur
Tig-Svets: Haha, ja fyfan vad fattigt! Men det är dom största hajarna som är snålast. För några år sen när vi inte gjorde samma vinst fick vi en "tia" utan snack, idag när vi mångdubblat vinsten räknas det ut ett minimibelopp i exakta kronor.
Capkillah Egentligen ska man hålla käften. "Bli en kapitalist själv eller knip din smutsiga arbetarmun." Det tänket ska man nog ha, men jag väljer att klaga:)
Tottenham Hotspur
jag har precis haft vik på fritids i 2 veckor. Idag fick jag ta en klapp ur elevernas presenthög om "jag lovade att inte smygtitta förens på julafton" :) Jag tror att det kan vara någon sorts julgransängel. Har jag tur är det godis.
jag jobbar osm elektriker..jag får 200 spänn på bolaget och en stock snus..och kanske en klapp på axeln för att man knullar sönder sina axlar och knän.. Tack chefen!!
WanKers...GRABBEN!!!
Bounty jag tror det är hatkärlek, eller vad säger man? ;) Jag fick som sagt ingenting. Useless! Förra året fick jag tofflor, choklad och en kass julcd!
jagvillocksåhaenblog.com
En mössa och ett presentkort
Men lika glad är jag för det!
shoe avundsjuk på din klapp. De verkar ju veta vad man vill ha iaf. Jag fick bara äcklig choklad som jag gav bort till en tjockis!
en ful glaskaraff... men man får väl va glad att företaget skänkte en jävla massa pengar till röda korsets vattenprojekt istället :) inte för att man fått så mkt mer fantastiska julklappar alla andra år.. när dom inte skänkt till välgörenhet... hmm....
Wisdom is wonder
Fick en gratis dag på sture badet plus en schysst julmiddag på jobbet.
www.myspace.com/jmellow08
almenacka
I en "riktig" diskussion (kanske ordet dialog funkar bättre här) är dock båda parterna beredda på att ändra sin ståndpunkt.. Att försöka hålla fast vid saker och ting över lag fungerar verkligen inte. - blunt_smoke
Frozen F24 : Ja min chef får ju precis som du säger, whiskey och massa sådana grejer.. Mutor täckta med ett thank you for choosing us! :DBountyBoo F28 : Ja det är riktigt lyxigt faktiskt får man lov att säga, det värmer alltid lite extra i hjärtat när man får en liten gåva, idag fick jag en till låda choklad av en jätte rar hyresgäst.. alltid kul att vara uppskattad! :) Och gällande kepsen är den sorgligt ful men jag har hittat den bästa funktionen för den.. NATTLAMPA, när man ska läsa en bok på kvälls kvisten.. följer raderna perfekt :PVirtual_Sexuality P21 : Jag är det här i Göteborg, och där är jag ju lite överallt i stan! Har du tur så bor du i ett hus jag sköter om och nästa gång du behöver få din kran ompackad så är det jag som knackar på dörren :P
Förra året fick vi en chokladask och ett Intersport presentkort på 300kr. Vi hoppades få vår julklapp idag innan chefen drog på semester i en månad men antingen så glömde han av det eller så blev det helt enkelt ingen julklapp i år=(
Knatte, Fnatte, Tjatte fuck up!
Jobbar i handeln och fick "ekologiskt paket" men typ rapsolja, div. frön, salt, saft, bulgur och kokbok. Och dinkelmjöl... Väldigt pk. Men tack, aldrig fått en företagsjulklapp förr.
Why the fuck can't emcees emcee no more?
Jävlar vad grymma presenter en del verkar få. På casino cosmopol var årets julklapp en necessär med diverse bad, dusch och spa grejer, trots allt en helt okej present att köpa till 300 anställda. Och så har vi julbord på måndag, men då jobbar jag lämpligt nog. Julklapparna får en att vilja byta jobb ;P
It's sucking my will to live
http://culkin.blogspot.com
Fick en schweizisk fickkniv, en mini maglite samt en skumpa.
You, me, or nobody is gonna hit as hard as life.
25k utöver den vanliga lönen, dock inte "julbonus" per se, utan snarare gratifikation. Så det kanske inte platsar i tråden.. Jävlar vad vissa arbetsgivare är snikna förresten. Almanacka, haha.
mensvärk är livets krydda.
Toastare
2008-12-20 02:00
johanman, vad jobbar du med?
Jag skyller allt på Emma!
FoU (med stark betoning på U), rymdbranschen. Låter mer high-tech än det egentligen är :)
mensvärk är livets krydda.
Toastare
2008-12-20 02:16
Fidelista, säjare på trygg hansa ;) eller nått... kan alltid vara pappas företag.. johanman, FoU som är? orkar inte googla och vad gör du?
Jag skyller allt på Emma!
Forskning och Utveckling Jag konstruerar system som förhoppningsvis kommer att skickas upp i rymden, tex med mikro/nanosatelliter. För min del handlar det mest om högfrekvent analog/digital elektronik, signalbehandling och mikrodator/-processorteknik. Vid närmare eftertanke kanske det är så high-tech som det låter trots allt :)
mensvärk är livets krydda.
Du löder kretsar eller något, erkänn.
Tottenham Hotspur
jag kan ju säga att sommarpresenten från mitt jobb sög.. fick en maskin som ska ta bort svedan från bett från insekter. enligt min tjej funkade den dock.
Haha, ja, det händer. När det rör sig om små prototyp-/testkort får man snällt sätta sig vid lödstationen. Lyckligtvis finns utrustning som tar hand om finliret, så det är bara hålmonterade saker (kontakter, testpunkter etc) som behöver handlödas. Vissa kapslar är inte ens möjliga att löda för hand, tex QFN (
bild ) eller BGA (
bild ).
mensvärk är livets krydda.
..men nu var det inte det tråden skulle handla om.
mensvärk är livets krydda.
det blev ingen vinterjacka i år som alla andra år haha. vi fick en dyr flaska rödtjut, en globalkniv med restaurangens namn på och en bok som heter "hemlös med egna ord". för varje bok skänktes si och så mycket pengar till situation sthlm. ganska soft faktiskt.
puss
Toastare
2008-12-20 14:54
johanman, high-tech! Löda fast en liten gubbe som får åka ut i rymden! Blondskutt, "Hemlös med egna ord" som ges ut av Situations Sthlm är riktigt bra...dock har allt publicerats tidigare i Situation sthlm, men ett bra sätt att skänka ännumer pengar till dem. För visst är det bra att skänka pengar utomlands, men vi har faktiskt folk här i Sverige utan tak över huvudet, mat på bordet och trygghet.. Kom med förslaget att ditt jobb kan anordna julbord för hemlösa!
Jag skyller allt på Emma!
Fick en grej där man fick beställa en grej och få den hemskickad.. lite tråkigt att man inte får nåt före jul.. men den 14e januari kommer det ett kilo rökt lammstek hit.. :)
Din forumsignatur är rätt irriterande när man läser i trådarna du skriver i. Ändra till vanliga textrader är du snäll.
handukar
lifeforms > Polisens uppgift är att försvara den privata äganderätten och hindra arbetskraften från att slå ihjäl varandra på fyllan.
400kr på åhléns, gokart-race, julbord med hela företaget och fest, samt julbord med avdelningen 2 veckor efter:)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Graffare
2008-12-20 20:20
Ca$h! Ca$h! Ca$h! Ca$h! Ca$h! Ca$h! Ca$h! Ca$h! Ca$h! Ca$h! Ca$h! Ca$h! 83000 kr räcker väl bra för mig :)
Alla barnen gjorde wholecars utom Hussein, han gjorde ett wholetrain. http://www.youtube.com/watch?v=hMM_T_PJ0Rs&feature=player_embedded
Graffare
2008-12-20 20:35
Om man nu ska ta med "kickoffar" som julklapp så blir det södra frankrike för min del:)
Alla barnen gjorde wholecars utom Hussein, han gjorde ett wholetrain. http://www.youtube.com/watch?v=hMM_T_PJ0Rs&feature=player_embedded
Jag fick ett repp-paket med tisha, hoodie, keps och nyckelband.. så att jag ska se lika fly ut som de jag jobbar med! Av mitt eget företag fick jag ingenting, förutom nybakta scones av min partner in crime!
THE LAST BOUNCE Stockholms Globe Arena April 23 - 25, I samarbete med Blixten & co. Comviq, LG, Monster.se
Julklapp? En kasse med julmat och ett varsel.
Jack and Jill went up the hill, so Jack could lick Jill's fanny. Jack got a shock and a mouthful of cock, cos Jill was a pre-op tranny.
Choklad och en kryssning
DIF!
kan man räkna julbord/julfester som julklapp? möjligen om man får ALL alkohol gratis... och inte bara 2 drinkbiljetter...
Wisdom is wonder
Graffare
2008-12-20 21:58
Drinkbiljetter är kasst.
Alla barnen gjorde wholecars utom Hussein, han gjorde ett wholetrain. http://www.youtube.com/watch?v=hMM_T_PJ0Rs&feature=player_embedded
en massa choklad och julmat, samt julbord.. haha.. fyfan
be the change
flaaajjest jobbar som nån slags rådgivare tror jag... Bounty vad fick du av flygplatschefen? Vi fick ingenting:(
"What the fuck?! That ain't no fuckin' name, yo. That ain't that nigga's name. You can't be serious. Barack Obama. Get the fuck outta here." - DMX
Toastare
2008-12-21 12:16
märia, jag fick en ask lyxchoklad. Men det är nog bara för divison stockholm..alltså LFV anställda på Arlanda och Bromma.
Jag skyller allt på Emma!